Portalas „Sūduvos gidas“ uždavė visiems Sūduvos regioną aprėpiančiose vienmandatėse apygardose iškeltiems kandidatams tuos pačius du klausimus, kurie, tikime, padės rinkėjams ne tik geriau pažinti kandidatus, bet galbūt net apsispręsti dvejojantiems.
Kviečiame susipažinti su Marijampolės rinkiminėje apygardoje Lietuvos socialdemokratų darbo partijos iškeltu kandidatu Valdu Lukoševičiumi.
Kokias esmines problemas išskirtumėte rinkiminėje apygardoje, kurioje kandidatuojate?
Išskirti esmines problemas nėra paprasta, nes kaip sakoma, kiek žmonių tiek nuomonių, tačiau manau pagrindinės yra padiktuotos mūsų laikmečio.
Covid-19 pandemijos padariniai paveikė didelę dalį Lietuvos gyventojų. Problemų netrūksta įvairiose sferose, bet pirmiausia dėmesį reikėtų kreipti į sveikatos apsaugos ir švietimo sistemas.
Matome su kokiais iššūkiais ir sunkumais susiduria Marijampolės miesto ligoninė, akivaizdu, kad tokią situaciją lemia objektyvios ir subjektyvios priežastys. Deja, susidarė ilgos eilės pacientų laukiančių operacijų, konsultacijų ar tyrimų. Ilgainiui tai tiesiogiai atsilieps miesto gyventojų sveikatai, todėl būtini pokyčiai, kad būtų užtikrinta piliečių teisė į sveikatos apsaugą, pasikeitusiomis sąlygomis.
Pandemija keičia ir mūsų švietimo sistemos darbą, ir taip jau išvargintą nesibaigiančių reformų. Švietimo sistemos problemas parodo ir prastėjantys šių metų abiturientų egzaminų rezultatai.
Reikalingas naujas švietimo sistemos finansavimo modelis, kad mokytojų, dėstytojų ir mokslo darbuotojų atlyginimai augtų, o mokytojas netaptų biurokratijos įkaitu. Švietimo sistemoje priimamų sprendimų rezultatai matomi ne iškart, todėl ugdymo kokybei ypač svarbus stabilumas ir ilgalaikiai sprendimai.
Švietimas yra investicija į ateitį, todėl reikalingas susitarimas dėl ilgalaikės švietimo sistemos vizijos, kad mokytojo profesija taptų prestižine ne tik popieriuje.
Norėčiau paminėti ir regionų atskirties problemą. Deja atskirtis tarp trijų didžiausių Vilniaus, Kauno bei Klaipėdos regionų ir likusios Lietuvos toliau didėja. Šiuose regionuose yra sukuriama maždaug trys ketvirtadaliai Lietuvos bendro vidaus produkto. Gali atrodyti keistai, bet dėl pandemijos sukeltos pasaulinės krizės, siekiant supaprastinti tiekimo grandines, vis daugiau Europos įmonių ieškos galimybių gamybą perkelti arčiau savęs. Lietuva su mažesniais atlyginimais ir kvalifikuota darbo jėga gali tapti patraukli investuotojams, ir tai gali suteikti šansą mažesniems Lietuvos regionams pritraukti investicijas. Suprantama, čia būtinas ir aiškesnis valstybės vaidmuo, kad būtų užtikrintos sąlygos šioms investicijoms ateiti, bet tuo pačiu metu svarbi tampa ir savivaldybių bei administracijų, vietos verslo ir bendruomenių iniciatyva.
Kokias savo konkurentų rinkimuose į LR Seimą politines idėjas išskirtumėte, kaip vertas dėmesio?
Visų pirma norisi išskirti ir pritarti toms idėjomis, kurios padėtų mažinti socialinę atskirtį visuomenėje. Ne vienus metus Lietuvos skurdo ir socialinės atskirties rodikliai yra vieni didžiausių Europos Sąjungoje. Statistikos departamento duomenimis, apie 576 tūkst. Lietuvos gyventojų 2019 m. gyveno žemiau skurdo ribos, o pandemijos sukeltos pasekmės dar labiau gilina šias problemas. Skurdo riziką ar socialinę atskirtį Lietuvoje patiria apie 28,3 proc. gyventojų, kai ES – 22,4 proc. LSDDP savo rinkiminėje programoje yra įsipareigojusi skurdo riziką ir socialinę atskirtį patiriančių asmenų skaičių sumažinti 2024 m. iki ES vidurkio.
Portale „Sūduvos gidas“ jau galite skaityti kitų Marijampolės rinkimų apygardos kandidatų atsakymus bei sužinoti, kaip į užduotus klausimus atsakė politikai iškelti Vilkaviškio, Sūduvos pietinėje ir Sūduvos šiaurinėje vienmandatėse rinkimų apygardose.