Policija nepritaria siūlymui įteisinti dujinius balionėlius savigynai asmenims nuo 14 metų ir įžvelgia nemažai rizikų.
Statistiniai duomenys:
2022 m. Lietuvoje nuo nusikalstamų veikų nukentėjo 1522 vaikai, iš jų – 833 berniukai ir 719 mergaičių. Lyginant trijų metų statistinius duomenis, matyti, kad nukentėjusiųjų vaikų skaičius stabiliai mažėja: 2020 m. – 1720, 2021 m. – 1614, 2022 m. – 1552.
Lyginant 2020–2022 m. statistinius duomenis, stebima tendencija, kad stabiliai mažėja nukentėjusiųjų vaikų skaičius. 2022 m. mažiau vaikų nukentėjo nuo plėšimų, taip pat ženkliai sumažėjo vaikų, patyrusių fizinį skausmą.
2022 metais 84 asmenys (visi pilnamečiai) buvo nubausti už ginklų nešiojimą neblaiviam (tarpe jų ir dujiniai balionėliai) (LR ANK 227 str.). Iš 30 asmenų (visi pilnamečiai), nubaustų pagal šį straipsnį, dujinis balionėlis buvo konfiskuotas.
2022 metais 93 asmenys buvo nubausti už ginklų, kuriems nereikalingas leidimas (tarpe jų ir dujiniai balionėliai), laikymo, nešiojimo taisyklių pažeidimus (LR ANK 229 str. 1 d.). Iš 11 asmenų, nubaustų pagal šį straipsnį, dujinis balionėlis buvo konfiskuotas.
Užsienio šalių praktika
Turimais duomenimis, daugumoje Europos šalių įstatyminė bazė sureguliuota analogiškai, kaip šiuo metu Lietuvoje, t. y. dujinį balionėlį galima įsigyti tik nuo 18 metų.
Belgijoje, Danijoje, Graikijoje, Airijoje, Maltoje, Nyderlanduose, Norvegijoje, Švedijoje dujiniai balionėliai civiliams asmenims apskritai uždrausti. Nuo 14 metų balionėlį galima įsigyti tik Vokietijoje, nuo 16 metų – tik Latvijoje, Kroatijoje, Serbijoje ir Italijoje.
Galimos rizikos, įteisinus dujinius balionėlius savigynai asmenims nuo 14 metų:
• Dujiniai balionėliai bus naudojami ne tik savigynai, bet ir nusikalstamoms veikoms ir administraciniams nusižengimams daryti. Turėdami dujinius balionėlius paaugliai norės juos išbandyti ant savo bendraamžių, siekdami parodyti savo viršenybę ar įvykdyti kitokius savo neteisėtus tikslus (pasityčioti, apiplėšti ir pan.) naudos juos prieš savo bendraamžius. Be to nepilnamečiai iki 18 metų ne visais atvejais gebės atskirti kur ir kuriuo metu baigiasi savigyna ir prasideda savigynos priemonių naudojimas keršto ar kitais neteisėtais tikslais. Todėl balionėliai galimai bus naudojami ne tik apsiginti, bet ir užpulti arba jais grasinti.
• Nepilnamečiams iki 16 metų, kurie įvykdys nusikalstamą veiką ar administracinį nusižengimą nebus galima pritaikyti atsakomybės. Už jų padarytus nusikaltimus ar nusižengimus turės atsakyti, tėvai, įtėviai, globėjai, mokyklų atsakingi asmenys (jei nusikaltimas ar nusižengimas bus padarytas mokykloje, kada už paauglio priežiūrą atsako mokykla), t. y. nepilnamečiams iki 16 metų būtų suteikta teisė be pareigos atsakyti už savo veiksmus.
• Dujiniai balionėliai galimai bus naudojami paauglių žaidimams, kai dujų bus pripurškiama patalpose (siekiant nutraukti ugdymo procesą), transporto priemonėse (siekiant sutrikdyti ekskursiją).
• Tokiu įteisinimu tik labai retais atvejais bus pasiektas norimas rezultatas, kad nepilnamečiai patys apsigintų. Tai, kad nepilnametis turės balionėlį dar nereiškia, kad jis jį panaudos iškilus būtinosios ginties sąlygoms. Pagrindinis veiksnys lemiantis, kad asmuo gintųsi yra jo valia ir ryžtas priešintis užpuolikui. Jei to nėra tai dujinis balionėlis pats savaime paauglio neapgins.
• Įteisinus dujinius balionėlius ilgainiui piktavališkai nusiteikę asmenys atras kontrapriemonių prieš dujinius balionėlius, t. y. siekiant užpulti dujinius balionėlius turinčius paauglius bus pradėti naudoti didesnio galingumo ginklai.
Įteisinus dujinius balionėlius asmenims nuo 14 metų:
• nustačius, kad asmenys iki 16 metų pažeidžia dujinių ginklų laikymo, nešiojimo, naudojimo taisykles jų tėvams, įtėviams, globėjams, mokyklų atsakingiems darbuotojams policija taikys atsakomybę.
• nustačius, kad asmenys nuo 16 metų iki 18 metų pažeidžia dujinių ginklų laikymo, nešiojimo, naudojimo taisykles, atsakomybę policija taikys patiems nepilnamečiams.