Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė inicijavo tarptautinę deklaraciją, kuria smerkiami Rusijos rengiami įstatymų pakeitimai leidžiantys supaprastina tvarka Rusijoje įvaikinti iš Ukrainos Donbaso ir Luhansko sričių perkeliamus vaikus, turinčius Ukrainos pilietybę.
„Rusijos vykdomas neteisėtas ir priverstinis Ukrainos vaikų – našlaičių, tėvų globos netekusių vaikų ar vaikų, kurių tėvai mirė dėl Rusijos karo prieš Ukrainą, – perkėlimas į Rusiją griežtai pažeidžia vaikų teises ir laisves. Manome, kad ruošiami įstatymų pakeitimai akivaizdžiai pažeidžia Hagos konvenciją ir vaikų teisę į ryšį su savo tėvyne. Tai ne kas kita kaip vaikų grobimas“, – sako ministrė M. Navickienė.
Nuo karo pradžios iki balandžio vidurio daugiau nei 180 000 vaikų jau buvo priverstinai deportuoti iš Ukrainos į Rusiją, nesilaikant Ukrainos įstatymuose nustatytų būtinų procedūrų.
Ukrainos socialinės politikos ministrė Maryna Lazebna kartu su mūsų šalies socialinės apsaugos ir darbo ministre M. Navickiene griežtai smerkia Rusijos ketinimą supaprastinti vaikų, turinčių Ukrainos pilietybę, įvaikinimo procedūras ir ragina tarptautines organizacijas, įgaliotas ginti vaikų teises, imtis skubių veiksmų.
Šiuo metu galutinis Deklaracijos tekstas derinamas su Lenkijos, Estijos, Latvijos, Čekijos, Slovakijos, ir Rumunijos atsakingomis institucijomis, raginama prisijungti ir kitas šalis.
„Rusijos karinė agresija prieš Ukrainą šiurkščiai pažeidžia tarptautinę teisę ir žmogiškumo principus. Tai sukelia neapsakomas kančias Ukrainos žmonėms – ir suaugusiems, ir vaikams. Rusija turi atsakyti už šią agresiją, ypač už tai, kad žudo civilius, naikina gyvenamuosius namus, kultūros vertybes, miestus“, – sako ministrė M. Navickienė ir pabrėžia, kad tarptautinė bendruomenė privalo imtis veiksmų, kad ukrainiečiai vaikai sugrįžtų pas savo giminaičius ar saugiai gyventų savo namuose – Ukrainoje.
Jungtinių Tautų Vaiko teisių konvencija įpareigoja šalis imtis priemonių kovoti su nelegaliu vaikų judėjimu ar negrąžinimu iš užsienio. Tai dar viena tarptautinė sutartis, kurią pažeidžia Rusija, nors yra ją ratifikavusi šalis. Todėl, Rusijos bandymai pateisinti savo veiksmus prieš ukrainiečių vaikus prisidengiant rūpinimusi, yra ne kas kita kaip ciniškas melas.
Ministrė M. Navickienė kviečia tarptautinę bendruomenę dėti visas pastangas, kad būtų sustabdyti neteisėti agresorės Rusijos veiksmai ir ginamos iš Ukrainos į Rusiją priverstinai perkeltų vaikų teisės.
Deklaraciją remiančios šalys ragina aktyviau į dialogą su Rusiją įsitraukti UNICEF, Vaiko teisių apsaugos ombudsmenų tarnybą ir kitus tarptautinius partnerius, kad būtų užtikrintos būtiniausios paslaugos Ukrainos vaikams ir būtų apginta jų teisė išlaikyti tautinį tapatumą ir šeimos ryšius.
Balandžio viduryje ministrė M. Navickienė lankėsi Kijyve. Čia pasirašytas susitarimas su Ukraina dėl Lietuvoje esančių nuo karo bėgančių vaikų apsaugos, laikino prieglobsčio ir garantijų, jog nė vienas Ukrainos vaikas nebus įvaikintas. Lietuva yra pirmoji ir kol kas vienintelė šalis pasirašiusi tokį susitarimą.
LR SADM inf.