Kasdien vonios kambaryje ne tik prausiamės, valomės dantis ar ruošiamės dienai, bet ir atsipalaiduojame, ilsimės. Tačiau, kai tenka rinktis tarp dušo ir vonios, sprendimas dažnai tampa pasirinkimu tarp komforto, praktiškumo ir galimybių. Vieni negali gyventi be atpalaiduojančios vonios, kiti vertina greitį, erdvę ir taupumą.
Skirtingi tyrimai rodo, kad maudantis duše sunaudojama vidutiniškai 3–4 kartus mažiau vandens nei vonioje. Tačiau vonia turi kitų privalumų – ypač šeimoms su mažais vaikais. Mažuose vonios kambariuose dušo kabinų įrengimas leidžia sutaupyti iki 75 procentų erdvės, palyginti su vonia. Tad ką rinktis – dušą ar vonią?
Mažesnė erdvė ir didesnis tempas – dušo pranašumai
Šiuolaikinis gyvenimo tempas skatina ieškoti greitų sprendimų. Dušo zona tampa ne tik interjero akcentu, bet ir kasdienio ritmo dalimi.
„Dušas puikiai tinka tiems, kurie gyvena aktyviai ir vertina laiką bei taupymą. Jei maudynės po dušu trunka vidutiniškai 5–10 minučių, tai vonioje – apie 20–30 minučių. Standartinė dušo kabina užima mažiau nei vieną kvadratinį metrą, o vandens sunaudojama kelis kartus mažiau nei maudantis vonioje. Tad dušo kabinos ar sienelės pasirinkimas – efektyvus ir taupus sprendimas tiek vietos, tiek vandens suvartojimo požiūriu“, – sako tvarių vonios kambario sprendimų specialistė, „Celsis“ atstovė Vaida Giniūnienė.
Didesnė vonia užima beveik pusę standartinio senos statybos daugiabučio vonios kambario ploto – apie 2 kv. m iš 4 kv. m.
„Įsirengus vonią, vonios kambaryje dažnai lieka mažai vietos kitiems įrenginiams – skalbimo mašinai ar džiovyklei. Norint viską sutalpinti mažoje erdvėje, neretai tenka imtis didesnių pertvarkymų: sujungti vonios kambarį su tualetu arba plėsti jį koridoriaus sąskaita. Tai reikalauja papildomų lėšų ir gali būti sunkiau įgyvendinama, ypač senos statybos būstuose. Tai taip pat reikėtų įvertinti“, – pasakoja specialistė.
Ji taip pat pabrėžia, kad šiuolaikiniai dušai pritaikomi visoms amžiaus grupėms: „Žemo įėjimo arba „walk-in“ tipo dušo zonos – saugus ir patogus sprendimas senjorams ar judėjimo negalią turintiems žmonėms. Be to, tokie sprendimai puikiai dera su minimalistiniu ir moderniu interjeru.“
Dušas – pirmasis pasirinkimas mažoms erdvėms bei ieškantiems greito, praktiško ir tvaraus sprendimo.
„Šiuolaikinės dušo kabinos pasižymi įvairiu dizainu. Galima rinktis iš skirtingų formų – pusapvalių, kvadratinių, stačiakampių ar daugiakampių. Moderniam interjerui tinka berėmės dušo kabinos arba modeliai su pasirinktos spalvos aliuminio profilio konstrukcija. Berėmės dušo kabinos kuria minimalistinį interjerą. Ypatingą dėmesį siūlau atkreipti į dušus be padėklo – jie leidžia sukurti vientisą vonios kambario vaizdą, o patalpa atrodo optiškai didesnė“, – sako specialistė.
Jei vonios kambario plotas mažesnis nei 4 kv. m, anot pašnekovės, dušo kabina bus praktiškesnis pasirinkimas.
Komfortas ir estetika – vonios pusėje
Nepaisant dušo patogumo, daugelis vis dar renkasi vonią dėl jos kuriamo jaukumo ir galimybės atsipalaiduoti. Tai ypač svarbu šeimoms su vaikais ar norintiems SPA patirties namuose.
„Vonia kuria ypatingą atmosferą – tai ne tik higienos, bet ir poilsio erdvė. Druskos, aliejai, putos – visa tai padeda atgauti jėgas po sunkios dienos. Laisvai pastatomos vonios šiuo metu – vienas populiarėjančių pasirinkimų nuosavuose namuose. Jos atrodo prabangiai. Supraskime, kad vonia – ne tik santechninis baldas, bet ir svarbus interjero elementas, dažnai pagrindinis akcentas“, – teigia „Celsis“ atstovė.
Vis tik, pasak specialistės, naujos kartos dušo kabinos su garų moduliu – puiki alternatyva tiems, kurie nori ir greitos rytinės procedūros, ir atsipalaidavimo vakare.
Ji taip pat pabrėžia vonios praktiškumą šeimoms: „Vonia itin patogi maudant mažus vaikus. Duše mažamečius išmaudyti sudėtingiau. Vonia yra ramybės, prabangos ir atsipalaidavimo vieta, tačiau reikalauja daugiau vietos ir joje sunaudojama daugiau vandens.“
Jei norite mažiau priežiūros – rinkitės vonią. Dušo kabinai ar sienelei reikės daugiau dėmesio.
„Dušo kabinos stiklai reikalauja dažnesnio valymo dėl kalkių nuosėdų, o voniai dažniausiai pakanka paprastesnio paviršiaus nuplovimo. Norint sumažinti pelėsio riziką, patariama po maudynių kiekvieną kartą nusausinti stiklus. Tad įsigydami dušo kabiną ar sienelę turėkite omenyje – norint išlaikyti gražų ir švarų vaizdą, teks įdėti pastangų“, – pažymi specialistė.
Priklauso nuo gyvenimo būdo
Pasak V. Giniūnienės, galutinis pasirinkimas turėtų remtis ne tik estetika ar kaina – svarbu įvertinti šeimos sudėtį, vonios kambario plotą ir kasdienius įpročius.
„Svarbiausia – įsirengti erdvę, kuri atitiktų jūsų gyvenimo būdą ir ritmą. Jei neturite laiko ilgam poilsiui – tikėtina, kad vonia ne jums. Jei vonios ritualai yra jūsų kasdienybės dalis – dušas jūsų poreikių netenkins. Taip pat svarbu atsižvelgti į šeimos narių amžių, įpročius ir kasdienius poreikius. Vaikus auginančioms šeimoms patogiau maudyti mažamečius vonioje. Vyresnio amžiaus žmonėms saugesnis pasirinkimas – dušo kabina su žemu slenksčiu arba visai be jo, nes taip mažinama rizika paslysti ar užkliūti. Rinkitės ne tai, kas šiuo metu madinga, o tai, kas atitinka jūsų poreikius“, – apibendrina ji.