Kai Lietuvos gyventojai grįžta iš šalių, paveiktų koronaviruso, arba turi sąlytį su sergančiuoju, būtina izoliuotis 14 dienų. Jeigu asmeniui nepaskelbta prastova ir jis neturi galimybės dirbti nuotoliniu būdu, privalomai izoliacijai gali būti išduodamas nedarbingumo pažymėjimas. Tačiau jeigu žmogus jau išvykdamas į užsienio šalį praleisti atostogų žino, kad grįžus jam reikės karantinuotis, nedarbingumo pažymėjimas jam nebebus išduodamas.
Išimtis bus taikoma tiems, kurie į paveiktą valstybę keliauja profesiniais, tarnybos ar darbo tikslais – jie grįžę ir toliau galės izoliuotis gaudami nedarbingumo pažymėjimą.
„Griežtesne tvarka norime paskatinti Lietuvos gyventojus atostogų kryptis rinktis atsakingai. Tikimės užbėgti už akių galimam piktnaudžiavimui, kai atostogų sezonu žmonės išvyksta į šalį, kuri jau įtraukta į koronaviruso infekcijos paveiktų šalių sąrašą, o grįžę atostogas „prasitęsia” gaudami nedarbingumo pažymėjimą ir ligos išmoką”, – pakeitimų priežastis aiškina socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė Radišauskienė.
Koronaviruso paveiktų šalių sąraše – 64 valstybės
Paveiktų valstybių sąrašas yra atnaujinamas kiekvieną savaitę, atsižvelgiant į epidemiologinius rodiklius užsienio šalyse. Paveiktomis laikomos tos šalys, kuriose sergamumo koronavirusu rodiklis per paskutiniąsias 14 dienų yra didesnis nei 25 atvejai 100 tūkst. gyventojų.
Apie tai, kad konkreti valstybė bus įtraukta ar išbraukta iš sąrašo, skelbiama iš anksto, pavyzdžiui, kad iš sąrašo bus išbraukta Ukraina, o įtraukta Kroatija, paskelbta liepos 17 dieną, penktadienį, o pasikeitimai įsigaliojo liepos 20 dieną, pirmadienį.
Šiuo metu koronaviruso paveiktų šalių sąraše yra 64 valstybės, tarp kurių – Baltarusija, Bulgarija, Izraelis, JAV, Jungtiniai Arabų Emyratai, Juodkalnija, Kroatija, Seišeliai, Švedija ir t. t. Visą sąrašą rasite čia: https://bit.ly/2WFwdRm.
Kaip viskas vyks
Jeigu asmuo sugrįžo iš viruso paveiktos šalies ar turėjo kontaktą su sergančiuoju ir jam nepaskelbta prastova arba jis neturi galimybės dirbti nuotoliniu būdu, dėl nedarbingumo pažymėjimo reikia kreiptis į šeimos gydytoją. Šeimos gydytojas gali išduoti nedarbingumo pažymėjimą izoliacijai tik tada, kai iš Nacionalinio visuomenės sveikatos centro gauna siuntimą. Daugiau informacijos apie tai – čia: https://bit.ly/3fSlj2d.
Nuo šiol gydytojas medicininiuose dokumentuose įrašys ne tik kreipimosi į asmens priežiūros įstaigą faktą, datą ir laiką, o ir užsienio šalį, į kurią jis buvo išvykęs, išvykos tikslą ir tikslų laikotarpį, kada jis užsienyje viešėjo. Jeigu paaiškės, kad asmuo į koronaviruso paveiktą šalį, įrašytą sąraše, išvyko turistiniais ar kitais tikslais, nesusijusiais su profesija, tarnyba ar darbu, nedarbingumo pažymėjimas jam nebus išduotas. Tokiu atveju darbuotojui gali būti išduodama medicininė pažyma, kuri pateisina neatvykimą į darbą, taip pat darbuotojas gali izoliuotis naudodamasis kasmetinėmis ar nemokamomis atostogomis.
Labai svarbu, kad asmuo, kreipdamasis į šeimos gydytoją, tiksliai ir nedviprasmiškai informuotų gydytoją apie išvykimo viešnagės vietą, datą ir tikslą, o taip pat atliktų visus būtinus veiksmus dėl NVSC siuntimo gavimo ir patvirtintų, kad jam nėra galimybės pasinaudoti nuotoliniu darbu ir kad darbdavys nepaskelbė jam prastovos.
Kontrolę, koks buvo viešnagės tikslas ir konkretus laikotarpis, atlieka „Sodra”.
Tokiems pokyčiams pritarta Sveikatos apsaugos ministrą ir Socialinės apsaugos ministrą pavaduojančių ministrų įsakymu.
SADM informacija