Su naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijos atėjimu, požiūris į aplinkosaugą ir tvarumą už Atlanto gerokai keičiasi, visgi Europos Sąjunga (ES), net ir dabartinės geopolitinės situacijos akivaizdoje, savo žaliojo kurso politiką laiko vienu iš savo veiklos prioritetų. Tai rodo ir nuo gegužės 1 d. Lietuvoje įsigaliosiantys nauji ribojimai viešojo maitinimo įstaigoms, draudžiantys nemokamai dalinti vienkartines plastikines pakuotes. Šie pokyčiai yra dalis ES žaliųjų iniciatyvų, siekiančių mažinti plastiko taršą ir skatinti tvarų vartojimą.
Kas keičiasi ir kam bus taikomos išimtys? Kokios baudos gresia? Apie tai plačiau pasakoja advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ asocijuotoji partnerė, advokatė Simona Bumblauskytė-Kiauleikienė.
Kas keisis ir kam taikomos išimtys?
„Nuo gegužės 1 d. įsigalioja draudimas viešojo maitinimo įstaigoms nemokamai dalinti vienkartines plastikines maisto ir gėrimų pakuotes. Tiesa, paplūdimiuose ir masiniuose renginiuose prekiaujančioms įmonėms bus taikomos išimtys. Tokiais atvejais vienkartinėmis plastikinėmis maisto ir gėrimų pakuotėmis bus galima prekiauti tik taikant užstatą, kurį vartotojai galės atgauti, grąžindami panaudotas pakuotes. Taip pat draudimas nebus taikomas, jei maistas ar gėrimai į prekybos vietą buvo atgabenti jau supakuoti individualiam vartojimui“, – pasakoja S. Bumblauskytė-Kiauleikienė.
Pasak jos, viešojo maitinimo įstaigos privalės pasiūlyti alternatyvas be plastiko – vienkartines pakuotes, daugkartines pakuotes, stalo indus. Tačiau alternatyvų suteikimas nebus privalomas maistą ar gėrimus tiekiant išsinešti.
Įsigaliojusi tvarka padidins tvarių pakuočių paklausą
Advokatė pasakoja, kad Lietuvoje kasmet sunaudojama apie 40 mln. vienkartinių kavos puodelių, kurių dauguma nepatenka į perdirbimą ir tampa taršos šaltiniu. Griežtesnis reguliavimas prisidės prie aplinkai draugiškesnių pakuočių gamybos mastų augimo, o tai sumažins plastiko atliekų kiekį mišrių atliekų sraute. Naujas reguliavimas taip pat turėtų prisidėti prie tvaresnės viešojo maitinimo sistemos.
Nesilaikantiems draudimų – baudos iki 5000 eurų
„Siekdamas stebėti, kaip bus laikomasi naujai įsigaliosiančio reguliavimo, Aplinkos apsaugos departamentas, nuo 2025 m. antros pusės pradės vykdyti tikslinius patikrinimus Lietuvos viešojo maitinimo įstaigose. Nesilaikantiems naujojo reguliavimo bus taikomos baudos nuo 1 000 iki 5 000 eurų, fiziniams asmenims – nuo 30 iki 200 eurų“, – pažymi advokatė Simona Bumblauskytė-Kiauleikienė.
Pastarosiomis savaitėmis nuolat girdint kalbas apie tai, kad JAV planuoja visapusiškai skatinti iškastinio kuro industrijos plėtrą, panašu, kad pasaulio žalioji politika šiandien laikosi tik ant Europos. Reikia pasidžiaugti, kad ES šiais klausimais yra labai rimtai nusiteikusi ir toliau sėkmingai rūpinasi savo žaliojo kurso politikos įgyvendinimu.