Išskirtiniame interviu televizijos kompanijai CBS News generolas John‘as Hyten‘as, Jungtinio štabo vadų vicepirmininkas ir antrasis pagal rangą asmuo JAV kariuomenėje, atskleidė naujų detalių apie praėjusią vasarą vykdytą Kinijos hipergarsinio ginklo bandymą, kurio metu raketa aplink pasaulį skriejo didesniu nei penki kartai už garsą greičiu.
„Jie paleido tolimojo nuotolio raketą, kuri apskriejo aplink žemės rutulį, numetė hipergarsinį „sklandytuvą“, kuris „nuslydo“ iki pat Kinijos ir pataikė į taikinį – CBS News sakė J. Hyten‘as. Perklaustas, ar tiksliai pataikė į taikinį, J. Hyten‘as atsakė: „Pakankamai arti“.
Skirtingai nuo tarpžemyninių balistinių raketų, kurios skrieja nuspėjamu lanku ir gali būti sekamos ilgo nuotolio radarais, hipergarsinis ginklas manevruoja daug arčiau žemės, todėl radarams jį sunkiau aptikti. Be to, kinai jau stato šimtus naujų paleidimo aikštelių su šachtomis skirtomis raketoms, tad J. Hyten‘as mano, jog hipotetiškai kinai vieną dieną galėtų surengti netikėtą branduolinę ataką prieš JAV.
Dešimtmečius trukusi „branduolinė pusiausvyra“ tarp JAV ir Rusijos užtikrino taiką pasaulyje nes nė viena pusė nebuvo garantuota, kad negaus atsakomojo branduolinio smūgio. Tačiau laikas eina, karybos technologijos tobulėja…Jei Kinija dabar sukurs tolimojo nuotolio pirmojo smūgio ginklą, tai branduolinė pusiausvyra atsidurtų rimtame pavojuje.
JAV Jungtinio štabo viršininkų vicepirmininkas generolas John‘as Hyten‘as neslėpė, jog jo šalis, taip pat kuria savo hipergarsinius ginklus, bet ne taip greitai, kaip tai daro Kinija. Generolas sakė TV kanalui „CBS News“, kad per pastaruosius penkerius metus Kinija atliko šimtus hipergarsinio ginklo bandymų, tuo tarpu JAV – tik devynis. Pasak J.Hyten‘o, Kinija jau turi sukūrusi vidutinio nuotolio hipergarsinį ginklą, tuo tarpu JAV iki tokio pasiekimo liko dar keli metai. Pirmas tolimojo nuotolio hipergarsinio ginklo bandymas Kinijoje buvo atliktas liepos 27 dieną.
Pagal užsienio žiniasklaidos pranešimus parengė Vytautas Karsokas