Marijampolės savivaldybėje vyko tradicinis ūkininkų susitikimas, kurio metu buvo pristatyti 2024 metų Žemės ūkio skyriaus veiklos rezultatai, aptarti svarbiausi iššūkiai ir ateities perspektyvos.
Renginį organizavo Marijampolės savivaldybė, o pagrindinę informaciją suteikė Žemės ūkio skyriaus vedėja Zina Prajarienė, kuri supažindino su praėjusių metų darbais ir pasiekimais. Susitikime dalyvavo Marijampolės savivaldybės vicemeras Artūras Visockis, kuris buvo pasiruošęs atsakyti į ūkininkams kylančius klausimus.
Pasidžiaugta, kad kasmet didėjančios investicijos į melioraciją leidžia užtikrinti geresnes ūkininkavimo sąlygas. Per pastaruosius metus savivaldybės finansavimas šiai sričiai nuosekliai augo: 2022 metais buvo skirta 272 tūkst. eurų, 2023 metais – 555 tūkst. eurų, o 2024 metais ši suma išaugo iki 706 tūkst. eurų.
Susitikime buvo pristatyti ūkių registracijos ir administravimo rezultatai. 2024 metais Marijampolės savivaldybėje buvo įregistruoti 32 nauji ūkininko ūkiai, išregistruota 63, o atnaujinti net 1304 ūkininkų ūkių duomenys. Metų pabaigoje bendras registruotų ūkių skaičius siekė 1563. 2025 metų sausio 1 dienos duomenimis, registre buvo 2487 žemės ūkio subjektų valdos, per metus įregistruota 50 naujų valdų, išregistruota 90, atnaujinti 2287 valdų duomenys.
Žemės ūkio technikos sektoriuje taip pat užfiksuoti reikšmingi pokyčiai. 2025 metų sausio 1 dieną valstybiniame traktorių, priekabų, savaeigių ir žemės ūkio mašinų registre buvo registruota 6715 mechanizmų. 2024 metais buvo įregistruota, išregistruota ar perregistruota 600 transporto priemonių, išduoti 175 valstybiniai numeriniai ženklai. Techninės priežiūros inžinieriai atliko 1152 technines apžiūras, o už įvairias paslaugas surinkta 9,3 tūkst. eurų valstybinės rinkliavos. Papildomai buvo surinkta 8 tūkst. eurų taršos mokesčio rinkliavos.
Melioracijos ir hidrotechnikos srityje Žemės ūkio skyriaus specialistai išdavė 58 techninių sąlygų leidimus statiniams melioruotoje žemėje projektuoti, suderino 96 techninius projektus, organizavo 15 techninių projektavimo užduočių, išdavė 97 melioracijos statinių dokumentacijos vienetus.
Susitikime buvo aptarta ir žemdirbių draudimo bei kompensacijų sistema. Pasėlių, augalų ir gyvūnų draudimo įmokų kompensavimo priemone pasinaudojo 30 pareiškėjų, kuriems buvo apskaičiuota 96,9 tūkst. eurų draudimo kompensacijų. Nacionalinis biudžetas kompensavo pasėlių draudimą 71 ūkininkui, kuriems išmokėta 145,6 tūkst. eurų. Vadovaujantis Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemone „Rizikos valdymas“, susijusia su pasėlių ir augalų draudimo įmokų kompensavimu, buvo priimta 19 paraiškų 2025 metų derliui.
Parama buvo skirta ir bitininkams – 67 bičių laikytojai pateikė paraiškas dėl bičių maitinimo išlaidų kompensavimo. Iš viso bitininkai laiko 2369 bičių šeimas, o jiems buvo išmokėta 13,5 tūkst. eurų kompensacijų.
Aptarta ir laukinių gyvūnų daroma žala pasėliams bei galimos kompensacijos. 2024 metais vienas ūkininkas kreipėsi dėl vilkų padarytos žalos, už kurią išmokėta 2,3 tūkst. eurų kompensacija. Taip pat devyni žemės ūkio subjektai kreipėsi dėl nuo šalnų nukentėjusių uogynų.
Didelio ūkininkų susidomėjimo sulaukė UAB „Geoface“ pristatyta išmaniosios žemdirbystės sistema, skirta ūkininko ūkio veiklos koordinavimui.
Ūkininkų sąjungos pirmininkas Sigutis Jundulas skatino žemdirbius susipažinti su Žemės ūkio ministerijos puslapyje paviešintu įsakymo projektu dėl paramos už žemės ūkio naudmenas ir ūkinius gyvūnus bei teikti savo pasiūlymus.