Marijampolėje įvyko tarptautinio jaunimo verslumo projekto „Self-employed“ baigiamoji konferencija. Jį įgyvendino ilgametę patirtį sukaupę partneriai: VšĮ „Sveikatingumo idėjos, ISM vadybos ir ekonomikos universitetas bei Suvalkų mokslo bei technologijų parkas ir Suvalkų aukštesnioji valstybinė profesinė mokykla.
,,Ateityje svarbiausios žmogaus savybės bus kūrybiškumas ir empatija – tai tos savybės, kurių negali pakeisti dirbtinis intelektas. Greta jaunam žmogui reikės įvairių įgūdžių komplekto, todėl jau šiandien pradėjome kurti sprendimus tam, kad jauni žmonės būtų sėkmingi ir atrastų savo geriausias savybes“, – sakė vienas iš projekto iniciatorių, VšĮ „Sveikatingumo idėjos“ direktorius Andrius Jasinskis.
Per du projekto įgyvendinimo metus buvo kuriama, testuojama ir tobulinama jaunimo verslumo ugdymo metodologija. Viena iš metodologijos kūrėjų – ISM vadybos ir ekonomikos universiteto lektorė Dominika Venciūtė konferencijos metu pristatė nuoseklų metodologijos rengimo kelią: atliktus tarptautinius jaunimo verslumo tyrimus Marijampolės ir Suvalkų regionuose, pirminės metodologijos versijos testavimą jaunuolių vasaros stovykloje, individualius užsiėmimus su moksleiviais bei daugelį kitų etapų.
Parengtoje metodologijoje – 30 dienų verslumo ugdymo programa 15–19 metų jaunuoliams, kuri paremta įvairiais
neformaliojo ugdymo metodais bei jauniems žmonėms įdomiais ir interaktyviais dėstymo būdais. Programoje aptariamos visos pagrindinės su verslu susijusios temos: verslumo ir entreprenerystės sąvokų pristatymas, idėjų generavimas, marketingas, žmogiškieji ištekliai, komunikacija, finansų valdymas, verslo plano rengimas bei reprezentacija. Visos temos išdėstytos nuoseklia tvarka ir joms skirtas skirtingas mokymosi laikas, priklausomai nuo temos sudėtingumo. Metodologija nėra savaime nukreipta į verslo steigimą, o greičiau į tam tikrų jauno žmogaus savybių ir kompetencijų ugdymą.
„Projekto „Self-employed“ vienas iš tikslų yra paskatinti jaunų žmonių kūrybiškumą, kelti motyvaciją bei skatinti juos kurti naujus verslus, įgyvendinti inovatyvias idėjas, o metodologija bus reikšminga pagalbinė priemonė tęsti jaunų žmonių ugdymą“, – sakė A. Jasinskis.
„Tarptautinėje stovykloje ir individualių konsultacijų metu aptardavome savo išmokimus ir patyrimus, tai man buvo visiškai nauja patirtis tobulinant savo verslo idėjas bei svajones, apie kurių realizavimą nedrįsdavau anksčiau net pagalvoti, o dabar tiksliai žinau, ką daryti toliau ir kaip jas realizuoti“, – sakė projekte dalyvavęs Matas Kaminskas.
Konferencijoje dalyvavo: LR Švietimo ir mokslo viceministras Rolandas Zuoza, Marijampolės savivaldybės vicemerė Irena Lunskienė, Suvalkų mokslo ir technologijų parko vadovas Rafal Peszka, KTU „Startup Space“ vadovas Donatas Smailys, KTU „Santakos“ slėnio marketingo vadovas Paulius Nezabitauskas bei daugelis kitų, kurie skaitė pranešimus apie jaunimo verslumo situaciją Lietuvoje ir Europoje, naujausias galimybes jaunimo įgyvendinant savo idėjas bei vietas kur galima save realizuoti.
Visi konferencijos svečiai, projekto dalyviai bei organizatoriai įvertino projekto metu pasiektus rezultatus. Sukurta metodologija bus pasiekiama visoms jaunimo verslumą ugdančioms organizacijoms ir institucijoms.
Konferencija yra projekto „Self Employed“ dalis. Projektas yra finansuojamas programos Erasmus+ lėšomis.