Pasaulinė organizacija „Slow Food“ į savo gretas kartu su dar viena Lietuvos bendruomene priėmė Kazlų Rūdos bendruomenę „Good Food Experience in Kazlų Rūda“ (liet. „Gero maisto patirtys Kazlų Rūdoje”), kurią suformavo penkios Kazlų Rūdos savivaldybės šeimos, užsiimančios maisto auginimu ir gamyba.
Visą 2024 metų vasarą ir rudenį ši bendruomenė organizavo teminius renginius apie maistą ir jo kultūrą. Kardokų kaime stovintis kupolas tapo erdve, kur susitikdavo gero maisto mylėtojai iš visos Lietuvos. Kazlų Rūda siekia tapti pirmuoju „Citta Slow“ miestu Lietuvoje – miestu, puoselėjančiu lėtą gyvenimo tempą, tvarumą ir bendruomeniškumą, todėl bendruomenė, puoselėjanti kokybiško, švaraus maisto kultūrą yra labai svarbus rodiklis šiame kelyje.
Kazlų Rūdos bendruomenės „Good Food Experience in Kazlų Rūda“ branduolį sudaro:
- Ingrida Bernotė, puoselėjanti vegetarišką virtuvę ir siūlanti netikėtus šilauogių panaudojimo sprendimus;
- Eglė Jurkšienė, prižiūrinti netradicinį ūkį, kurio pagrindinė žvaigždė – karvė Laumė ir jos pieno produktai;
- Viktorija Dūdonienė, auginanti daržoves ir siekianti vartotojams jas pristatyti kiek įmanoma šviežesnes;
- Jolanta Vizbaras, kepanti autentišką raugo duoną, kurią palydi asmeniniais linkėjimais ir siūlo kūrybines improvizacijas;
- Domininka Živelienė, kurianti fotopasakojimus ir per savo sukurto piešinių personažo Nosiaus pasakojimus skatinanti diskusijas apie kasdieninius iššūkius, tarp kurių – ir maisto kultūra.
Apie „Slow Food” judėjimą:
„Slow Food” – tai tarptautinis judėjimas, gimęs Italijoje 1986 metais. Jis sukurtas reaguojant į spartų greitojo maisto populiarėjimą, kuris kėlė grėsmę tradicinei vietos maisto kultūrai, gastronomijos paveldui ir tvariai maisto gamybai. „Slow Food“ siekia ugdyti sąmoningą požiūrį į maistą, skatinti vietinių ir sezoninių produktų vartojimą bei puoselėti gamtai draugišką ūkininkavimą. Šiandien „Slow Food“ vienija milijonus narių daugiau nei 160 šalių.
„Slow Food“ vertybės – geras, švarus ir teisingas maistas visiems:
Geras maistas (angl. Good): maistas turi būti skanus, pagamintas iš kokybiškų, šviežių ingredientų, puoselėjant gastronomines tradicijas.
Švarus maistas (angl. Clean): maistas turi būti auginamas ir gaminamas aplinką tausojančiais metodais, vengiant chemikalų, GMO ir perteklinio resursų naudojimo.
Teisingas maistas (angl. Fair): ūkininkai ir gamintojai turi būti sąžiningai apmokami už savo darbą, o maistas turi būti prieinamas visiems, nepaisant jų socialinio statuso.