Prieš keletą savaičių “Sūduvos gido” redakciją pasiekė keleto susirūpinusių marijampoliečių žinutės dėl pastebėtų juodų dūmų, sklindančių nuo “Lietuvos cukraus fabriko” kamino.
Domėdamiesi šia situaciją, kreipėmės į UAB “Lietuvos cukraus fabrikas” direktorių Augustą Obuchavičių, norėdami išsiaiškinti, kokia yra marijampoliečių pastebėtų dūmų kilmė, ar nekūrenama anglimi ir ar dūmai nekenkia visų miesto gyventojų sveikatai. Žemiau pateikiame oficialų įmonės atsakymą:
“Informuojame, kad dėl ženkliai išaugusių energetinių kaštų nuspręsta 2022 m. cukraus gamybos metu deginti dyzeliną, atsisakant dujų ir sustabdant Išspaudų džiovinimo ir granuliavimo cecho veiklą.
UAB “Lietuvos cukraus fabrikas” 2022 m. rugsėjo 26 d. gavo Aplinkos apsaugos agentūros išduotą Taršos leidimą įmonės katilinėje deginti dyzeliną (krosnių kurą).
Ruošiant Paraišką Taršos leidimui gauti, buvo atliktas Poveikio aplinkos orui vertinimas (PAOV). Tam atliktas aplinkos oro teršalų pažeminiame sluoksnyje sklaidos modeliavimas.
Modeliavimo metu gauta išvada, kad į aplinkos orą išmetamų teršalų koncentracijos aplinkos ore 1,5 m aukštyje, 2 km spinduliu, neviršys žmonių sveikatos apsaugai nustatytų ribinių verčių ir neturės poveikio jų sveikatai.
Pagal sunaudojamo kuro (dyzelino) kiekį išmetamų teršalų kiekis yra didesnis nei deginant dujas, tačiau jų lygis aplinkos ore neviršija ribinių verčių, patvirtintų Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro.
Spalio pradžioje, katilo paleidimo ir derinimo metu, gyventojai galėjo pastebėti šiek tiek tamsesnius dūmus, nes vyko degimo proceso reguliavimas iki reikalingų parametrų.
Pradėjus cukraus gamybos sezoną, atliktas Oro taršos šaltinių monitoringas parodė, kad išmetamų teršalų kiekis iš bendrovės katilinės neviršija Taršos leidime nustatytų normatyvų.
Informuojame, kad cukraus fabriko teritorijoje sandėliuojama akmens anglis priklauso kitam ūkio subjektui ir yra skirta realizacijai, bet ne deginimui įmonės katilinėje.”