Nuskambėjus pirmiesiems muzikos renginių ciklo „Iuvenes art 2015“ koncertams Užutrakyje ir Birštone, organizatoriai kviečia į penktadienį ir sekmadienį vyksiančius antruosius jaunųjų muzikantų koncertus. Šį kartą – klausytojų mintis ir emocijas valdys tiesiai iš Mančesterio Šiaurės Karališkojo muzikos koledžo atvykę – pianistas Ugnius Pauliukonis ir violončelininkė Kotryna Šiugždinytė.
Jau šį penktadienį klausytojai turės puikią progą užsikrėsti muzikos liga, kuria teigia sergantys patys muzikantai.
Abu dueto muzikantai – čiurlioniukai – buvę M. K. Čiurlionio menų mokyklos mokiniai, šiuo metu – Mančesterio Šiaurės Karališkojo muzikos koledžo studentai. Violončelininkė K. Šiugždinytė mokosi garsios violončelininkės, buvusios paties M. Rostropovičiaus mokinės Karinos Georgian klasėje. Ugnius – profesoriaus Graham Scott fortepijono klasėje. Tiek Kotryna, tiek Ugnius – Lietuvoje ir užsienyje įvertinti ir apdovanoti muzikantai.
Duetas pasakojo, jog susipažino dar M. K. Čiurlionio menų mokykloje, vėliau Ugnius labai padėjo Kotrynai adaptuotis koledže. Sužinoję, jog yra kviečiami tapti koncertų ciklą „Iuvenes art“ dalyviais Lietuvoje, muzikantai teigė pradėję kalbėtis viena kalba.
„Ypatingai išvykus į užsienį dažnai esi gąsdinamas, kad niekas tavęs nebelauks. Kai tavęs kas dieną nemato akademijos koridoriuose, nesi toks ranka pasiekiamas, lengviau apie tave užmiršti. „Iuvenes art“, kaip ir festivalis „Sugrįžimai“, suteikia nišą pasidalinti su publika tuo, ko tave išmokino kita kultūra“, – kalbėjo K. Šiugždinytė.
Pradžių pradžia – žaidimas kartojant tėtį
Violončelininkė K. Šiugždinytė, gimusi ir augusi muzikantų šeimoje, aiškiai prisimena jos senelio jai išdrožtą iš medžio mažą smuiką, kuriuo ji imituodavo namuose grodavusį tėtį. Nors Kotryna ir nebuvo verčiama groti kokiu nors muzikos instrumentu, kaip pasakojo pati, būdama šešerių pasiprašė į M. K. Čiurlionio menų mokyklą, groti violončele pas mokytoją Ramutę Kalnėnaitę. Violončelininkė pasakojo, jog į Mančesterį ji išvyko turėdama tikslą patekti į garsiosios violončelininkės K. Georgian klasę. Žinoma, prieš tai sekė elektroniniai laiškai, ilgi užsiėmimai, stojamieji egzaminai. Tačiau šiandien Kotryna teigia esanti labai laiminga mokydamasi pas pačią K. Georgian.
Vietoje noro groti smuiku – fortepijono pamokos
Taip pat muzikantų šeimoje gimęs ir augęs pianistas U. Pauliukonis pasakojo, kad iš pradžių jis norėjo groti smuiku, vien dėl tuo metu įsivaizduoto mažesnio stygų (nei fortepijono) skaičiaus. Tačiau tėvai nuvedė šešerių metų Ugnių į Širvintų meno mokyklą, Eilinos Stropaitės fortepijono klasę. Vėliau sekė M. K. Čiurlionio menų mokykla, Donaldo Račo fortepijono klasė, o po jos – studijos Mančesteryje, kur dar 2013 metais už pasiekimus jis buvo apdovanotas Šiaurės Karališkojo muzikos koledžo aukso medaliu. Ugniaus teigimu, muzikanto misija užkrėsti klausytojus ta, muzikos, liga, kuria jie patys serga, kitaip nebeliks išliekamosios vertės.
Pianisto U. Pauliukonio ir violončelininkės K. Šiugždinytės koncertai – rugsėjo 25 d. (penktadienį) 18.30 val. Užutrakio dvare (Trakai) ir rugsėjo 27 d. (sekmadienį) 16.00 val. Birštono kurhauze.
Evelina Kislych,
„Iuvenes art“ atstovė spaudai,
el. p. [email protected]
Pianistas U. Pauliukonis ir violončelininkė K. Šiugždinytė koncertuoja ir Trakuose, ir Birštone. Vitalijos Glovackytės nuotr.