Saulės teikiami malonumai baigėsi kartu su vasara. Šaltuoju metų laiku žmonės, norėdami skaisčios ir įdegusios odos, lankosi soliariumuose, tačiau neretai persistengia. Ką reikia žinoti, kad šios procedūros jums nepakenktų?
Pirmiausia – gydytojo konsultacija
Prieš naudojimąsi soliariumu būtina pasitarti su gydytoju dermatologu ar bendrosios praktikos gydytoju dėl savo odos tipo, vartojamų vaistų ir galimos organizmo reakcijos į ultravioletinę spinduliuotę.
Kam soliariumu naudotis nerekomenduojama
Jei Jūsų oda I–II tipo – balta, strazdanota, nudega ir parausta, bet beveik neparuduoja, plaukai šviesūs, rausvi, rudi, akys žydros, mėlynos, pilkos, rudos, soliariumu naudotis nerekomenduojama. Tačiau, jeigu vis tiek nusprendėte degintis soliariume, būtina iki pusės sumažinti soliariumo įrangos gamintojo rekomenduojamą pirmojo deginimosi soliariume seanso trukmę.
Vengti soliariumo patariama ir daug apgamų turintiems, praeityje stipriai nudegusiems saulėje, turintiems piktybinių odos pakitimų, sirgusiems odos vėžiu ar turintiems odos vėžiu sirgusių šeimos narių, nėščioms moterims, sergantiems odos ligomis (jungiamojo audinio sisteminėmis ligomis, odos raudonąja vilklige, sklerodermija), tuberkulioze, cukriniu diabetu, katarakta, tireotoksikoze, užkrečiamosiomis ligomis, turintiems širdies stimuliatorius ar transplantuotus organus bei vartojantiems odos jautrumą ultravioletiniams spinduliams padidinančius vaistus: antibiotikus, antidepresantus, sulfanilamidus, diuretikus, psoralenus, vitaminą A, retinoidus, vaistus diabeto, grybelinių susirgimų gydymui, kontraceptinius preparatus ir kt.
Asmenims iki 18 metų soliariume lankytis griežtai draudžiama, nes kuo daugiau žmogus per gyvenimą gauna ultravioletinių spindulių, tuo didesnė tikimybė susirgti odos vėžiu.
Pasirinkite tik legaliai veikiantį soliariumą
Visi soliariumo paslaugų teikėjai privalo turėti leidimą – higienos pasą, kurį Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos išduoda tik tada, jeigu soliariumas atitinka visus sveikatos saugos reikalavimus. Leidimas-higienos pasas turi būti klientams matomoje vietoje.
Naudodamiesi soliariumu nepakenkite sveikatai – laikykitės rekomendacijų
Nenaudokite įdegį stiprinančių ar skatinančių kosmetikos gaminių, jie neapsaugo nuo žalingo ultravioletinių spindulių poveikio.
Siekdami nepakenkti sveikatai ir neviršyti rekomenduojamo deginimosi soliariume laiko, prašykite soliariumo darbuotojo išduoti Soliariumo paslaugų teikimo kortelę ir prieš kiekvieną deginimosi soliariume seansą ją užpildyti.
Prieš ateidami degintis pasirūpinkite, kad kūno ir veido oda būtų švari ir sausa., nesutepta kremais, losjonais, dezodorantais arba kitomis kosmetinėmis priemonėmis. Nenaudokite kosmetikos gaminių, apsaugančių nuo natūralių saulės spindulių poveikio, visada užsidėkite soliariumuose esančius apsauginius akinius.
Deginimosi režimas ir trukmė kiekvienam skirtinga
Kiek laiko ir kokiu dažnumu degintis lemia odos tipas ir jautrumas bei soliariumo lempų gamintojo rekomenduojama deginimosi trukmė ir režimas. Pirmojo deginimosi trukmė turi būti ne ilgesnė kaip 10 min., o deginimosi skaičius neturi viršyti dviejų kartų per savaitę ir daugiau kaip 30 kartų per kalendorinius metus. Neskubėkite, tarp dviejų deginimosi seansų privaloma ne trumpesnė kaip 48 val. pertrauka. Degintis saulėje tą pačią dieną po deginimosi soliariume – negalima. Deginantis soliariume nepamirškite dengti plaukus, randus, tatuiruotas kūno vietas, nes tatuiruočių dažai gali blukti ar sukelti alerginę reakciją, moterims rekomenduojama dengti krūtis.
Jauskite saiką
Jeigu nepaisysite gydytojų rekomendacijų, deginimosi režimo ir taisyklių, deginsitės be saiko, ultravioletiniai spinduliai gali nudeginti odą, pažeisti akis – sukelti akies ragenos ar junginės uždegimą, kataraktą. Besaikis deginimasis sukelia priešlaikinį odos senėjimą – oda sausėja, storėja, gilėja raukšlės, susilpnėja imuninė sistema ir padidėja su tuo susijusi infekcinių susirgimų rizika.
Gali atsirasti piktybiniai odos pakitimai, odos vėžys.
Atsiradus pirmiems odos pažeidimams – pas gydytoją
Jeigu odoje atsirado neišnykstančių patinimų, bėrimų, žaizdų arba pigmentinių apgamų nedelsdami kreiptis į gydytoją.