Birželio mėn. 8 d. – 11 d. teko atstovauti Lietuvą EU moterų LOBBY (Europos moterų Lobistinė organizacija) Generalinėje Asamblejoje. Generalinė Asambleja vyksta kas keturi metai Briuselyje. Ši organizacija vienija apie 2000 moterų organizacijų ginančių Europos merginų ir moterų teises. 2004 metais ir Lietuvos moterų organizacijos subūrė Lietuvos moterų Lietuvos moterų lobistinę organizaciją ir aktyviai dalyvauja bendroje veikloje sprendžiant moterų problemas. Kadangi, organizacijų yra daug ir dirbančių įvairiomis kryptimis, tad šiais metais Generalinėje Asamblejoje dirbo ekonomikos, moterų teisių gynimo ir finansinės politikos formavimo klausimais. Aš dalyvavau moterų teisių gynimo klausimais dirbančiame komitete. Per 4 metų laikotarpį tarp Asamblejų, moterų organizacijos iš Europos Sąjungos valstybių pateikia organizacijos sekretoriatui problemos turinį, kuris, gal būt aktualus ne vienoje valstybėje. Tuomet, atrenkami klausimai pristatyti Generalinėje Asamblejoje ir balsų dauguma, rašomos Rezoliucijos valstybių vadovams su siūlymais atkreipti dėmesį ir panaikinti problemas.Viešumas ir viešinimas kartais duoda rezultatus. Mūsų, Lietuvos LOBBY yra pateikusi moterų sulaukusių 55+1 metus, problemas: diskriminavimą darbo rinkoje, užimtumo galimybių stoką, skurstančią padėtį,per mažas galimybes atstovauti sprendžiant moterų teises politiniame lygmenyje. Šios problemos buvo ir vis dar yra aktualios net išsivysčiusiose valstybėse.
Generalinėje Asamblejojeatidarymo metu pasveikinęs dalyves pirmasis Europos komisijos viceprezidentas Francas Timmermansas, apgailestavo, kad, moterys, diskriminuojamos dėl lyties ir vis dar turi įrodinėti visuomenei, jog lygiai su vyrais gali kelti valstybių ekonomiką, verslą, politiką norsdažnai ištaiso vyrų padarytas klaidas neieškodamos naudos sau. Jis minėjo, kad turi dukterų ir nemano, kad jos nevertos aktyviai dalyvauti priimant vienokius ar kitokius sprendimus, kad jos yra gabios ir nėra nusipelniusios diskriminavimo ar smurto, kad jos negali būti laikomos ne žmonėmis. Jis apgailestavo, kad, moterys, patiriančios daugelį nepatogumų gyvenime, priverstos kovoti už savo teises kaip prieš šimtmečius. Jis apgailestavo, kad ypač diskriminuojamos moterys, auginančios vaikus, mūsų ateitį. Kažin ar jie bus geranoriški visuomenei užaugę skurde, kalbėjo viceprezidentas. Tačiau, jis džiaugėsi, kad Europoje yra tiek daug stiprių, atsakingų, veiklių moterų ir jis rems pastangas gerinant moterų gyvenimo kokybę.
Šių metų Generalinėje Asamblejoje buvo pristatytos problemos įvairiais klausimais. Pvz. Vokietijos atstovė kalbėjo apie tai, kad dabartinis Parlamentas nėra draugiškas moterims, yra įstatymų net antifeministinių, kad pornografija klesti visur kaip seksualinė laisvė.
Rumunijos atstovė papasakojo apievalstybėje vykdomą Nevyriausybines organizacijas persekiojantį vajų, draudimą joms gauti lėšų iš užsienio fondų, kad organizacijos privalo įrodyti iš kur gautos lėšos ir jei nepatiks valdžiai, gali grėsti baudžiamomis bylomis, likvidavimu ir pan.
Portugalijos bei Latvijos atstovės pasisakė, kad didėja moterų skurdas, ypač vienišų motinų. Jos išstumiamos iš ekonominės rinkos, gauna mažas pajamas, dėl iškilusių kainų negali susimokėti už patarnavimus.
Išgirdome pranešime, jog Arabijos valstybėse moterys – sportininkės negali treniruotis stadionuose, atstovauti savo valstybes sporto varžybose. Todėl, buvo priimta Rezoliucija uždrausti Arabų valstybėms dalyvauti Olimpinėse varžybose.
Nerimą kelia vis didėjantis seksualinis moterų išnaudojimas. Pasibaisėtina, kad Graikijos salose, pabėgėlių prieglaudose moterys pardavinėjamos seksualiniam išnaudojimui net savo vyrų, tėvų ar brolių. Kad dėl pinigų, išnaudojami net vaikai. Italijos atstovė pakomentavo, kad emigrantės iš Rumunijos seksualiai išnaudojamos Italijos provincijose.
Blogėja moterų padėtis Turkijoje. Įsigaliojo daug draudimų, žmogaus teisių varžymų moterims.
Didžiosios Britanijos atstovė reikalavo pripažinti, kad fizinis ir seksualinis smurtas šeimose, būtų griežtai draudžiamas ir įvardijamas kaip žmogaus teisių pažeidimas. Buvo siūlyta jog šalyse nebūtų paradavinėjami ginkali visiems kas nori.
Prancūzijos atstovė pasidžiaugė, kad prezidente nebuvo išrinkta p. Lipen. Ji mano, kad feminizmui būtų buvę daromos įvairios kliūtys, nors ji ir moteris.
Švedijos atstovė siūlė, kuo daugiau vyrų pritrtaukti į feminizmo judėjimą. Tada atsiras daugiau diskusijų, galimybių įrodyti apie naudą visuomenei abiems lytims, vienodomis sąlygomis priimant sprendimus. Reikia nuolatos stebėti Seimo narius, kas balsuoja negerai moterims, šeimoms, socialiainiais klausimasis ir pranešti bendruomenėms, rašyti, skelbti spaudoje, susitikimuose, pokalbiuose ir pan. Reikia raginti už juos ateityje nebalsuoti.
Kalbėjusi viešnia iš JAV pastebėjo, kad ir jos valstybėje kaip ir Europoje, moterys susiduria su tomis pačiomis problemomis. Diskriminacija prieš moteris tai sumažėja, tai vėl padidėja, tačiau, visumoje, JAV moterys turi įdėti daug pastangų, darbo, pamiršti save, kad pasiektų nors didesnępusę vyrų atlygio, kad būtų paaukštintos pareigose ir pan.
Generalinės Asamblejos dalyvės išklausė vadovybės ir buchalterės pranešimus, bei patvirtino jų ataskaitas.
Jaunieji feministai pristatė vykdytus bei vykdomus projektus Europos valstybėse.
Renginyje susitinka senos pažįstamos, pasidalina idėjomis, patirtimi, susipažįsta naujokės. Pokalbiai baigiasi vėlai vakare nes bendros problemos jaudina, graudina ir pykdo, skatina moteris galvoti apie įvairiasnes priemones diskriminacijai mažinti.
Adolfina Blauzdžiūnienė
Marijampolės apskrities moters veiklos centro vadovė
Lietuvos LOBBY organizacijos valdybos narė