Šiandien Marijampolės Petro Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje vyko renginys „Kartu kalboje ir valstybėje“, skirtas lietuvių kalbai ir jos istorijai.
Valstybinė lietuvių kalbos komisija ir Valstybinė kalbos inspekcija Marijampolės savivaldybės jaunuoliams surengė susitikimą, kurio metu moksleiviams buvo siūloma pasinerti į lietuvių kalbos subtilybes.
Prieš pietus bibliotekos salėje vyko įdomi pamoka-nepamoka pavadinimu „Lietuvių kalbos labirintuose“. Šiame renginyje marijampoliečiai turėjo galimybę bendrauti su Valstybinės lietuvių kalbos komisijos ryšių su visuomene atstove Aurelija Baniulaitiene ir Valstybinės kalbos inspekcijos viršininko pavaduotoju Donatu Smalinsku. Be to, apie dabartinės lietuvių kalbos kitimo tendencijas pranešimą skaitė Vilniaus universiteto docentas dr. Antanas Smetona.
Renginyje dalyvavo Marijampolės savivaldybės vicemerė Agnė Pavelčikienė, Savivaldybės administracijos Bendrųjų reikalų skyriaus vyriausioji specialistė (kalbos tvarkytoja) Zina Eklerienė, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Kristina Gurauskienė, Savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorė (vyriausioji specialistė) Loreta Rutkauskienė ir kiti svečiai.
„Džiaugiuosi, jog šis svarbus renginys pritraukė tiek daug moksleivių. Labai svarbu, kad kiekvienas iš mūsų iš arčiau susipažintų su lietuvių kalbos istorija ir sunkiu keliu, kurį teko nueiti, kad visi mes galėtume laisvai tą kalbą naudoti. Mes visi esame šių istorinių akimirkų liudininkai, nors patys dauguma nedalyvavome ją sugrąžinant, tačiau svarbiausia, jog dabar kalbą vartotume taisyklingai ir vertintume žinias, kurias gauname. Tikiuosi, jog kiekvienas iš jūsų iš šio renginio pasisemsite geros ir naudingos patirties bei turėsite galimybę išmokti svarbius dalykus netradiciškai. Dėkoju organizatoriams už tokią puikią iniciatyvą ir netradicines pamokas marijampoliečiams“, – sakė vicemerė A. Pavelčikienė.
Renginys buvo skirtas priminti, kad šiemet lapkričio 18 d. švęsime 35-erių metų jubiliejų nuo to momento, kai lietuvių kalbai buvo grąžintas valstybinės kalbos statusas. Tai įvyko 1988 metais, kai prasidėjo Sąjūdžio laikotarpis ir lietuviai privertė tuometinę valdžią pripažinti lietuvių kalbą.
Marijampoliečiams tai yra svarbus istorinis momentas, nes mūsų mieste stovi paminklas „Tautai ir Kalbai“, primenantis tuos svarbius įvykius 1988-aisiais. Šiandienos renginyje buvo rodomas apžvalginis dokumentinis filmas „Išsaugojome kalbą“, kurį marijampoliečiai turėjo galimybę pamatyti vieni iš pirmųjų. Filmas atspindėjo istorinius kadrus ir mintis apie lietuvių kalbą. Džiugu tai, kad filme yra kadrų iš tuometinio mūsų miesto, kai susirinkusi minia reikalauja grąžinti miestui jo tikrąjį vardą.
Be to, vakare nuo 18 val. bibliotekoje vyks Marijampolės gimnazistų protmūšis, kuriame jie varžysis dėl Kalbos komisijos įsteigtų prizų. Tai puiki galimybė jaunimui parodyti savo kalbos žinias ir įgūdžius, kartu skatinant didesnį susidomėjimą lietuvių kalbos ir jos istorijos bei kultūros tyrinėjimu.