Nors visi kalba, jog šiaip ne taip ištrūksime iš speigo gniaužtų ir savaitės pabaigoje termometrų rodmenys nebebus tokie šokiruojantys, tačiau kiekvienais metais sausio – vasario mėnesiais dar gali pasitaikyti dienų, kai temperatūra nukris iki -30 C ir žemiau. Pučiant stipriam vėjui, šalčio poveikis sustiprėja ir žmonės jaučia daug žemesnę oro temperatūrą nei ji yra iš tikrųjų.
Norėdami išvengti skaudžių pasekmių turėtume be reikalo neiti iš namų, stengtis likti patalpose. Jei tai neišvengiama, būtinai tinkamai apsirengti, lauke stengtis būti kuo trumpiau, nesileisti į kelionę vienam, pakeliui stebėti vienas kitą. Ypač tai liečia vienkiemių gyventojus, kai iki artimiausių gyvenamųjų namų arba gyvenviečių atstumas yra pakankamai didelis. Reikia apsirengti šiltai ir patogiai. Avalynė, kaip ir drabužiai, turėtų būti laisva. Ypač gerai apsaugoti tas vietas, kurios kažkada jau buvo nušalusios. Vengti sintetinių drabužių, tinkamiausi – iš vilnos, šilko, nes jie sulaiko daugiau kūno šilumos. Viršutinis rūbų sluoksnis turėtų būti neperpučiamas vėjo. Jei drabužiai sušlapo, nedelsiant pakeisti juos sausais.
Dažnai gerti arba valgyti ko nors karšto, nes tai padeda palaikyti kūno temperatūrą. Negerti alkoholio. Nepatartina ir rūkyti. Neiti į lauką ką tik nusiprausę ar išsimaudę. Vakare patepti atvirus odos plotus riebiu kremu. Esant reikalui ir ryte prieš einant į lauką veidą ir rankas pasitepti riebiu kremu. Pajutus, kad šąla veidas, mankštinti veido raumenis. Judinti kojų pirštus batų viduje, mūvėti šiltas kojines (geriausiai tinka medvilninės ir vilnonės). Vengti didelio fizinio krūvio, neatlikinėti jokių sunkių darbų šaltyje. Jeigu tenka ko nors laukti, šaltyje negalima stovėti ar sėdėti ramiai, stengtis kuo daugiau judėti, mosuoti rankomis, šokinėti. Kol nevėlu, ieškoti pastogės.
Šiurpulys ar drebulys – pirmasis ženklas, kad kūnas praranda šilumą ir gali sušalti. Tokiu atveju reikia kuo greičiau grįžti į patalpas. Žmogui ilgai būnant šaltoje aplinkoje, organizmas nesugeba palaikyti įprastos kūno temperatūros. Tada žmogus tampa viskam abejingas, mieguistas, sustingęs, nes esant sumažėjusiai kūno temperatūrai yra veikiamos smegenys ir žmogus nebegali aiškiai mąstyti bei gerai judėti. Tai ypač pavojinga, nes asmuo nesuvokia kas vyksta ir negali priimti adekvačių sprendimų, pvz. sušalę žmonės dažnai nusprendžia pailsėti prisėsdami ar priguldami lauke. Tai gali baigtis mirtimi.
Pirmoji pagalba sušalus: nešti nukentėjusįjį į kambario temperatūros patalpą, nurengti, pamatuoti kūno temperatūrą, jei ji žemesnė nei 35 laipsniai, nedelsdami kvieskite greitąją pagalbą. Pirmiausiai reiktų sušildyti centrinę kūno dalį – krūtinę, kaklą, galvą, kirkšnis. Nukentėjusįjį galima šildyti vonioje. Jei vonios nėra, dėti šiltus kompresus ant viso kūno. Po to nukentėjusįjį užkloti šilta sausa antklode. Duoti gerti šiltų, saldžių gėrimų. Jei būklė negerėja, kuo greičiau vežkite į gydymo įstaigą. Jei nukentėjusysis yra sušalęs ir nušalęs, pirmiausiai teikti pagalbą kaip sušalusiam.
Dažniausiai nušąla drabužiais nepridengtos kūno vietos: ausys, nosis, skruostai. Neretai nušąla ir tos kūno vietos, kurių dėl netinkamos aprangos būna sutrikusi kraujotaka – kojų ir rankų pirštai, pėdos. Nušalusi vieta praranda jautrumą, pakinta spalva. Pirmoji pagalba nušalus: kuo greičiau stengtis patekti į šiltas patalpas. Nušalusią kūno dalį atšildyti įmerkiant pažeistą kūno vietą į kambario temperatūros vandenį arba dėti kambario temperatūros tvarsčius ant nušalusių kūno dalių. Duoti gerti šiltų ir saldžių gėrimų.
Nedaug nušalus, kai arti nėra šiltų patalpų, veidą, nosį, ausis galima šildyti delnais. Jei nušalusi vieta neatgauna jautrumo, kvieskite greitąją medicinos pagalbą. Nušalusių kūno vietų netrinti, nes tai gali padidinti audinių pažeidimus. Jei šildant atsiranda pūslių, nustoti šildyti. Nušalusią vietą uždengti steriliu tvarsčiu ir skubiai vežti nukentėjusį į artimiausią gydymo įstaigą. Draudžiama nušalusias vietas šildyti tiesiogine šiluma (glausti prie radiatorių, guminių šildyklių, merkti į karštą vandenį, šildyti naudojant plaukų džiovintuvą ir pan.).
Marijampolės visuomenės sveikatos centro informacija