Kęstutis Traškevičius
Marijampolės savivaldybės tarybos narys, TS – LKD Marijampolės skyriaus pirmininkas
Šiais metais Marijampolė Kovo 11-osios šventę pasitiko teigiamais pokyčiais. Po penkerių metų Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną miesto centrinėje aikštėje pagaliau nebuvo plevėsuojančios Rusijos vėliavos, anksčiau stebinusios ir piktinusios daugelį pilietiškų marijampoliečių bei miesto svečių. Kas gi nulėmė tokį pasikeitimą?
Po to, kai 2010 metų viduryje Marijampolėje buvo atidarytas Rusijos garbės konsulatas, vadovaujamas „Arvi“ įmonių grupės prezidento V.Kučinsko, gana greitai prie šios grupės valdomo viešbučio J.Basanavičiaus aikštėje ant stiebo netoli paminklo Tautai ir Kalbai buvo iškelta Rusijos vėliava. Tuo pasirūpino naujasis Rusijos garbės konsulas. Ir nors iki 2014 metų mūsų didžioji kaimynė tarptautinėje arenoje nebuvo labai agresyvi, jau tuomet nemažai miestelėnų bambėdavo reikšdami nepasitenkinimą dėl tokios situacijos. „Lietuva juk nepriklausoma. Kodėl čia ta vėliava kabo? Kodėl jos niekas nenuima?“ – sakydavo jie. Tad reikia pripažinti, kad vėliavos eksponavimo vieta buvo netinkama nuo pat pradžių, tik kai kas į tai nekreipė dėmesio.
Marijampoliečių pasipiktinimas Rusijos vėliavos buvimu sustiprėjo po to, kai 2014 metų kovo mėnesį Rusija įvykdė Krymo aneksiją. Tų metų kovo 9-ąją TS-LKD Marijampolės skyriaus nariai Marijampolėje prie Rusijos konsulato organizavo vaikščiojamąjį piketą Ukrainai paremti. Jame dalyvavo apie 50 žmonių, su Ukrainos simbolika papuoštais plakatais sukę ratus šalia plevėsuojančios Rusijos vėliavos. Po šių įvykių miestelėnai jau atvirai reiškė nepasitenkinimą savivaldybės tarybos nariams, ypač valstybinėms šventėms skirtų renginių metu, vertindami iškeltą Rusijos vėliavą kaip propagandos ženklą.
Rusijos vėliava centrinėje Marijampolės aikštėje sukeldavo keblumų renginių organizatoriams bei televizijų operatoriams. Valstybinių švenčių proga organizuojamiems renginiams nebuvo galima naudoti specialiai tam įrengtos pakylos, esančios šalia „Arvi“ valdomo viešbučio, nes filmuojant panoraminiu planu nuo savivaldybės administracijos pastato pusės į kadrą kartu su ant pakylos esančiais žmonėmis patekdavo ir netoliese plevėsuojanti Rusijos vėliava. Tačiau vietos valdžia nesistengė pakeisti situacijos. Vietoje to, kad pasirūpintų vėliavos perkėlimu į kitą vietą, ji valstybinių švenčių metu renginio epicentrą su vedėjais perkeldavo prie paminklo Tautai ir Kalbai arba prie savivaldybės pastato pusėn vedančių laiptų. Visa tai tęsėsi 5 metus.
Neapsikentusi savivaldybės vadovų abejingumo visuomenės keliamai problemai, TS-LKD Marijampolės skyriaus taryba 2015 metai nutarė inicijuoti akciją dėl Rusijos vėliavos pašalinimo iš J.Basanavičiaus aikštės. Parengta peticija, kurią 2015 metų pabaigoje pasirašė 224 žmonės, šių metų vasario 10 d. buvo pateikta merui, paskelbta vietinėje spaudoje. Pirminė savivaldybės administracijos reakcija nenustebino: niekas nepažeista, vėliava turi teisę kaboti ten, kur ji yra. Tačiau po dienos savivaldybės vadovus bei „Arvi“ prezidentą ėmė atakuoti LRT televizijos žurnalistė Rūta Lankininkaitė, pastebėjusi peticiją portale „Sūduvos gidas“. Ir kai p. Rūta vasario 18 d. atvyko į Marijampolę, Rusijos vėliava jau buvo nukabinta ir perkelta į mažiau pastebimą vietą prie viešbučio Mercure fasado Dailidės g. pusėje, o buvusioje jos vietoje, kaip ir dera, plevėsavo Europos Sąjungos vėliava. Kaip paaiškėjo vėliau, mero visuomeninį patarėją V.Kučinską nuimti Rusijos vėliavą privertė liūdnai išgarsėti visoje Lietuvoje nepanorę Marijampolės savivaldybės vadovai. Gerai, kad nors baimės vedami jie rado savyje jėgų priimti racionalų sprendimą.
Kad būtume sąžiningi, turime pripažinti, jog jei nebūtų ketvirtosios valdžios – žiniasklaidos – atstovų įsikišimo, šiais metais marijampoliečiams pasitikti Kovo 11-ąją be Rusijos vėliavos tautos patriarcho aikštėje vargu ar būtų pavykę. Žinoma, ne mažesnės svarbos buvo TS-LKD bendruomenės iniciatyva, atkreipusi visuomenės dėmesį ir privertusi vietos valdžią spręsti įsisenėjusią problemą.
Belieka tikėtis, kad Rusijos Federacijos vėliava jau niekada nesugrįš į savo buvusią vietą Marijampolės J.Basanavičiaus aikštėje ir nekels neigiamų emocijų Kovo 11-osios bei kitų švenčių progomis.