Kai kalbama apie keliones po Europą, Lietuva yra kaip ne iki galo įvertintas brangakmenis. Ši šalis siūlo įdomios istorijos, gražių pajūrio zonų ir modernių miestų derinį. Vis dėlto, prieš leidžiantis į kelionę automobiliu Lietuvos keliais, reikėtų atsižvelgti į keletą dalykų, kad kelionė būtų visavertė ir saugi.
Įdomios vietovės, kurias verta aplankyti
● Vilnius. Lietuvos sostinė yra ne tik politinis, bet ir kultūros bei meno centras. Barokine architektūra garsėjančiame Vilniuje yra ikoniška Gedimino pilis ir Vilniaus katedra. Vilniaus senamiestis yra įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Jame gausu akmenimis grįstų gatvių ir žavingų kavinių, todėl tai puiki vieta ramiam pasivaikščiojimui.
● Kaunas. Antruoju pagal svarbumą Lietuvos miestu dažnai laikomas Kaunas turi daug tarpukario architektūros ir jaunatviškos, gyvybingos energijos, kurią atneša gausus studentų skaičius. Mieste vyrauja turtinga kultūrinė aplinka, kurioje yra muziejų, galerijų ir net zoologijos sodas. Nepraleiskite progos pamatyti įspūdingą Kauno pilį, kuri leidžia žvilgtelėti į šalies viduramžių praeitį.
● Klaipėda. Besidomintiems pajūriu Klaipėda yra vartai į Kuršių neriją – nuostabų smėlėtą pusiasalį su unikaliais kraštovaizdžiais. Pats miestas turi jūrinio žavesio, o jo senamiestis išsiskiria vokiško stiliaus fachverkiniais pastatais. Apsilankykite Jūrų muziejuje arba pasinaudokite keltu ir iš arčiau apžiūrėkite Kuršių neriją.
● Nida. Persikėlus į Kuršių Neriją tikrai verta aplankyti ir Nidą – vieną didesnių kurortinių miestų šiame pusiasalyje. Čia vyksta daug kultūrinių ir pramoginių renginių, ypač vasaros sezono metu, o šalia taip pat yra įspūdingo grožio kopos, kurios yra turistų traukos objektas.
Vieni įdomiausių istorinių objektų:
● Kryžių kalnas. Piligrimystės vieta netoli Šiaulių.
● Trakų pilis. Lyg iš legendų perkelta tvirtovė, esanti Galvės ežero saloje.
Geriausias būdas atrasti paslėptas Lietuvos įdomybes ir aukščiau paminėtas vietas – automobiliu. Didžioji dauguma pagrindinių kelių yra geros būklės, privažiavimas prie lankytinų objektų taip pat dažnai būna sutvarkytas. Sprendimas keliauti automobiliu leidžia lanksčiai tyrinėti mažiau žinomas ir nuo pagrindinių kelių nutolusias vietas.
Salygos keliuose ir eismo taisyklės
Važinėjant automobiliu Lietuvoje reikia žinoti vietines kelių eismo taisykles, įskaitant greičio apribojimus, kurie paprastai yra 50 km/h mieste, 90 km/h užmiestyje, 110 km/h greitkeliuose ir iki 130 km/h automagistralėse. Dėl pastarojo greičio ribojimo, taip pat svarbu atkreipti dėmesį, kad prasidėjus žiemos sezonui maksimalus leidžiamas greitis automagistralėse sumažinamas iki 110 km/h. Visada stebėkite kelio ženklus, kurie dažnai informuoja apie artėjančius pavojingus ruožus, kelio darbus ir t.t. Taip pat reikia turėti omenyje, kad dienos žibintai privalo būti įjungti bet kuriuo paros metu.
Vairavimo naktį ypatumai
Jei planuojate dalį kelionės praleisti kelyje naktį, pirmiausia reikia patikrinti, ar jūsų automobilis tam visiškai pasirengęs. Nors kai kurie keliai ir dauguma sankryžų Lietuvoje yra apšviesti, vis dar yra daug vietovių, kurios naktį visiškai neapšviestos. Tokiais atvejais ypač svarbu įsitikinti, kad visi jūsų automobilio žibintai veikia tinkamai. Jei pastebėjote, kad kuri nors lemputė gęsta arba keistai mirksi, geriausia ją pakeisti prieš pradedant važiuoti, o tam atvejui su savimi pasiimkite kelias atsargines lemputes. Priklausomai nuo automobilio modelio, pavyzdžiui, gali prireikti įsigyti H4 arba H7 priekinių žibintų lemputę ir pan. Svetainėje autodoc.lt paaiškinta kokios lemputės gali tikti jūsų automobiliui. Rekomenduojama rinktis aukštesnės kokybės gaminį, kuris dažnai užtikrina geresnį matomumą nei pigesni panašūs variantai. Daug įvairių lempučių galima rasti tiek fizinėse, tiek internetinėse automobilių dalių parduotuvėse.
Nemažiau svarbus ir salono apšvietimas, kuris taip pat prisideda prie vairuotojo ir keleivių komforto bei saugumo. Atlikti tyrimai netgi parodė, kad tinkamas papildomas apšvietimas salone didina vairuotojo koncentraciją ir padeda sumažinti nuovargį. Vidaus apšvietimo elementai gali atlikti ir kitas praktines funkcijas, pavyzdžiui, ant durų ar slenksčių sumontuotos lemputės patogiai nušviečia plotą prie automobilio durų išlipimo ar įlipimo metu. Verta paminėti, kad šiuolaikiniuose automobiliuose vidaus lemputės gali būti įvairiausios – nuo tradicinių iki LED elementų.
Kalbant apie vairavimą naktį taip pat svarbu paminėti, kad keliai dažnai nutiesti pro miškus ir pievas, kur sutinkami įvairūs gyvūnai. Naktį jie ypatingai suaktyvėja ir neretai išbėga ant kelio, todėl vairuotojams reikia būti labai dėmesingiems ir, kai tik tai įmanoma, naudoti tolimąsias šviesas, kad iš anksto pastebėti galimą kliūtį.
Išvada
Nepriklausomai nuo to, ar jus labiau domina įvairūs istoriniai Lietuvos paminklai, ar labiau prie širdies vaizdingi pajūrio miesteliai, keliavimas automobiliu gali būti smagus ir efektyvus būdas norint pažinti šalį. Tačiau prieš leidžiantis į kelionę, nepamirškite pasitikrinti eismo taisyklių ir sąlygų kelyje planuojamame maršrute. Taip pat, kaip minėjome, būtinai patikrinkite savo automobilio apšvietimo prietaisų funkcionalumą, ypač jei planuojate vairuoti naktį. Tinkamai viską suplanavus ir atkreipus dėmesį į reikiamus dalykus, jūsų kelionė automobiliu po Lietuvą bus ir maloni, ir saugi.
Informacijos šaltiniai:
https://www.autodoc.lt/info/h7-vs-h4-kuo-skiriasi-sios-lemputes
https://motofocus.lt/naujienos/7549,transporto-priemoniu-vidaus-apsvietimo-tendencijos