JAV Valstybės departamento atstovas pareiškė, jog Rusija kelia grėsmę bandydama naujus priešpalydovinius ginklus kosmose. Valstybės departamentas skelbia, kad Jungtinės Valstijos kartu su savo sąjungininkėmis sieks atsako į „pavojingą Rusijos Federacijos elgesį“ kosmose.
Pasak JAV Kosmoso pajėgų vadovybės, Rusijos Federacija išbandė tiesioginio taikymo priešpalydovinę raketą, kuri pataikė į sovietų „Kosmos-1408“ palydovą ir paskleidė gausybę jo nuolaužų žemoje Žemės orbitoje. Tai lapkričio 15 dieną paskelbė JAV kosminių pajėgų vadovybė (USSPACECOM), kuri yra JAV karinių oro pajėgų dalis.
„Rusija pademonstravo sąmoningą kosminės erdvės saugumo, stabilumo ir ilgalaikio tvarumo nepaisymą“ – sakė JAV kosminių pajėgų vadovas, generolas James‘as Dickinson‘as. „Sunaikinto Rusijos palydovo nuolaužos, pasklidę kosminėje erdvėje, kels grėsmę dar daugelį metų. Jos kels pavojų palydovams ir kosminėms misijoms, taip pat privers kosminius aparatus daugiau manevruoti, siekiant išvengti susidūrimo“ – pabrėžė generolas.
Pasak JAV kosminių pajėgų vadovybės, šio ginklo bandymo metu buvo paskleista daugiau nei 1500 šiukšlių orbitoje, o ateityje iš jų gali susidaryti šimtai tūkstančių mažesnių gabiukų. Apskaičiuota, kad susprogdinto palydovo nuolaužos išliks orbitoje daugelį metų, galbūt net dešimtmečius, o tai sukels didelę riziką tarptautinės kosminės stoties ir kitų pilotuojamų kosminių misijų įguloms, taip pat ir daugeliui palydovų skriejančių orbita aplink mūsų planetą.
„Rusijos atlikti tiesioginių priešpalydovinių ginklų bandymai aiškiai rodo, kad Rusijos Federacija ir toliau kuria prieškosminių ginklų sistemas, kurios kenkia strateginiam stabilumui ir kelia grėsmę visoms šalims“ – mano ekspertai iš JAV kosmoso pajėgų vadovybės (USSPACECOM).
JAV valstybės sekretorius Anthony Blinken‘as savo ruožtu paragino „visas atsakingas valstybes vykdančias savo tyrimus kosmose“ prisijungti prie Vašingtono „stengiantis sukurti atsakingo elgesio kosmose normas ir susilaikyti nuo pavojingų ir neatsakingų destruktyvių bandymų, tokių kaip, kad vykdo Rusija“.
Valstybės departamento atstovas spaudai Ned‘as Price’as pareiškė, kad „pavojingas ir neatsakingas Rusijos elgesys kelia grėsmę ilgalaikiam kosmoso tvarumui ir aiškiai parodo, kad Rusijos pareiškimai dėl kosminių ginklų bandymų draudimo yra nenuoširdūs ir veidmainiški“. N. Price pridūrė, kad JAV bendradarbiaus su sąjungininkais, siekdamos atsako.
Savo ruožtu Pentagonas pareiškė, jog Rusija iš anksto nepranešė JAV apie šio ginklo bandymus kosmose, taip pat surengė spaudos konferenciją žurnalistams, o tai rodo strateginę incidento svarbą, praneša agentūra AFP.
„Atidžiai stebime, kokį potencialą kosmose Rusija nori plėtoti ir koks pavojus gali kilti ne tik mūsų nacionalinio saugumo interesams, bet ir kitų kosminių valstybių saugumui“ – žurnalistams sakė Pentagono atstovas John‘as Kirby.
Taip pat pranešama, kad dėl susidariusios situacijos Tarptautinės kosminės stoties (TKS) įgula perkelta į savo šalių erdvėlaivius. TKS įgulos nariai buvo priversti slėptis savo segmentuose – erdvėlaiviuose „Sojuz“ ir „Crew Dragon“. Šiuo metu TKS skrenda rusai Anton‘as Škaplerov‘as ir Piotr‘as Dubrov‘as, amerikiečiai Mark‘as Vande Hai, Tom‘as Marshburn‘as, Raja Chari, Kayla Barron ir Europos kosmoso agentūros astronautas Matthias‘as Maurer‘is iš Vokietijos.
Rusų kosmoso tyrimų agentūra „Roscosmos“ „Twitter“ pranešė, kad lapkričio 15 dieną TKS įgulos persėdimas į savo erdvėlaivius yra standartinė procedūra, o stotis šiuo metu yra „žaliojoje zonoje“. Tuo tarpu oficialioji Maskva kol kas nekomentavo Vašingtono pareiškimų dėl priešpalydovinės raketos bandymo.
Apie tai, kad Rusijos Federacija bando naujus ginklus, galinčius sunaikinti palydovus skriejančius žemoje orbitoje, JAV karinių kosmoso pajėgų vadovybė pirmą kartą pareiškė dar 2020 metų balandį.
Pagal užsienio žiniasklaidos pranešimus parengė Vytautas Karsokas