Istorija – mokslas apie praeitį, todėl dažnai mokiniams atrodo nereikšminga mokytis tai, kas jau buvo. Tačiau Aušvico–Birkenau koncentracijos stovyklos memorialinio muziejaus gidė pasakė seną tiesą: „Tie, kas nežino istorijos ar ją ignoruoja, būna priversti pakartoti skaudžius išgyvenimus“. Istorijos mokytis galima ne tik iš vadovėlių, bet ir ieškant atsakymų žmonių liudijimuose, muziejuose bei kuriant savus istorijos įvykių pristatymus.
Mes, Marijampolės Sūduvos gimnazijos 1 c klasės mokinės Rasa Bielytė, Marija Račiūnaitė, Erika Spūdytė, Roberta Nevieraitė, Miglė Skinkytė, Greta Grabauskaitė, paskatintos istorijos mokytojos Vaidos Pituškienės, šiais mokslo metais dalyvavome dviejuose istoriniuose konkursuose: nacionaliniame mokinių konkurse „Praeities stiprybė –dabarčiai“ ir tarptautiniame Europos komisijos finansuojame bei iniciatyvinės grupės Wise organizuotame konkurse „Tu ir Antrasis pasaulinis karas“. Abiejų konkursų tema siejosi su skaudžiu Lietuvai Antrojo pasaulinio karo ir pokario laikotarpiu, tad, nagrinėdami jį, nutarėme pristatyti pasakojimus apie to meto gimnazistų išgyvenimus, jų ir suaugusių žmonių pasirinkimus ir sudėtingus bei skaudžius likimus.
Džiugu, kad Sūduvos gimnazijos parengtas kūrybinis-tiriamasis darbas „Vyteniečiai“ dėl išsamaus ir netikėto pokario moksleivių gyvenimo perteikimo pateko į geriausių konkurso darbų dešimtuką. Konkurso organizatoriai, mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamentas prie Krašto apsaugos ministerijos, Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas bei Lietuvos istorijos mokytojų asociacija, komandai ir visai klasei padovanojo įspūdžių pilną dieną Vilniuje. Mes apsilankėme Vilniaus universiteto Istorijos fakultete. Ten išklausėme tris paskaitas, kurias mums vedė Dr. Norbertas Černiauskas, dokt. Kęstutis Kilinskas ir Dr. Inga Zakšauskienė. Antrasis objektas –ekskursija po neseniai duris atvėrusį Valstybės pažinimo centrą Lietuvos Respublikos Prezidentūroje. Čia buvome apdovanoti daugybe įvairių prizų. Paskutinis taškas, į kurį vykome, buvo Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino štabo batalionas. Čia pietavome ir pasivaikščiojome bei susipažinome su kareivinėmis, ginkluotėmis, šauktinių gyvenimo sąlygomis. Džiaugiamės turėdami galimybę dalyvauti tokiuose konkursuose ir patekti tarp šalies geriausių. Norime paprašyti balsuoti už Sūduvos gimnazijos darbą internetiniame portale „Lietuvos žinios“. Ačiū, kad padedate siekti geresnių rezultatų.
Sūduvos gimnazijos mokinių komandos filmas anglų kalba „Karas po karo“ tiek komisijos, tiek internete balsavusiųjų sprendimu pateko tarp keturių geriausių ir komanda drauge su istorijos mokytoja Vaida Pituškiene buvo pakviesta dalyvauti finaliniame konkurso etape, kuris vyko Aušvico–Birkenau valstybinio muziejaus edukaciniame centre (Lenkijoje). Konkurso finaliniame etape dalyvavo komandos iš Lietuvos, Lenkijos ir Italijos. Vertinimo komisijoje dalyvavo Lietuvos, Lenkijos, Italijos, Čekijos ir Jungtinės Karalystės universitetų dėstytojai.
Mūsų kelionė prasidėjo 2016 m. balandžio 20-osios dienos ankstų rytą Vilniaus oro uoste ir jau po kelių valandų atsidūrėme istorinėje Lenkijos sostinėje. Pirmąją dieną susipažinome su Krokuva, kurios senamiestis paliko mums didžiulį įspūdį. Antrąją dieną, iš pat ankstyvo ryto, iškeliavome autobusu į Aušvicą. Ten kartu su projekto organizatoriais ir kitais dalyviais aplankėme buvusią žydų sinagogą, kur vyko edukacinė pažintinė programa. Vėliau vyko ekskursija po Aušvico–Birkenau koncentracijos stovyklą. Palikus šią vietą kiekvienai iš mūsų teko susimąstyti apie tai, kaip gerai gyvename dabar ir kaip nevertiname to, ką turime.
Pasisėmę neįtikėtinų įspūdžių grįžome atgal į viešbutį ir ruošėmės lemtingam ir ilgai lauktam įvykiui – konkurso finalui. Jis vyko Aušvico–Birkenau koncentracijos stovyklos edukaciniame centre. Finalinis konkurso etapas vyko draugiškoje bendradarbiavimo aplinkoje, kai buvo norima ir laimėti, ir dar daugiau sužinoti. Konkurse buvome jauniausios, tačiau tai nesutrukdė mums pasiekti puikių rezultatų – užėmėme garbingą trečiąją vietą.
Per keletą kelionės dienų patyrėme įvairiausių nuotykių, užmezgėme daug naujų pažinčių, tad atsisveikinti su maloniu ir draugišku kolektyvu buvo liūdna. Iš šio konkurso pasiėmėme viską, ką galėjome – gerą nuotaiką, naują patirtį ir – svarbiausia – mokomės vertinti tai, ką turime dabar, ir niekada nesustoti mokytis, pažinti ir atrasti.
Marijampolės Sūduvos gimnazijos 1 c klasės mokinės: Erika Spūdytė, Miglė Skinkytė.