Iš Rusijos, nepaisant pablogėjusių santykių, 2021 metais smarkiai išaugo įslaptintų prekių (lėktuvų, malūnsparnių, branduolinio kuro, ginklų ir amunicijos) eksportas į NATO šalis. Oficialiais Rusijos Federalinės muitinės tarnybos duomenimis, į dešimtuką daugiausiai pirkusių šiuos Rusijos gamybos produktus pateko šešios NATO aljanso šalys: JAV, Čekija, Vokietija, Didžioji Britanija, Estija ir Olandija.
Palyginus su tuo pačiu 2020 metų laikotarpiu (devyniais mėnesiais), Rusijos prekių priskiriamų slaptų kategorijai eksportas į JAV išaugo nuo 706 mln. iki 841 mln. dolerių, į Čekiją – nuo 102 iki 706 mln. dolerių, į Vokietiją – nuo 173 iki 300 mln., Olandiją – nuo 53 iki 222 mln. dolerių. Tuo tarpu pernai į didžiausių Rusijos slaptų prekių pirkėjų iš NATO šalių pateko tik JAV (trečia vieta) ir Estija bei Turkija (devinta ir dešimta vieta). Dabar JAV pakilo į antrą vietą, Čekija – į trečią. Abi šios šalys Maskvos buvo paskelbtos „nedraugiškomis“ Rusijai šių metų gegužės viduryje.
Leidinys „Vedomosti“ atkreipė dėmesį į Čekijos atsiradimą tarp pagrindinių Rusijos slaptų produktų gavėjų 2021 metais. Tuo pat metu Čekijos veidrodinė statistika, kuri nėra įslaptinta, rodo, kad bendras šių metų devynių mėnesių importas iš Rusijos pagal orlaivių ir ginklų kategorijas nesiekė ir penkių milijonų dolerių… Čekijos statistikos biuro atstovas paaiškino, kad toks neatitikimas tarp to ką skelbia čekai ir rusai atsirado todėl, kad Praha savo užsienio prekybos statistikoje nefiksuoja orlaivių, kurie įvežami į Čekiją remontui, o vėliau išvežami atgal užsakovui.
Čekijoje veikia šalies Gynybos ministerijos įsteigta įmonė „LOM Praha“, kuri save vadina vienintele Rusijos Milio konstruktorių biuro sertifikuota „Mi“ tipo sraigtasparnių remonto gamykla NATO šalyse. Beje, ši įmonė kai kurias orlaivių dalis perka, taip pat iš tiekėjų Rusijoje. Be to, nuo 2008 metų Uralo kalnakasybos ir metalurgijos įmonei priklauso Čekijos orlaivių gamykla „Aircraft Industries“, gaminanti L-410 reaktyvinius mokomuosius lėktuvus. Panašiai toks „laikinas“ orlaivių eksportas remontui gali vykti ir į Vokietiją bei Olandiją.
Pagrindinė slapto eksporto į JAV kategorija yra radioaktyvūs cheminiai elementai ir kitos radioaktyvios medžiagos, įskaitant prisodrintą uraną. Jį JAV tiekia „Rosatom“ antrinė įmonė „Techsnabexport“. Kita reikšminga kategorija yra rusiškos kasetės branduolinėms jėgainėms. Pažymima, kad jų importą į JAV riboja Amerikos sankcijos, kurios įsigaliojo 2021 metų rugsėjį. Kai tiekėjams pasibaigs turimos eksporto licencijos, šios kategorijos importas sumažės.
2021 metų sausio–birželio mėnesiais Rusijos muitinės statistikoje klasifikuojamų prekių eksportas iš Rusijos, palyginti su 2020 metų pirmuoju pusmečiu, padidėjo net 61 proc. ir pasiekė 27 mlrd. dolerių sumą. Kaip pažymi leidinys „Vedomosti“, remdamasis Federalinės muitinės tarnybos duomenimis, 20 milijardų dolerių, arba 74 procentus viso įslaptinto eksporto, sudarė gamtinių dujų tiekimas, likusi dalis – amunicijos ir orlaivių eksportas. Tad, kaip akivaizdžiai įrodo statistika, šių dienų pasaulyje propagandiniai ir kitokie karai netrukdo biznio klestėjimui…
Pagal užsienio žiniasklaidos agentūrų pranešimus parengė Vytautas Karsokas