Marijampolės savivaldybėje vyko tarpžinybinis pasitarimas „Paslaugos mažiau galimybių turinčiam jaunimui“, kurio tikslas aptarti atvirojo darbo su jaunimu principus, mobilaus darbo su jaunimu darbą, teikiamas paslaugas mažiau galimybių turinčiam jaunimui ir galimybę bendradarbiauti užtikrinant šių paslaugų prieinamumą jaunam žmogui.
Pasitarime dalyvavo Savivaldybės vicemerė Agnė Pavelčikienė, Savivaldybės administracijos Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Jolita Žukelienė, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Nerijus Mašalaitis ir vyriausioji specialistė Kristina Gurauskienė, Savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorė (vyriausioji specialistė) Loreta Rutkauskienė, Marijampolės moksleivių kūrybos centro direktorė Beata Valungevičienė ir skyriaus Atvirasis jaunimo centras darbuotojai, savivaldybės seniūnijų seniūnai, VšĮ „Gerumo rankos“, Lietuvos probacijos tarnybos Kauno regiono skyriaus Marijampolės padalinio atstovės.
Pasitarimo pradžioje, susitikimo iniciatorė Savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorė L. Rutkauskienė atkreipė dėmesį, kad mažiau galimybių turintis jaunimas, tai jaunas žmogus neturintis tokių pat sąlygų kaip bendraamžiai savo kompetencijomis ir veikloms plėtoti, nes gyvena nepalankiomis sąlygomis ar patiria socialinių, ekonominių, išsilavinimo, kultūrinių, geografinių sunkumų, turi negalią ar sveikatos problemų, patiria kultūrinius sunkumus.
Specialistės nuomone, jiems pagalbą galėtų suteikti Atvirųjų jaunimo centrų, kurių pagrindinė funkcija teigti jaunam žmogui pedagogines, psichologines ir socialines paslaugas, specialistai.
Marijampolėje Atvirasis jaunimo centras veikia, kaip Marijampolės moksleivių kūrybos centro skyrius. Centro direktorė Beata Valungevičienė pristatė savo skyriaus darbuotojus, jų atliekamą darbą su jaunimu, mobilaus darbo specifiką, problemas su kuriomis susiduria darbuotojai vykdydami veiklą.
Direktorė akcentavo, kad jaunuoliai, gyvenantys kaimiškose Marijampolės savivaldybės vietovėse, susiduria su užimtumo, paslaugų pasiekiamumo ir susisiekimo problemomis. Ypatingai šios problemos išryškėja jaunuoliams, kurių šeimos susiduria su finansiniais sunkumais ir/arba stokoja socialinių įgūdžių. Atvirojo jaunimo centro darbuotojai siekia, kad ir kaimiškųjų vietovių ir mažesnių savivaldybės miestelių jaunuoliai nesijaustų atitolę nuo savivaldybės centro.
Vykdomas mobilusis darbas prisideda prie atskirties mažinimo tarp miesto ir kaimiškųjų vietovių jaunimo, veiklos orientuotos į jaunimo fizinės ir psichinės sveikatos, socialinių, ir finansinio raštingumo įgūdžių stiprinimą, savanoriškos veiklos skatinimą vietos bendruomenėje.
Pasisakiusios Atvirojo jaunimo centro darbuotojos džiaugėsi, kad jaunuoliai vis drąsiau pasisako apie juos slegiančias problemas, o esant krizinėje situacijoje naudojasi psichologo paslaugomis.
B. Valungevičienė kreipėsi pagalbos į pasitarime dalyvavusius seniūnus ir kvietė būti atviriems priimant Atvirojo jaunimo centro darbuotojų mobilias komandas ir, reikalui esant, suteikti pagalbą užmezgant kontaktus su kaimiškosiose seniūnijose gyvenančiu jaunimu bei skleidžiant informaciją apie mobilias paslaugas jaunimui.
„Jaunimas – viena pažeidžiamiausių visuomenės grupių, todėl siekiant spręsti jaunimo užimtumo problemas, sudaryti galimybes jaunimui save realizuoti, spręsti iškilusias problemas, susirasti bendraminčių ir yra įkurtas Atvirasis jaunimo centras.
Kaip ir numatyta centro veiklose, ypatingas dėmesys turi būti skiriamas mažiau motyvuotam, turinčiam mažiau galimybių jaunimui, kuris dėl įvairių priežasčių neturi galimybių ar nenori įsitraukti į jaunimo veiklas. Labai svarbu padėti jauniems žmonėms aktyviai įsitraukti į bendruomeninius ir visuomeninius procesus, lanksčiai ir konstruktyviai reaguoti į jauno žmogaus gyvenimo pokyčius, gauti pirminę emocinę pagalbą bei informaciją, konsultuotis.
Tai būtų galima daryti buriant aktyvų vietos jaunimą, prie kurio veiklų prisijungtų mažiau galimybių turintis jaunimas, ieškoti gerųjų praktinių pavyzdžių, dirbant su neaktyviais jaunais žmonėmis dalykiškai bendradarbiauti savivaldos, socialinės pagalbos, policijos bei kitomis institucijomis“, – sakė vicemerė A. Pavelčikienė.
Jolita Žukelienė, Socialių paslaugų skyriaus vedėja, pritarė, kad būtina užtikrinti atvirojo darbo su jaunimu paslaugą, kuri yra įtraukta ir į Marijampolės savivaldybės socialinių paslaugų planą.
Susirinkusiems VšĮ „Gerumo rankos“ specialistės pristatė jaunimo praktinių įgūdžių ugdymo projekto „Žingsnis“ veiklą, kurios metu dešimčiai nuo 15 iki 29 metų Marijampolės savivaldybėje gyvenančių jaunuolių, kurie šiuo metu niekur nedirba, nesimoko, nedalyvauja mokymuose, yra neregistruoti Užimtumo tarnyboje bei turi mažiau galimybių, teikiamos individualaus bei grupinio konsultavimo, siauros srities specialistų pagal poreikį paslaugos.
Specialistės taip pat kvietė seniūnus, jaunimo darbuotojus, socialinius darbuotojus ir kt. specialistus dalintis tarpusavyje informacija, kuri gali būti aktuali jaunam žmogui siekiant padėti grįžti į švietimo ir(ar) darbo rinką.
Posėdžio dalyviai pritarė, kad jaunas žmogus turi turėti galimybes gyventi saugioje aplinkoje, atviro darbo su jaunimu paslauga reikalinga, siekiant ugdyti jaunų žmonių asmenines ir socialines kompetencijas.
Tam pasiekti būtinas bendradarbiavimas tarp įstaigų, organizacijų, institucijų bei aktyvus įsitraukimas, kad paslaugos pasiektų mažiau galimybių turinčius jaunus žmones bei neaktyvius jaunuolius ir skatintų jų socialinę integraciją.