Marijampolės Meilės Lukšienės švietimo centre pristatytas mokinių leidinys „Ką mena Sausio 13-osios naktis“, skirtas Laisvės gynėjų dienos 25 – mečiui. Šio projekto iniciatorių – Marijampolės savivaldybės istorijos mokytojų metodinio būrelio mokytojų Salvinijos Šimonėlienės, Vaidos Pituškienės ir Aurelijos Vinciūnienės, pakviesti mokiniai rinko artimųjų prisiminimus, kūrė piešinius ir rašinius, susijusius su 1991-ųjų metų įvykiais, kurie sugulė į istorinei atminčiai skirtą leidinį.
„Mūsų parengtą knygelė turi daug bendraautorių, nes joje mokinių ir jiems padėjusių mokytojų darbai. Rašiniai tų, kurie atsiliepė į mūsų kvietimą taip paminėti Sausio įvykių dvidešimtpenkmetį. Nuo idėjos iki jos įgyvendinimo teko daug ką nuveikti, tad dėkojame visiems, kurie padėjote padrąsinimu, finansine parama ar geru žodžiu“ – kalbėjo viena iš projekto iniciatorių, mokytoja Aurelija Vinciūnienė.
Renginyje kalbėjusi J. Totoraičio progimnazijos istorijos mokytoja Salvija Šimonėlienė, akcentavo, kad 1991 metų Sausio įvykiai visada išliks mūsų atmintyje, o kiekviena minutė, valanda, diena, praleista prie svarbiausių pastatų Vilniuje, parodė, kokia galinga tuo metu buvo tautos vienybė. „Sausio 13-osios naktis, persmelkta tankų riaumojimo, stiklų dužimo, siaubingo garso, kurie sklido nuo Televizijos bokšto ir Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos, nepalaužė stovėjusių žmonių tikėjimo, vilties, vienybės, o svarbiausia – laisvės ir nepriklausomybės troškimo“ – sakė viena iš leidinio sumanytojų S. Šimonėlienė.
„Mano seneliai yra dideli šalies, tėvynės mylėtojai, jie aktyviai dalyvavo vietinėje Sąjūdžio veikloje. Todėl paklausius senelio, ką jie atsimena iš Sausio 13-osios įvykių, jis man papasakojo apie televizoriaus ekrane matytus ginkluotų kareivių daromus žiaurumus – mušė šautuvų buožėmis visus iš eilės, nesvarbu, ar tai vyras ar moteris, šaudė kur papuolė, tankais važiavo į beginklių žmonių minią. Sulaukus ryto, vienintelis tikslas buvo pasiekti Vilnių ir apginti parlamentą. Prienų centre stovėjo trys autobusai, įsėdęs į pirmąjį judėjau tikslo link. Buvau įsitikinęs, kad žmonių apsupto parlamento priešas nepuls. Nuvykęs vietoje, pamačiau didžiulę minią prie parlamento, jauni žmonės iš gretimai esančios statybvietės nešė konstrukcijas, iš kurių statė barikadas. Išstovėjome nuo ryto iki sutemų, o grįžtant namo jautėsi geresnė nuotaika, jaučiau atlikęs svarbią pareigą šaliai“,- renginyje skambėjo leidinyje sugulę, Jono Totoraičio progimnazijos 6 klasės mokinės Miglės Liutkevičiūtės užrašyti artimųjų pasakojimai.
Marijampolės savivaldybės tarybos narys Andrius Vyšniauskas sakė, kad Sausio 13-ąją jis laiko švente, kuri skelbia didžią pergalę prieš sovietinę agresiją, bandžiusią jėga susigražinti valdžią ir palaužti Lietuvos žmonių pasitikėjimą savo valstybę. Prisiminimais apie Sausio 13-sios įvykius pasidalino Marijampolės profesinio rengimo centro gimnazijos skyriaus geografijos mokytoja Violeta Vosylienė, prisimindama, kaip tą lemtingą naktį kartu su tūkstančiais laisvės gynėjų Vilniuje budėjo kartu su mokiniais, o žmonių ginklas prieš sovietų armijos vykdomus žiaurumus buvo liaudies daina ir giesmės bei begalinis laisvės troškimas.
Marijampolės mero pavaduotoja Irena Lunskienė pasidžiaugė, kad prie Sausio 13-osios minėjimo ir istorijos puoselėjimo prisideda savivaldybės mokiniai ir mokytojai, padėkojo prisimenantiems šiuos įvykius ir taip netradiciškai minintiems Laisvės gynėjų dieną, šią svarbią ir reikšmingą datą šalies istorijoje.
Marijampolės Meilės Lukšienės švietimo centro direktorė Meilutė Apanavičienė dėkojo šio projekto sumanytojams, rėmėjams, mokiniams, mokytojams bei švietimo centro darbuotojams prisidėjusiems prie šio sumanymo įgyvendinimo ir įteikė kūrėjams padėkos raštus bei leidinius.
Renginyje skambėjo Sūduvos gimnazijos mokssleivių ansamblio, vadovaujamo mokytojos Danutės Klevienės, ir J. Totoraičio progimnazijos mokinių, vadovaujamų muzikos mokytojos Audronės Pečkienės, atliekamos dainos.