„Nasi goreng“ – pietryčių Azijoje dažnai sutinkamas patiekalas, gaminamas iš keptų ryžių su daržovėmis bei patiekiamas su mėsa, jūros gėrybėmis arba keptu kiaušiniu.
Tačiau šis egzotiškai skambantis patiekalas turi ne vieną gaminimo būdą, tad naudojant namuose turimas ir mėgstamas daržoves jis tiks tiek vėlyviems savaitgalio pusryčiams, tiek sočiai vakarienei. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė primena, kad kasdienėje mityboje svarbu užtikrinti įvairovę, o „Nasi goreng“ recepte naudojami ryžiai, kiaušiniai ir daržovės – maistingas bei energijos suteikiantis pasirinkimas. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pastebi, kad pastaraisiais metais auga s funkcinių ir rūšinių ryžių vartojimas, todėl kviečia eksperimentuoti su skirtingais jų skoniais.
Rudieji ir juodieji ryžiai – itin palankūs sveikatai
Taip, kaip lietuviai mėgsta bulvių patiekalus, azijiečiai įpratę prie valgių su ryžiais. Tačiau norint paįvairinti savo mitybą, verta atsigręžti į kitų šalių virtuvę. Pasak gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, ryžiai priskiriami kruopų grupei, o pagrindinis veiksnys, lemiantis jų naudą sveikatai –perdirbimo laipsnis: kuo mažiau ryžiai apdirbti, tuo daugiau juose išliks ir naudingų maistinių medžiagų bei mineralų.
„Šlifuoti ryžiai išsaugo mažiausiai maistinių medžiagų, nes jų apdirbimo metu pašalinimas ryžių apvalkalas, kuriame susikaupia daugiausia vitaminų ir mikroelementų. Todėl pirmenybę reikėtų teikti garuose plikytiems, menkai apdorotiems ir nešlifuotiems ryžiams, pavyzdžiui, raudoniesiems, rudiesiems ar juodiesiems. Be eilės mikroelementų, šių rūšių ryžiuose yra ir daugiau skaidulų, daugiau B grupės vitaminų. Į mitybos racioną vertėtų įtraukti ir laukinius ryžius, nes apdirbimo metu jie nešlifuojami ir nepoliruojami, tad išsaugo visas maistines medžiagas“, – rekomenduoja E. Gavelienė.
„Rudieji ryžiai vertingi dėl skaidulų ir vitaminų: juose yra nemažas kiekis tokotrienolio (vitamino E komponento) ir oryzanolio (riebaluose tirpaus antioksidanto). Dauguma tyrimų įrodė, kad šie antioksidantai mažina mažo tankio lipoproteinų, t.y. „blogo“ cholesterolio kiekį kraujyje, apsaugodami nuo širdies susirgimų. Na, o išanalizavus juodųjų ryžių sėlenas, paaiškėjo, kad antioksidantų juose yra dar daugiau negu ruduosiuose. Taigi, bent retkarčiais praturtinkime jais savo racioną“, – siūlo gydytoja dietologė.
Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pastebi, kad pirkėjai vis dažniau išbando ir renkasi kokybiškesnius, rūšinius ryžius, pavyzdžiui, „Basmati“ ir jų porūšius – „Jasmine“ ar „Arborio“: „Pastaraisiais metais pastebime ryškų funkcinių ir rūšinių ryžių vartojimo augimą – pirkėjai vis dažniau renkasi specifinius ryžius pagal paskirtį ir noriai išbando asortimento naujienas. Rūšinių ryžių apdirbimui visais atvejais yra skiriama daugiau dėmesio, o tai lemia ir aukštesnę jų kokybę, gardesnį skonį. Norintys sutaupyti jau pamėgo privačia etikete pažymėtus produktus, ne išimtis ir ryžiai. Pavyzdžiui, „Rimi Basic“ , „Rimi Greatlife, „Rimi Planet“ , „Selection by Rimi“ etiketės ryžiai kokybe nenusileidžia ar net lenkia žinomų prekės ženklų gaminius, todėl jų kaina tampa svariu pasirinkimo kriterijumi.“
Kiaušiniai – nebūtinai tik pusryčiams
Nors daugelis keptus ar virtus kiaušinius renkasi šeimos pusryčiams, jie gali būti ir sotesnių patiekalų ingredientas. Pasak gydytojos dietologės dr. E. Gavelienės, kiaušiniai savo sudėtimi tikrai yra unikalūs. „Kiaušiniai vertinami dėl didelės biologinės vertės baltymo, kuriame yra visų būtinų amino rūgščių, tarp jų ir net 70 miligramų omega-3 riebalų rūgščių. Turint omenyje, kad žmogui per parą jų reikia suvartoti apie 1 gramą, kiaušiniai – puikus maistinis šios medžiagos šaltinis. Juose randama ir visų žmogui reikalingų mineralinių medžiagų bei mikroelementų: geležies, magnio, seleno, cinko, vario, kalcio, kalio, fosforo. Taip pat gausu ir vandenyje bei riebaluose tirpių vitaminų: regėjimui svarbaus vitamino A, širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikai reikalingo vitamino D ir visų grupių vitamino B“, – sako dietologė.
Pasak dr. E. Gavelienės, kiaušiniuose yra ir karotinoidų – liuteino bei zeaksantino: „Tai – antioksidantai, reikalingi kataraktos vystymosi profilaktikai – jų daugiausia randama augalinės kilmės maisto produktuose. Kiaušiniuose gausu ir kitų maistinių medžiagų, būtinų žmogaus organizmo veiklai palaikyti, todėl juos būtina įtraukti į mitybos racioną tiek vaikams, tiek suaugusiems.“
Komercijos operacijų vadovė O. Suchočeva pastebi, kad daugėja pirkėjų, kurie rinkdamiesi kiaušinius atsižvelgia į ant pakuotės nurodytą prekės kategoriją, o pirmenybę teikia lietuviškiems, laisvėje užaugintų vištų arba ekologiškiems kiaušiniams.
„Pirkėjai vertina lietuvišką produkciją, jos šviežumą, tvarumą, naudą šalies verslo sektoriui. Norintiems sutaupyti siūlome nepraeiti pro „Rimi“ ar „Rimi Basic“ etikete pažymėtas kiaušinių dėžutes. Tokia etikete pažymėti produktai parduodami paprastesniuose įpakavimuose, didesniais ar mažesniais kiekiais, o tai leidžia pasiūlyti geresnes kainas už kokybiškus produktus“, – sako O. Suchočeva.
Prekybos tinklas „Rimi“ savo korporatyvinės atsakomybės strategijoje numatė nuo 2025 metų nebeprekiauti narvuose laikomų vištų kiaušiniais, kurie ant dėžučių paženklinti 3 numeriu. „Pasiruošimo veiksmų ėmėmės jau dabar – tinklo parduotuvėse pirkėjų patogumui į 3 kategoriją nepatenkantys kiaušiniai pažymėti „Rinkis sveikiau“ ženklu. Skatiname pirkėjus atkreipti dėmesį į šį žymėjimą ir rinktis laisvai ar ant kraiko laikomų vištų kiaušinius”, – sako komercijos operacijų vadovė ir primena, kad ekologiški vištų kiaušiniai pažymėti 0, laisvai laikomų vištų kiaušiniai 1, o ant kraiko laikomų vištų kiaušiniai – skaičiumi 2.
Prekybos tinklo „Rimi“ kulinarijos technologė Lina Barčaitė siūlo gaminant patiekalą „Nasi goreng“ nebijoti improvizuoti. „Kaskart jį galima gaminti su vis kitokiais prieskoniais ar padažais, kiaušinius keisti mėsos gabaliukais, panaudoti namuose turimas šviežias ar šaldytas daržoves. Tai lengvai ir greitai pagaminamas spalvingas patiekalas, kurį patogu dėžutėje nusinešti į darbą ar įdėti vaikams į mokyklą su jų mėgstama mėsa ir daržovėmis. Kiaušinius galite sukepinti su ryžiais, bet galite juos iškepti kitoje keptuvėje, kad baltymas gražiai apskrustų, o trynys išliktų skystas ir uždėti ant patiekalo“, – pataria kulinarijos technologė.
Nasi goreng
RECEPTAS
Patiekalui* reikės:
200 g rudųjų ryžių – rudieji ryžiai „Rimi Greatlife“ 1,25 eur/500 g;
4 kiaušinių – kiaušiniai „Rimi Basic“ 1,79 eur/10 vnt;
400 g šaldytų daržovių – šaldytas pavasariškas daržovių mišinys „Rimi“ 1,35 eur/400 g;
aliejaus kepimui;
prieskonių (aitriosios paprikos, imbiero, citrinžolės);
druskos, pipirų, sojos padažo pagal skonį.
Kaip gaminti:
Ryžius nuplaukite ir bent kelioms valandoms pamerkite į šaltą vandenį. Užkaiskite puodą su ryžiais (nemirkyti jie virs apie 40 minučių, mirkyti – truputį trumpiau).
Šaldytas daržoves šiek tiek apkepkite keptuvėje, tada suberkite prieskonius, užpilkite sojos padažo, tada išjunkite kaitrą ir palaukite, kol ryžiai išvirs.
Apkepkite ryžius keptuvėje ant aliejaus, įmuškite kiaušinius, vėl apkepinkite juos, o tada sumaišykite su daržovėmis.
Skanaus!
*Šios produktų kainos užfiksuotos vasario 20 d. e. parduotuvėje „Rimi.lt“.