Kiek energijos sunaudoja jūsų namai? Ar tai efektyvi energija? Ar energinis efektyvumas naudingas jums ir ar jis gali prisidėti prie ekologiškesnio gyvenimo būdo? Tai standartiniai klausimai, į kuriuos atsakyti padeda energinio naudingumo sertifikatas.
Apie energinio naudingumo sertifikatą
Pagal Lietuvoje galiojančius įstatymus visiems pastatytiems, parduodamiems ar netgi nuomojamiems naujiems pastatams reikalingas energinio naudingumo sertifikatas, kuris rengiamas laikantis STR 2.01.02:2016 „Pastatų energinio naudingumo projektavimas ir sertifikavimas“ reikalavimų.
Energetinis sertifikavimas – tai procesas, kurio metu yra nustatomas pastato energijos suvartojimas. Kiekvienam pagal reglamentą įvertintam pastatui yra skiriama tam tikra energetinio naudingumo klasė (nuo A iki G). Ne vienerius metus šioje srityje dirbančios Klaipėdos statybos kompanijos direktorius Ričardas Petrikauskas įsitikinęs, kad energinis sertifikatas nekilnojamojo turto savininkui netgi gali suteikti galimybę savo turtą parduoti brangiau, jei šis bus įvertintas aukštesne naudingumo klase.
10 metų galiojantis energinio naudingumo sertifikatas suteikia aiškų supratimą apie tai, kiek kainuos nekilnojamojo turtas išlaikymas, susijęs su kasmėnesinėmis sąskaitomis.
Kokia informacija pateikiama energinio naudingumo sertifikate?
Iš esmės energinio naudingumo sertifikatai prilygsta jūsų namų energijos vartojimo statistikai. Kartu su sertifikatu taip pat būna pateikta rekomendacijų, ką galėtumėte tobulinti.
Kaip teigia R. Petrikauskas, energinio naudingumo sertifikate galima rasti nurodytas dvi energijos naudingumo klases. Viena nurodo dabartinę statinio energinio efektyvumo klasę, o kita – kokį efektyvumą statinys galėtų pasiekti, jei įgyvendintumėte energiją taupančias priemones.
Nors energinio naudingumo sertifikatas atskleidžia informaciją apie finansines sąnaudas, tačiau jame yra nemažai ir kitos svarbios informacijos, pavyzdžiui, energijos, kurią potencialiai naudoja jūsų turtas, įvertinimas ar nuorodos, kur kreiptis, jei turite nusiskundimų.
Energinio naudingumo sertifikatas: kaip jį suprasti?
Energinio naudingumo vertinimo skalė yra koduojama spalvomis ir abėcėlės tvarka – nuo A iki G, kur A žymima tamsiai žalia spalva ir reiškia itin didelį pastato efektyvumą, o G žymima raudona spalva ir rodo labai mažą statinio efektyvumą.
Klaipėdos statybos kompanijos direktoriaus Ričardo Petrikausko teigimu, šiuolaikiniai namai jau yra statomi taip, kad atitiktų A energinę klasę, tačiau vis dar nemažai yra statinių, kurie atitinka C ar D klasę, kitaip sakant, priklauso vidutiniškai energinio efektyvumo klasei. Iš tiesų, galima tik pasidžiaugti, kad nuo 2021 metų jau bus galima įsigyti vis daugiau statinių (ar jų dalių), kurie atitiks labai aukštą energinio efektyvumo klasę (A++), o tai reikš, kad jie bus labai ekonomiškai naudingi.
Ką daryti, jei norite parduoti savo turtą, kuris nėra itin energiškai efektyvus, o suteiktame energinio naudingumo sertifikate yra pateikta daug rekomendacijų?
Klaipėdos statybos kompanijos direktorius R. Petrikauskas tokiais atvejais visuomet stengiasi nuraminti klientus, nes visi sertifikate pateikti patarimai – rekomendacinio pobūdžio. Jų neprivaloma įgyvendinti, bet tai padarę galite labai stipriai pagerinti statinio energinio naudingumo vertinimą ir turtas taps patrauklesnis pirkėjams.
Turėkite omenyje, kad aukšta energinio naudingumo klasė patinka visiems būsimiems pirkėjams, nes tai parodo, kad namą bus pigiau eksploatuoti nei panašaus dydžio senesnių statybos metų namus. Be to, nuovokūs pirkėjai žino, kokios finansinės pasekmės laukia perkant namą su žema energinio naudingumo klase.
Kuriems pastatams reikia energinio naudingumo sertifikato?
Beveik visiems statiniams jo reikia. Techniniame apibrėžime nurodoma, kad pastatui reikalingas energinio naudingumo sertifikatas, jei jame naudojamas šildymas ar oro kondicionavimas. Išimtys bent kol kas gali būti taikomos pastatams, kuriuose nėra nuolat gyvenama, kultūros paveldo statiniams, religiniams pastatams ir maldos namams, laikiniems pastatams ar pastatams, kurių bendras plotas yra mažesnis nei 50 m2.
Bet kuriuo atveju turėti statinio energinio naudingumo sertifikatą naudinga kiekvienam, nes jis gali padėti sutaupyti statinio eksploatavimui skirtų pinigų.
Kaip gauti energinio naudingumo sertifikatą?
Šiuo metu tai nėra sunki užduotis, pakanka susirasti gerą ir patikimą specialistą, išmanantį savo darbą ir galintį profesionaliai įvertinti pastato energinį efektyvumą. Klaipėdos statybos kompanija yra subūrusi kvalifikuotų darbuotojų komandą, kuri itin atidžiai įvertina pastatus ir prireikus pateikia efektyviausias rekomendacijas, kurias įgyvendinus statinys ar jo dalis pakelia savo energinio naudingumo vertę.
Kreiptis kviečiama telefonu 8 686 53020 arba el. paštu info@ksk.lt.