Cukrinio diabeto diagnozę Lietuvoje kasdien išgirsta apie 40 žmonių. Manoma, kad sergančiųjų šia liga gali būti ir daugiau, tik pasak Vilniaus „Kardiolitos klinikų” Endokrinologijos centro gydytojos endokrinologės Kristinos Švaikevičienės, dalis žmonių, baimindamiesi gydymo, vengia pasitikrinti sveikatą. Tačiau gydymas šiandien pažangesnis už anksčiau taikytas priemones, todėl kontroliuojant ligą, su ja galima pilnavertiškai gyventi.
Nenoras gydytis ir baimės yra susijusios su žiniomis apie metodus, taikytus prieš kelis dešimtmečius. Tačiau pažangėjant medicinai, gydymas nebėra toks komplikuotas ir sudėtingas.
Daugeliu atvejų, pasak gydytojos, pacientai ligos atsiradimą kildina iš pomėgio valgyti saldumynus. Tačiau pirmojo tipo diabetas, organizme sukeliantis absoliutų insulino deficitą, yra nulemtas genetiškai. Tuo tarpu 2 tipo atveju insulino veikimas sutrinka audiniuose, kepenyse ir daugiausiai yra susijęs su gyvenimo būdo atneštu nutukimu.
„Pirmojo tipo diabetas gydomas insulino terapija. O tam tikrame antrojo tipo diabeto ligos etape gydymo galimybės yra kur kas platesnės. Žinoma, pagrindiniai pacientų nuogąstavimai susiję su mityba, ypač saldumynų valgymu, baiminamasi, kad paskyrus insuliną, negalės vairuoti arba priaugs svorio. Esant gerai glikemijos kontrolei galima išvengti arba kontroliuoti įvairių komplikacijų vystymąsi”, – teigia K. Švaikevičienė.
Neretai pacientai jaudinasi ir todėl, kad gali būti atstumti aplinkinių žmonių, darbe, jeigu reikės matuotis gliukozės kiekį kraujyje prie kitų, arba susileisti insuliną. „Vyresnių pacientų, susirgusių 2 tipo diabetu mintys: tik neskirkit insulino, nevalgysiu daugiau tiek daug, jau savo suvalgiau, daugiau jokių tortų vakarais; ką būtų galima padaryti, kad nereikėtų insulino”, – pacientų baimes apžvelgia specialistė.
Laiku pastebėjus – galima išvengti ligos
Pastebėjus tokius simptomus, kaip didelis noras malšinti troškulį, dažnas ir gausus šlapinimasis (ypač naktimis), nuolatinis nuovargis, galūnių tirpimas ar dilgčiojimas, pablogėjęs regėjimas, sausa bei niežtinti oda, sunkiai gyjančios odos žaizdos, perštėjimas šlapinantis – būtina pasitikrinti gliukozės kiekį kraujyje.
Gliukozės tolerancijos mėginį nepriklausomai nuo amžiaus rekomenduojama atlikti turintiems antsvorį ar nutukimą. Mat laiku atlikti tyrimai gali padėti užkirsti kelią lėtinės ligos išsivystymui. Polinkį antrojo tipo diabetui gali parodyti gliukozės toleravimo sutrikimas – prediabetas.
„Laiku aptiktas prediabetas leidžia imtis veiksmingų priemonių, kurios padeda išvengti sudėtingesnės ligos eigos. Aptikus prediabetą svarbu pakeisti gyvenimo būdą, stengiantis sveikiau maitintis, siekiant sumažinti svorį ar aktyviau gyventi. Nustačius prediabetą, gliukozės tolerancijos mėginys turi būti kartojamas kas metai”, – prevencines priemones apžvelgia endokrinologė.
Metas keisti požiūrį
Tarptautinės organizacijos pastebi, kad sėkmingiems gydymo rezultatams padėtų didesnis dėmesys ligos pradžiai. Todėl šiandien raginama skirti daugiau dėmesio ligos prevencijai, ugdant pacientų supratimą apie svorio mažinimo svarbą, informuojant apie medikamentinius ar chirurginius nutukimo gydymo metodus dar iki ligos įsisiūbavimo.
„Naujos kartos vaistai šiandien orientuojami į pagalbą mažinti svorį ir tokiu būdu siekiant užkirsti kelią ligos išsivystymui. Svorio mažinimui kartą per dieną patogiais injektoriais, primenančiais „tušinuką”, vaistai gali būti leidžiami į poodį. Suleidimo technika elementari, adatėlės itin trumpos, siekia tik 4mm ilgio, todėl nesukelia skausmo, o injekcija trunka tik 6 sekundes. Gliukozę su šlapimu šalinantys vaistai yra tabletinės formos, jie ne tik mažina gliukozės kiekį kraujyje, bet tuo pačiu mažina ir padidėjusį kraujo spaudimą, todėl kartais sumažinama ir anthipertenzinių vaistų dozė”, – šiuolaikinio gydymo principus apžvelgia K. Švaikevičienė.