Mažakraujystės liga, dar vadinama anemija, prasideda nuo to, kad nepakankamai su maistu gaunama geležies arba kai kamuoja ilgalaikis stresas. Šis negalavimas gali ištikti ir po to, kai žmogus po sužeidimo, traumos arba operacijos netenka labai daug kraujo.
Kokie yra pagrindiniai anemijos požymiai?
Anemijai skverbiantis į organizmą pasireiškia nesibaigiantis nuovargis, ima trūkti oro, svaigsta galva, atsiranda netikėti širdies permušimai, o veido oda pablykšta. Tai nutinka dėl to, kad organizmui trūksta geležies, o tai sąlygoja raudonųjų kraujo kūnelių vidinių atsargų – hemoglobino sumažėjimą, kas ir lemia mažakraujystės atsiradimą.
Blogai yra tai, kad hemoglobino trūkumą kraujyje labai sunku pastebėti, ne iš pradžių jam atsiradus ligonis nejaučia ypatingesnių sveikatos sutrikimų. Todėl reikia atidžiai stebėti savo būseną ir jeigu ima svaigti galva, ausyse girdisi nesibaigiantis spengimas, o širdies ritmas šokinėja, tada būtinai reikia atlikti kraujo tyrimus.
Kokie požymiai rodo, jog anemija ima progresuoti?
Anemijai progresuojant gali pasireikšti tokie požymiai – pakinta skonio pojūtis, kamuoja niežulys, ima slinkti plaukai, pasidaro sunku nuryti maistą, burnos kertelėse atsiranda atviros žaizdelės, pablykšta akių vokų gleivinė, liežuvis, rankų delnai. Taip pat ima skilinėti lūpų kampučiai, nuolat džiūsta burna, nagai išplonėja, ima lūžinėti, pirštai pasidaro „šaukšto“ formos.
Kodėl nepasitarus su gydytoju negalima vartoti geležies preparatų?
Nepasitarus su gydytoju negalima savavališkai pradėti vartoti geležies turinčius maisto papildus, nes neatlikus kraujo tyrimų negali būti aišku, ar žmogui iš tikrųjų organizme trūksta geležies. O jeigu jame geležies yra užtektinai, tačiau nežiūrint į tai, organizmas perkraunamas šia medžiaga, tada gali būti pažeidžiamos kepenys, kas lemtų daugybę rimtų sveikatos problemų.
Kaip reikėtų tinkamai maitintis, kad būtų išvengta geležies organizme trūkumo?
Kad nekiltų problemų su geležies trūkumu organizme, į savo dienos racioną reikėtų įtraukti kuo daugiau neperdirbtų maisto produktų, šviežių vaisių ir daržovių. Anemijos padeda išvengti tie produktai, kuriuose yra daug vitaminų A, B9, B12 ir C. Taip pat tinka raudona mėsa, šparaginės pupelės, špinatai, avinžirniai, brokoliai, moliūgų sėklos, džiovinti vaisiai, avokadai, keptos bulvės, rudieji ryžiai, žuvis ir austrės.