Marijampolės savivaldybėje jau kurį laiką vykdoma ambicinga „Tūkstantmečio mokyklų“ programa, kurios tikslas – kurti modernesnes, inovatyvias mokymo aplinkas, skatinti kūrybingumą ir gerinti mokymosi kokybę.
Ši programa siekia mažinti mokinių pasiekimų skirtumus ir sudaryti lygias galimybes kiekvienam vaikui mokytis šiuolaikiškai bei atviroje aplinkoje. Programoje dalyvauja šešios savivaldybės mokyklos: Rygiškių Jono ir Sūduvos gimnazijos, Rimanto Stankevičiaus, Jono Totoraičio, „Šaltinio“ ir „Ryto“ progimnazijos. Bendras šiam projektui skirtas finansavimas siekia apie 2 mln. eurų.
Sūduvos gimnazija
Sūduvos gimnazijoje įgyvendinami keli svarbūs projektai, orientuoti į šiuolaikinių technologijų panaudojimą ir mokymo aplinkos modernizavimą. Gimnazija jau įsigijo tarptautinės informacijos ir lyderio centro, robotikos centro bei biologijos, chemijos, fizikos kabinetų veiklai reikalingas priemones, įskaitant interaktyvius ekranus. Taip pat planuojami Įtraukties centro remonto darbai ir baldų įsigijimas, kuriuos numatyta užbaigti iki 2024 metų pabaigos.
Rygiškių Jono gimnazija
Rygiškių Jono gimnazijoje jau įsigyta mokymo erdvių veiklai reikalinga įranga: 11 magnetinių lentų, 8 stacionarūs kompiuteriai ir 8 interaktyvūs ekranai, kurie praturtins mokymo procesą.
Taip pat Rygiškių Jono gimnazijoje buvo organizuojamos kino kūrybinės dirbtuvės su profesionaliais kino kūrėjais, integruojant lietuvių kalbos ir literatūros, informacinių technologijų, dailės, muzikos ir teatro mokomuosius dalykus. Dirbtuvės buvo skirtos trečių gimnazijos klasių mokiniams.
„Šaltinio“ progimnazija
„Šaltinio“ progimnazijoje sukurta skaitmeninė STEAM erdvių išnaudojimo ir tinklaveikos modelio registravimo sistema, kuri buvo išbandyta ir šiuo metu veikia, nors dar nėra galutinai išplėtota dėl laboratorijų trūkumo progimnazijoje. Taip pat atliktas viešasis pirkimas, skirtas įsigyti baltas magnetines rašymo lentas. Progimnazija savo mokiniams suorganizavo Įtaigaus viešojo kalbėjimo ir kūrybiškumo lavinimo ugdymo programą, kurios metu lektorius Donaldas Duškinas supažindino dalyvius su viešojo kalbėjimo paslaptimis ir praktiniais įgūdžiais.
Rimanto Stankevičiaus progimnazija
Rimanto Stankevičiaus progimnazijoje vyksta vizualinio mąstymo strategijos metodu paremti mokymai, bendradarbiaujant su VšĮ MO muziejumi. Modernizuojant pradinių klasių STEAM gamtos ir tiksliųjų mokslų erdves, įsigyti 24 mokinio stalai, 24 kėdės bei kėdė su ratukais. Taip pat buvo pasirašyta sutartis dėl scenos užuolaidų įsigijimo.
Taip pat progimnazija organizuoja Įtaigaus viešojo kalbėjimo ir kūrybiškumo lavinimo ugdymo programą, kuri vykdoma šešis kartus. Iki šiol jau įvyko keturios sesijos, o dar dvi numatytos gruodžio 19 ir 20 dienomis. Ši programa suteikia galimybę mokiniams lavinti viešojo kalbėjimo įgūdžius, ugdyti kūrybiškumą ir pasitikėjimą savimi.
Jono Totoraičio progimnazija
Jono Totoraičio progimnazijoje paskelbti pirkimai keliems svarbiems projektams. Šiuo metu planuojama įgyvendinti ilgalaikę profesinio tobulėjimo programą, įsigyti STEAM hidroponinio šiltnamio įrangą bei priemones, taip pat parengti STEAM ugdymo programą ir jos įgyvendinimo planą, skirtą 1–8 klasių mokiniams.
„Ryto“ progimnazija
„Ryto“ progimnazija pasirašė sutartį su VšĮ „Mokymosi mokykla“, pagal kurią programoje dalyvaujančių mokyklų vadovai ir mokytojai dalyvavo darbo stebėjimo stažuotėse Suomijoje. Vizitų metu buvo nagrinėjama Suomijos patirtis tobulinant vadovų vadybines, lyderystės ir metodines kompetencijas bei STEAM ugdymo procesą. Šiais mokymais buvo siekiama pagerinti mokyklų vadovų pasirengimą organizuoti tinklaveikos veiklas ir darbą naujose STEAM laboratorijose.
„Tūkstantmečio mokyklų“ programa yra ilgalaikė, o jos pabaiga numatoma 2026 metų balandį. Tikimasi, kad ji sustiprins švietimo sistemą ir suteiks mokiniams geresnes galimybes tobulėti tiek akademiniu, tiek asmeniniu lygmeniu.