Atrodo, nieko ypatingo – kolega paliko telefoną ar ausines ant stalo. Bet ar tikrai galite būti ramūs, kad šie įrenginiai negirdi daugiau nei norėtumėte? Išmaniosios ausinės jau seniai neapsiriboja vien muzikos klausymu – jos tampa vis galingesniu įrankiu, galinčiu fiksuoti aplinkos garsus.
Marijonas Baltušis, „Telia“ išmaniųjų įrenginių ekspertas, teigia, kad dalį ausinių išmaniųjų funkcijų pasiklausymui gali naudoti ir ausinių savininkai, ir programišiai.
Jūsų antros ausys
Dirbtinį intelektą šiandien pasitelkia net ir ausinių gamintojai – šiuolaikinės ausinės ne tik atkuria garsą, bet ir pačios jį analizuoja. Jos geba fiksuoti ir apdoroti aplinkos triukšmą, slopinti vėjo ar kitus foninius garsus ir išryškinti kalbančiojo balsą. Pasak M. Baltušio, kai kurios ausinės turi ir klausymo realiu laiku (angl. Live Listen) funkciją, sukurtą žmonėms su klausos sutrikimais.
„Telefono mikrofonu fiksuojamas garsas sustiprinamas ir perduodamas per ausines, todėl naudotojas geriau girdi aplinką. Tai – tikrai naudinga technologija, tačiau praktikoje ji potencialiai gali būti panaudojama ir pasiklausymui. Žinoma, tokios funkcijos veikimas yra ribotas. Telefonas ir ausinės turi būti netoli vienas kito“, – paaiškina M. Baltušis.
Ar ausinės – išmanus sekiklis?
Išmaniųjų įrenginių radimo funkcija, kurią naudoja dauguma įrenginių, buvo sukurta padėti nepamesti ausinių ar išmaniojo laikrodžio. Pačios ausinės neturi GPS, bet jų vietą užfiksuoja netoliese esantys kiti įrenginiai.
„Naujausi ausinių modeliai jau gali dalytis jūsų buvimo vieta. Telefonas ir kiti išmanieji įrenginiai tarpusavyje bendrauja ekosistemos principu. Dėl šios priežasties galima daug lengviau rasti savo pamestus ar pavogtus įrenginius“, – sako „Telia“ išmaniųjų įrenginių ekspertas.
M. Baltušio teigimu, šią patogią funkciją naudojant kartu su kitais įrengiais, ją savais tikslais gali pasitelkti programišiai. Jei jie sugeba rasti pažeidimą ir įsilaužti į jūsų įrenginių ekosistemą, matyti, kur esate. Nei pats telefonas, nei ausinės patys neveikia prieš vartotoją, tačiau sukčiai gali jas naudotis be savininko žinios.
Dalis ausinių taip pat turi garso skaidrumo ir išryškinimo (angl. transparency ar ambient sound) režimus, kurie leidžia aplinkos garsą girdėti per mikrofonus. Kenkėjiškos arba trečiųjų šalių programėlės gali naudoti šiuos režimus jautriai informacijai rinkti. Tad ekspertas pataria programėles siųstis tik iš saugių puslapių.
Pamirškite kalbos barjerus
„DI funkcijos ausinėse jau leidžia versti kalbą realiuoju laiku ir paversti ją tekstu tiems, kurie prasčiau girdi. Sunkiau matantys žmonės telefonu naudojasi balso asistento funkcija, kuris leidžia su savo išmaniuju įrenginiu bendrauti balsu“, – tęsia M. Baltušis.
Žymiausieji programinių įrangų DI priklauso „Apple“ – „Apple Intelligence“ ir „Samsung“ – „Galaxy AI“. Abu šie įrankiai padeda telefono girdimą kalbą transkribuoti, pateikti jos apibendrinimą arba ir ją išversti ir žodžiu gidėti per ausines.
Pasak „Telia“ išmaniųjų įrenginių eksperto, „Apple“ programinė įranga vertimą realiu laiku siūlo net ir paprastų ar vaizdo skambučių metu. Skambinant tradiciniu būdu vertimą perskaito balso asistentas, vaizdo skambučių metu – subtitruose galite matyti išverstą kalbą.
„Galaxy AI“ dirbtinio intelekto pagalbininkas padeda pašalinį triukšmą pokalbių metu ir montuojant vaizdo ar garso įrašus. Garsioje aplinkoje įrašytus vaizdo ar garso įrašus galima pagarsinti arba patylinti. Tai praverčia, kai norisi aiškiai girdėti, pavyzdžiui, koncerto įrašą per ausines.
„Technologijos išties tampa vis išmanesnės ir artimesnės mums, tad nereikia jų bijoti – geriau pažinti. Kai žinai, ką tavo įrenginiai gali, jie tampa ne galvos skausmu, o tikrais pagalbininkais kiekvieną dieną“, – šypteli M. Baltušis.