Europos parlamente aptartas demokratinės Rusijos centro steigimas ir ES – demokratinės Rusijos strategijos kūrimas.
Rusijos demokratinių judėjimų lyderiai šią savaitę Briuselyje susitinka su Europos Sąjungos institucijų vadovais, kad įtikintų, jog Rusija gali tapti demokratine valstybe. Šių susitikimų iniciatorius ir organizatorius „Europietiškos Rusijos draugų forumo“ vadovas, Europos Parlamento pagrindinis pranešėjas Rusijos klausimu Andrius Kubilius pabrėžia, kad negalime atstumti Rusijos žmonių netikėdami demokratinės Rusijos ateitimi. Priešiningai – toks netikėjimas augina Putino režimo ir jo propagandos ruporų galias.
Kitokia, demokratiška, Rusija yra ne tik pačių rusų, bet ir Europos interesas
Pasak A. Kubiliaus, dabar Rusijos visuomenėje konkuruoja dvi nesuderinamos svajonės – imperijos atstatymo „svajonė“ ir normalus gyvenimo demokratiškoje Rusijoje svajonė.
„Kitokia, demokratiška, Rusija yra ne tik pačių rusų, bet ir Europos interesas. Europa turi kaip įmanoma stengtis padėti Rusijai transformuotis. EP tarp visų ES institucijų yra labiausiai tinkama institucija demokratijos Rusijoje puoselėjimui. Todėl Rusijos demokratinių judėjimų atstovų susitikimai su EP aukšto rango politikais dėl demokratinės Rusijos centro steigimo buvo itin svarbūs“, – sakė A. Kubilius.
Rusijos demokratinių lyderių delegacija taip pat dalyvavo ir specialiai jų vizito proga surengtoje smegenų centro („think-tank“) GLOBSEC organizuotoje diskusijoje apie ES ir ateities demokratinės Rusijos santykius.
Pasak EP nario A. Kubiliaus, „karas Ukrainoje savo istorine svarba ir poveikiu prilygs Berlyno sienos griūčiai. Tikėtina, kad dabar sugrius Kremliaus auktokratinio, mafijinio, teroristinio režimo „sienos“. ES privalo turėti naują strategiją, kuri apibrėžtų būsimuosius santykius tarp demokratinės Rusijos ir ES. Apie tai kalbame jau kurį laiką. Reikia ir aiškios strategijos santykiams su dabartine Rusija, kaip padėti Rusijai išsivaduoti iš Putino „nelaisvės“.
EP nario teigimu, pačios ES interesas turėti kitokią Rusiją savo kaimynystėje. Demokratinė Rusija iš esmės pakeistų saugumo ir stabilumo situaciją Europos kontinente.
Laisvos Rusijos fondo prezidentė Natalija Arno pabrėžė: „Mūsų pagrindinis tikslas – tokia Rusija, kuri nebūtų pavojinga savo kaimynams, bet, svarbiausia, savo pačios žmonėms.“
Pasak A. Kubiliaus, ir toliau bus tęsiama aktyvi veikla, siekiant surasti geriausius būdus, kaip Rusijos demokratinių jėgų ir ES institucijų atstovai galėtų efektyviausiai bendradarbiauti. Iki šiol tokių bendradarbiavimo galimybių vis dar labai trūksta.
Rusijos opozicija: „Putinas tik ir siekia, kad Vakarai uždarytų sienas nuo režimo bėgantiems žmonėms“
Kas labiausiai rūpi Rusijos žmonėms ir ko siekia Rusijos demokratinių judėjimų atstovai Europos Parlamente (EP) diskutavo Laisvos Rusijos fondo (President of Free Russia Foundation) prezidentė Natalia Arno, Aleksejaus Navalno patarėjas, YouTube kanalų NavalnyLive and Milov įkūrėjas bei redaktorius Vladimiras Milovas, kanalo NavalnyLive prodiuserė ir kanalo Lubov Sobol steigėja be redaktorė Lubovė Sobol bei buvęs Rusijos Dumos narys, judėjimo „Anti-War Committee of Russia“ steigėjas Dmitrijus Gudkovas.
Visą įrašą žiūrėkite: https://fb.watch/gPkKdborUb/
V. Milovas akcentavo, jog Rusijos visuomenė nusiteikusi pokyčiams ir nėra taip, kad dauguma palaiko Putino režimą, kaip teigia Kremliaus propaganda. Vizito metu stengiamasi paneigti mitą, kad ES sankcijos Rusijos ekonomikos neveikia. Pasak V. Milovo, priešingai – jos duoda norimą efektą.
Rusijos opozicijos atstovė L. Sobol, kuriai už jos antiputinišką veiklą iškeltos 5 kriminalinės bylos, pratęsė V. Milovo mintį sakydama, kad Rusijoje daugybė yra prieš karą ir prieš Putino režimą. „Man norisi tikėti, kad Europa ir visas pasaulis palaiko Rusijos žmones bei pripažįsta, kad Putino režimas yra kriminalinis bei nusikalstamas“, – sakė L. Sobol.
Buvęs Dūmos deputatas D. Gudkovas pabrėžė, kad nesant demokratinių Rusijos parlamento rinkimų, būtinas pasaulio ir demokratinių Rusijos judėjimų, kurie prieš karą ir už pokyčius Rusijoje, dialogas. Jį palaikyti gali nuo karo pradžios iš šalies emigravę milijonai Rusijos piliečiai. D. Gudkovas kreipėsi į Vakarų lyderius prašydamas neuždaryti sienų nuo Kremliaus režimo bėgantiems tautiečiams, nes jie gali reikšmingai pasitarnauti Rusijos demokratėjimui.
EP narys A. Kubilius pasidžiaugė reikšmingais ir produktyviais opozicijos atstovų susitikimais su ES institucijų vadovais. „Tai tinkamas būdas įrodyti ES lyderiams, kad Rusija gali transformuotis į demokratinę valstybę ir ta transformacija pirmiausiai naudinga pačiai Europai, – sakė A. Kubilius. – Ačiū už jūsų kovą. Rusija kovoja su sudėtingais istorijos naratyvais, kenčia poimperinį sindromą, turi Putiną, tačiau tai nereiškia, kad ji negali būti demokratinė valstybė. Vakarai taip pat nori stabilumo kontinente, tačiau kad to pasiektume, turime labiau kooperuoti pastangas“.
Buvo primintas ir ES užsienio politikos vadovo Josepo Borellio teiginys, kad kol Europa gavo Rusijos dujas ir nebuvo karo, tol neturėjo realistinės užsienio politikos Rusijos atžvilgiu.
Laikas tokią strategiją parengti ir pradėti ją įgyvendinti.
„Dabar ES tampa vis labiau energetiškai nepriklausoma. Nuo 41 proc. iki 7 proc. pavyko sumažinti gamtinių dujų iš Rusijos importą; po karo pradedama formuoti ir aiški nauja ES politika Rusijos atžvilgiu. Tai padės jai transformuotis. Mes, savo ruožtu, turime aktyviai dirbti intelektinį darbą, nubrėžti santykių su demokratine Rusija ir ES gaires. Galų gale – padėti Rusijos žmonėms patikėti galimybe ir Rusijoje turėti galimybes kurti normalų, europietišką gyvenimą. Negalime prarasti tikėjimo, kad Rusija gali būti kitokia, nes to reikia ne tik Rusijos demokratams, bet ir visai Europai“, – sakė A. Kubilius.
Parlamentaras priminė Baltijos šalių nelengvą nepriklausomybės ir demokratijos atkūrimo kelią: „Visuomenėse vyksta įvairūs pakilimai ir nuosmukiai, nostalgija praeičiai jaunoje demokratijoje yra neišvengiamas visuomenės reiškinys. Jaunai demokratijai nesuklupti tokiuose visuomenės nuotaikų patikimuose ir nuosmukiuose – didelis iššūkis. Prisimenant Lietuvos demokratijos kelią, verta priminti, kad praėjus vos metams po Nepriklausomybės paskelbimo, žmonės klausė: kur ties stebuklai, ekonomikos pakilimas, sukilo nostalgijos sovietmečiui jausmas, žmonės balsavo už buvusius komunistus. Atkūrus demokratiją Rusijoje, jūs irgi to neišvengsite, todėl iš anksto reikia ruoštis, kaip atsispirti imperijos, autoritarinio režimo nostalgijai“.
Pasak opozicijos atstovų, Rusijos visuomenę vis dar skaldo daug klaidinančių naratyvų. Režimas blokuoja objektyvią informaciją, o šalies viduje skleidžiamas vien melas. D. Gudkovo nuomone, iš Rusijos pabėgę žmonės gali būti tiesos nešėjais, tačiau Vakarai jiems užveria duris.
„Kai A. Navalanas, Kara Murza uždaryti kalėjimuose ir režimas represijomis baugina opoziciją, žmonės investuoja į viltį, į tuos, kurie yra užsienyje – tūkstančius Sakartvele, milijonus Vakaruose, kurie žiūri mūsų youtube kanalus, laukia aiškių žinučių iš laisvo pasaulio“, – antrino V. Milovas pabrėždamas, kad dauguma Rusijos žmonių yra prieš Putino režimą, tačiau reikia aktyvinti pilietinę visuomenę. Jo teigimu, Vakarų užsidarymas nuo Rusijos piliečių padeda Putino režimui ir jo ruporams skleisti nacionalistinę propagandą.
„Mums svarbu, kad Vakarai keltų tarptautinio tribunolo Putinui klausimą. Būtina skleisti žinią, kad Putinas daugiau nėra politikas, jis – karo nusikaltėlis“, – sakė D. Gudkovas.
Pasak A. Kubiliaus, Vakaruose reikia skleisti kuo daugiau informacijos apie nusikalstamą Putino režimą. Nes jei Vakarų lyderiai netikės, kad Rusija gali būti kitokia, tada jie stengsi prisitaikyti prie Putino Rusijos, kaip buvo daroma iki šiol bandant su juo kalbėtis.
„Stebiu kolegų emocijas po pamatytų vaizdų Ukrainoje. Jie supranta, kokia yra tikroji Putino Rusija. Manau, kad Putinui patiktų, jei Vakarai užsidarytų nuo Rusijos ir Putino mafija toliau vadovautų Rusijai. Taigi ne tik jūsų interesas turėti laisvą Rusiją, tai ir mūsų tikslas“, – sakė EP narys.
Diskusiją moderavusi Laisvos Rusijos fondo prezidentė N. Arno priminė Boriso Nemcovo žodžius, kad karas prieš Putiną nėra sprintas, tai – maratonas. Ir šį maratoną laisvas pasaulis turi laimėti.
Rusijos žmonės nori elementarių dalykų: normalių pajamų, kad baigtųsi karas ir demokratinių keliu išrinktos valdžios savo šalyje.
Užsakymo numeris: SG-20-161