Lietingą dieną Marijampolėje startavo socialinis projektas KARTU. UŽ ŠVARESNES UPES. Tai pilietinė sąmoningumo akcija, inspiruota projekto „RIVER CLEANUP“ – pasklidusio po visą pasaulį ir vienijančio tūkstančius gamtos mylėtojų įvairiuose pasaulio kampeliuose.
Į LR Aplinkos ministerijos kvietimą dalyvauti akcijoje atsiliepė net 20 Lietuvos savivaldybių bendruomenių, tarp kurių – gausus būrys marijampoliečių.
Nepabūgę pavasario lietaus, mieste esančią Šešupės pakrantę švarino kone pusšimtis miestiečių – moksleivių, senjorų ir neįgaliųjų klubo „Bičiuliai“ narių, onkologinių ligonių asociacijos narių bei pavienių gamtos mylėtojų.
„Šiandien daug girdime apie ekologiją, klimato kaitą ir jos skaudžias problemas. Mano dėstomuose dalykuose, gamta, žmogus ir ekologija – nuolatos gvildenamos temos. Mano mokiniai puikiai žino kas yra mikroplastikas ir jau ne pirmą kartą dalyvauja panašioje akcijoje. Viena – sėdint klasėje kalbėti apie atliekų rūšiavimą, nešiukšlinimą gamtoje, o visai kas kita – praktiškai prie to prisiliesti. Šviečiant vaikus, tikiuosi nunešti žinutę ir į jų namus, į širdis, į gražesnę ir žalesnę Lietuvą.“ – sako akcijoje dalyvavusi pedagogė Sigita Dzimijonienė.
Upių pasaulyje – tūkstančiai. Vien Lietuvoje jų suskaičiuojama apie 29 900. Bendras jų ilgis siekia beveik 64 000 kilometrų. Didžiausia ir vandeningiausia Lietuvos upė – Nemunas, po jos rikiuojasi Neris ir Venta. Šešupė – ketvirtoji pagal dydį šalies upė. 297 km. ilgio Suvalkijos simbolis, jungiantis Lenkijos, Lietuvos ir Rusijos krantus.
Deja, didžioji dalis upių – užterštos, Šešupė – ne išimtis. Mikroplastikai, cheminės medžiagos, namų ūkių ar verslo įmonių nuotekos. Vien per paviršinius vandenis per metus išleidžiama apie 4000 mln. kubinių metrų nuotekų. Ir, deja, viskas lieka upėse bei kituose vandens telkiniuose.
„Neketiname apversti pasaulio per vieną dieną, nes tai neįmanoma. Kviesdami bendruomenes dalyvauti akcijoje, kvietėme keisti pasaulį mažais bet kartu ir dideliais žingsneliais. Labai džiugu, kad į kvietimą taip noriai atsiliepė Marijampolės mokyklos, vietos bendruomenė. Tikiu, kad daugelis akcijos dalyvių po šios dienos išeis „švaresni“ ekologinio sąmoningumo prasme. O jūsų ir mūsų Šešupė – švaresnė tiesiogine prasme.“ – dėkodama akcijoje dalyvavusiems Marijampolės krašto žmonėms sakė J. Morkvėnaitė – Paulauskienė.
Informacija parengta bendradarbiaujant su Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra ir finansuojama Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.