Jau įpusėjo antrasis teatrų festivalis „Perženk slenkstį“. Šeši organizuoti teatro renginiai pradžiugino žiūrovus įdomiais spektakliais ir edukacijomis.
Didelio pasisekimo susilaukė Valstybinio jaunimo teatro parodyta šiuolaikinio amerikiečių scenaristo ir dramaturgo Johno Logano pjesė „Raudona“. Režisieriaus V. Masalskio nuomone, “ Pjesė yra gili savo problematika, nagrinėjanti menininko senėjimo tragediją, supratimą apie kintančias vertybes“. Anot jo, menininkas, ir pats menas, gyvena kartu su esamuoju laiku, laikotarpiu. Menas yra visuomenės žadintojas, skatintojas, jis kaip veidas, su kuriuo žmogus gimsta ir miršta. Spektaklyje siekiu parodyti nueinančio ir ateinančio menininkų sankirtos problemas. Gyvas menas visada turi atsinaujinti“, sako režisierius, profesorius, sukūręs jame Rothko vaidmenį.
Lietuvos nepriklausomybės šimtmečiui skirtą spektaklį „Pareiškiu-Brandir“, nominuotą “Auksiniam scenos kryžiui”, parodė A. Šeiko šokio teatras iš Klaipėdos. Tai garsaus Prancūzijos šiuolaikinio šokio choreografo Albano Richardo kartu su prancūzų ir lietuvių šokėjais sukurtas spektaklis, įkvepiantis ryžto asmeniniam pareiškimui – „Žiūrėkite, koks aš esu!”. Kūrėjų manymu, stebėti tokį asmenybės, bendruomenės ar net tautos manifestą – visada yra jaudinantis ir įkvepiantis įvykis, tai reikalauja drąsos ir laisvės pojūčio, teigia autoriai. Judesių technikomis, muzikos ir kūno plastika, išreikštame šokio spektaklyje žiūrovai iš labai arti pažvelgė į individo ir kartu visos tautos siekį. Išsaugoti savastį, besąlygiškai būti savimi ir laikytis neprimestų nuostatų bei vertybių. Meistriškai atliktas šokio spektaklis stulbino specialistus, kitiems kėlė klausimų, atvėrė supratimo, apie naują šokio pasaulį, vartus.
Linksmai žiūrovai priėmė spektaklius su organizuotomis edukacijomis vaikams. Ypač, vienintelio Lietuvoje rankų šešėlių teatro Budrugana Lietuva profesionalių teatro aktorių trupę, naudojančią unikaliai retą rankų šešėlių teatro techniką bei jų spektaklį „Mikė Pūkuotukas ir kiti. Spektaklio autorės pakvietė mažuosius žiūrovus pakeliauti po paslaptingąją̨ Šimtamylę girią. Joje, kartu su Mike Pūkuotuku bei jo draugais, pasinerti į netikėtus nuotykius, įveikti iškilusius iššūkius ir kartu švęsti draugystės dovaną. Rankų šešėlių teatro edukacinėse dirbtuvėse vaikai išmoko sukurti matytus spektaklyje personažus, džiaugėsi įgiję įgūdžių, tai perteikti draugams.
Parodytas muzikinis interaktyvus spektaklis – koncertas „Kai užaugsiu, būsiu“, aktualizavo būsimos profesijos pasirinkimo problemą. Mažieji žiūrovai ne tik „susitiko“ su labai skirtingų profesijų atstovais, bet ir patys turėjo galimybę pabūti ir aktoriais, ir statybininkais, ir mokslininkais net ugniagesiais. Dalyvaudami spektaklyje – žaidime vaikai tarsi „pasimatuoja“ siūlomas profesijas, sužino šį tą visiškai nauja apie jas, tačiau svarbiausia, kad iš naujo atranda seną tiesą: visi darbai yra geri ir garbingi, tik svarbu išsirinkti sau tinkamą ir mielą.
Vasaros pabaigoje, teatrų festivalio renginius pratęs Lietuvos nacionalinio dramos teatro vis dar premjerinis spektaklis „Sieros magnolijos“. Tai kūrinys apie neišvengiamą susitikimą su savo praeitimi. Pjesėje veikia trys žmonės, kuriuos vaidina aktoriai Jolanta Dapkūnaitė, Dainius Gavenonis ir Ramutis Rimeikis. Režisierė sako: „ Šitoj pjesėj mane paveikė mintys apie skausmingą praeitį, apie sužeistą atmintį, man atrodo, kad teatras yra apie santykius tarp žmonių čia ir dabar“. „Vieno žmogaus organizme yra pakankamas sieros kiekis užmušti šuniui. Mes interpretavom tą sierą kaip medžiagą, kuri glūdi pagrindiniame personaže, dukroje. Ta nuodinga medžiaga, tie nuodingi prisiminimai ir paskui ta siera po truputį sklaidosi. O magnolijos, kaip gėlės, kurios gražios, bet dramaturgo vaizduotėje pažeistos to nuodo“. Kviečiame į estų dramaturgo sukurtą Martino Alguso pjesę „Sieros magnolijos“.
Rusėjo pirmosios šurmulyje, Marijampolės Jono Basanavičiaus aikštėje, staigmena, – teatro ,,Meno alchemija” interaktyvus spektaklis ,,Stepai, gazo!”. Aktoriai Laurynas Jurgelis ir Aleksandras Špilevoj dviejų aktorių storytellingo spektaklyje smagia ir ironiška forma atskleis neįtikėtinai įdomius, bet mažai kam žinomus Lietuvos didžiojo kunigaikščio Stepono Batoro gyvenimo įvykius. Susirinkus žiūrovams, aktoriai, panašiai kaip praeityje vežimais klajoję artistai, atvažiuos dviem savo motociklais, ir nulipę nuo jų, pradės savo improvizuotą storytellingo pasirodymą, pasitelkdami tik tai, kas telpa jų motociklų krepšiuose. Gatvės teatro menininkai, Mokslo ir žinių dienos proga, džiugins miesto žiūrovus: vaikus, kolegijos studentus, jaunimą, moksleivius, senjorus bei svečius.
Festivalį tęs nuotaikinga Beno Jonsono komedija „Volponė“, režisierius Aidas Giniotis. 80-metį mininčiam teatrui šis pastatymas ypač reikšmingas, nes jis atsigręžia į teatro istoriją ir į garsųjį Juozo Miltinio spektaklį, kuriame, beje, vaidino pats Maestro. Dabarties režisierius Aidas Giniotis, savaip interpretuodamas ir perrašydamas klasikinę pjesę, mezga šmaikštų dialogą ne tik su miltiniškąja „Volponės“ versija, bet ir su Miltinio teatro legenda.
Volponė – tai Venecijos pirklys, kurio vardas, išvertus iš italų kalbos, reiškia „gudrus lapinas“. Jis apsimeta gulįs mirties patale, kad apmulkintų jo palikimo besigviešiančius sėbrus. Gudrusis Volponės tarnas paskleidžia gandą, kad išsekusį šeimininką gali pagydyti tik jaunos gražuolės lova. Godus, bet naivus Korvino sutinka „paskolinti“ savo jauną žmoną, gavęs patikinimą, kad mainais už tai taps vieninteliu turto paveldėtoju. Teatras be komedijos – teatras su nuovargio veidu. Net ir rimčiausiuose teatruose turi būti savikritikos minučių, kai į viską žiūrimą su ironiška šypsena. Tai svarbu ir žiūrovams, ir teatro kūrėjams. Ypač aktoriams“, – mintimis dalijasi Aidas Giniotis. Spektaklyje vaidina: Albinas Kėleris, Dainius Jankauskas, Ieva Brikė, Vytautas Kupšys, Giedrius Arlauskas, Gintautas Žiogas, Laimutis Sėdžius, Toma Razmislavičiūtė-Juodė, Andrius Povilauskas, Emilis Pavilionis ir Vita Šiaučiūnaitė. Prie jubiliejų mininčio teatro jungiasi ir Marijampolės kultūros darbuotojai startuojantys kūrybinės veiklos sezono atidarymą.
Festivalyje dalyvauja ir Marijampolės dramos teatras, kuris parodys Mildos Mažetytės – Antanauskienės režisuotą Moljero komediją „Tartiufas“. Spektaklis apie veidmainį, šventeivą, galimai, šių dienų „herojų“, tobulą prisitaikėlį, karjeristą, pragmatiką ir ištvirkėlį. Siekdamas savo tikslų šis personažas nesibaido jokių priemonių. Dabarties vertinimu, tai greičiau yra viešųjų ryšių specialistas, gerai suprantantis, koks yra puikus įrankis mulkinti. Spektaklis bus rodomas Marijampolės kultūros centro Liudvinavo skyriuje.
Rugsėjo-spalio mėn. bus organizuojamos teatrinės veiklos edukacijos, skirtos vadovams bei dalyviams dirbantiems su teatro studijomis, teatro veikla, kūrybiniu, organizaciniu darbu. Viena jų, „Procesas. Spektaklių statymas ir režisūra“. Edukaciją, Kauno nacionalinio teatro aktorius, režisierius, menininkas dirbantis pedagoginį darbą, Tomas Erbėderis. Vyks ir vaikų pamilta „Pamestos kojinės teatro edukacija vedama režisierės Mildos. Visi spektakliai ir renginiai yra nemokami. Anksčiu įsigijusiems bilietus į spektaklį „Sieros magnolijos“ pinigai už juo bus grąžinami nurodyta tvarka.
Registracija į edukacijas, [email protected] , informacija 8 687 16369