Šiemet Gelgaudiškyje jau vienuoliktą kartą iš eilės kūrybiškumo ieškantiems, smalsiems žmonėms buvo surengtos projekto „Meno receptas“ veiklos, kurias organizuoja Gelgaudiškio kultūros darbuotojai. Edukacijos, seminarai, bendravimas su išskirtiniais amatininkais jiems teikė naujų kūrybinių idėjų, skatino tobulėti.
Svarbi tęstinumo tradicija
Pasak projekto vadovės Tatjanos Vrubliauskienės, tęstinio projekto veiklomis siekiama skatinti skirtingo amžiaus bendruomenės narių kūrybiškumą, įtraukti juos į kūrybinių dirbtuvių edukacijas. „Tokiu būdu bendruomenės narius įtraukiame į aktyvią kūrybinę ir edukacinę veiklą. Taip pat inicijuojame profesionalaus ir mėgėjų meno atstovų bendrystę ir bendradarbiavimą, – pasakoja ji. – Šiemet „Meno receptas XI“ siekė surengti naujus edukacinius užsiėmimus, kūrybiškumo mokymus ir toliau bendruomenėje skatinti kūrybines iniciatyvas, atsižvelgiant į ankstesnių renginių dalyvių pageidavimus“.
Visa anksčiau vykdyta projekto veikla buvo puiki terpė tobulinti ankstesnių projektų veiklas, ieškoti naujų jų formų, atkreipiant dėmesį į profesionalaus meno prieinamumą regione. Šiemet toliau skatinta kūrybinių raiškų įvairovė. Kaip ir anksčiau, dirbtuvės buvo unikalios trumpomis, bet intensyviomis edukacinėmis, švietėjiškomis veiklomis.
Edukacijoms vadovavo patyrusios amatininkės
Atsižvelgiant į ankstesnių dirbtuvių patirtį, buvo tęsiamos jau anksčiau išbandytos ir praėjusiais metais populiarios edukacijos – autorinių darbų iš augalų kūrimas (vad. tautodailininkė Gintvilė Giedraitienė) ir smilkalų iš natūralių medžiagų gamyba (vad. amatininkė Reda Vaičiūnienė). Šie užsiėmimai ir sulaukė didžiausio lankytojų susidomėjimo.
Vyko ir naujos edukacijos. Viena jų – akrilo dažų antspaudai ant japoniško popieriaus (vad. menininkė, edukatorė Kristina Kogan). Bene daugiausiai pastangų reikėjo pasirinkusiems vytinių juostų audimo edukaciją (vad. tautodailininkė Laimutė Kraukšlienė). Tai iš pirmo žvilgsnio gan sudėtingas, bet gilias tradicijas turintis audimo būdas, leidžiantis pažinti senuosius amatus. Juostos rišamos baltiškais motyvais – šia edukacija buvo siekiama mokymų dalyvius pažinti etninius puošybos elementus ir juos mokėti panaudoti mūsų dienomis.
Seminarų nauda neginčijama
Projekto veiklų dalyviai turėjo unikalią galimybę klausyti kūrybiškumą skatinančių ir mąstymą lavinančių paskaitų. Viena jų – Kazimiero Simonavičiaus universiteto lektorės prof. dr. Jolantos Zabarskaitės kūrybiškumo mokymai „Ką daryti, kai reikia Naujų idėjų?“ Juos vėliau papildė praktiniai mokymai, kuriuos vedė nuolatiniams projekto dalyviams gerai pažįstama aktorė, retorikos ir iškalbos specialistė Adrija Čepaitė tema „Kūrėja (as) ar konteksto žmogus?“ Projekto veiklų organizatoriai, įgyvendindami ankstesnių projektų veiklas, pastebėjo, kad mokymai dalyvius lengviau įtraukia į aktyvią kūrybinę veiklą, sutelkia bendram darbui, skatina bendravimą ir bendradarbiavimą.
Visi projekto renginiai skatino žmones savyje ieškoti kūrybiškumo, jiems teikė įvairių meno amatų žinių. Daugiau nei dešimtmetį vykdant šias veiklas pastebėta, kad bendra meninė veikla turi didelę harmonizuojančią galią žmonėms, bendri pomėgiai ir veikla, savirealizacijos galimybė, meno terapija teigiamai veikia jų gyvenimo kokybę, skatina kūrybines iniciatyvas.
Tikslas pasiektas
Projekto metu sudarytos visos sąlygos skatinti kūrybinių raiškų įvairovę, įsitraukti į aktyvią kūrybinę ir edukacinę veiklą. Kai ir kasmet, dalyvių amžius buvo neribojamas, o užsiėmimų tikslas išliko tas pats – mokyti dalyvius kuo geriau pažinti save ir savo emocijas, jas išmokti reikšti per kūrybiškumo ugdymo edukacijas bei išmokti naujų amatų. Į dirbtuvių renginius (edukacijas, mokymus) turėjo galimybę patekti platus kultūros vartotojų ratas. Veiklų įvairove siekta gerinti meno sklaidą bei prieinamumą regione, skatinti jaunuomenės supratimą apie meno vertybes, siekti užimti vyresnio amžiaus ir socialinę atskirtį patiriančius žmones.
Kaip parodė patirtis, gilėjančios edukacinių veiklų tradicijos padeda gerinti Marijampolės ir kituose artimesniuose regionuose gyvenančių žmonių emocinę sveikatą. Dirbtuvių veikla taip pat gerinamas bendruomenės narių, savivaldybės įstaigų ir verslo įmonių bendravimas ir bendradarbiavimas.
Projektą „Meno receptas XI“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba bei Šakių savivaldybė.
Šakių KC Gelgaudiškio padalinio parengta informacija
Projektą finansuoja: