Primename, jog vasaris Marijampolėje džiugino ne tik Kultūros sostinės renginiais, Lietuvos 100 – uoju gimtadieniu, bet ir buvo tragiškas vienai marijampoliečių Linos ir Aido Vitlipų šeimai. Vasario 19 d., po Lietuvos 100-ojo gimtadienio, staiga mirė Marijampolės Sūduvos gimnazijos abiturientė Amanda. Mirtis buvo netikėta ir mįslinga, mergina vasario 15 d. buvo palikta Marijampolės medikų priežiūroje, kur turėjo būti suteikta aukščiausia priežiūra ir paskirtas tinkamas gydymas, bet įvyko tai ko niekas nesitikėjo – mergina staiga mirė. Tėvai turi įtarimų, kad jų dukra Amanda nebuvo tinkamai pasirūpinta, kitaip tariant mergina buvo nugydyta.
Tėvai netyli ir kreipiasi dėl įvykio tyrimo
Į UAB „Justicija“ praeitą savaitę kreipėsi mirusios mergaitės tėvai su prašymu padėti išsiaiškinti tikruosius faktus, padėti atskleisti faktines aplinkybes, kas lėmė jų dukros mirtį. Merginos mama Lina: „norime, jog būtų patvirtinti arba paneigti faktai, kad mūsų dukra visas tris dienas Marijampolės ligoninėje nebuvo tinkamai prižiūrėta. Pagal mūsų turimą informaciją, kurią mums pateikė dukra, prie jos nebuvo priėjęs joks gydytojas. Mūsų tikslas yra išsiaiškinti visas detales dėl dukros mirties, dėl gydytojų aplaidumo. Dėl to kreipiamės į atitinkamas institucijas. Pagrindinis mūsų tikslas ne žalos atlyginimas o prevencija, kad tokie įvykiai daugiau nepasikartotų.“
Tėvus nustebino Vidaus ligų skyriaus vedėjos L.M.Brazaitienės pozicija
Po skaudaus įvykio tėvai bandė išsiaiškinti, kas lėmė tokią gydymo pabaigą. Mergaitės mamai Linai vidaus ligų skyriaus vedėja tepasakė: „Mergaitė buvo paguldyta į ligoninę šventinio ilgojo savaitgalio metu.“ Suprask, kad per šventes gydytojai nedirba, nes jiems tokios dienos yra nedarbo. Tokią išvadą leidžia daryti ir tai, kad lankant mergaitę palatoje kitų ligonių buvo užsiminta, jog atėjus pirmadieniui gydytoja ateis ir apžiūrės, savaitgalį gydytojai neateina. Taip ir buvo. Per visas tris dienas nebuvo atėjęs joks gydytojas.
Mergaitei pasidarius blogiau gydytojas vistiek nebuvo pakviestas
Tėvai nuolat lankė mergaitę, nuolat su ja bendravo telefonu. Penktadienio naktį dukrai pasidarė bloga. Mamos teigimu: „gavus iš jos SMS žinutę, jog pasidarė blogai liepiau kviesti sesutę“. Sesutė atėjo, bet gydytojas taip ir nepasirodė. Šeštadienį vėl pasidarius blogai gydytojo dėmesio nebuvo sulaukta. Sekmadienį taip pat nieko nebuvo daroma. Tėvų teigimu: mergaitė gydytojų buvo apžiūrėta tik du kartus – ligoninės priimamajame ir paguldžius į skyrių. Daugiau jokių tyrimų, apart kraujo ir plaučių rentgeno nuotraukos, nebuvo daryta. Buvo diagnozuotas bronchitas. Po sekmadienio buvo tikimasi dukros sulaukti namuose, nes tėvų įsivaizdavimu mergaitė sveiko.
Marijampolės ligoninės medikų pozicijos išsiskyrė
Marijampolės ligoninės direktorės pavaduotoja Lina Dubinskienė teigia, jog šis įvykis ligoninėje nėra eilinis, nes mirė jaunas žmogus. Mergaitė buvo paguldyta šventinio ilgojo savaitgalio išvakarėse. Šio laikotarpio metu skyriuje budėjo ir keitėsi net 5 gydytojai. Mergaitė buvo apžiūrėta budinčio gydytojo, įvertinus, jog būklė gerėja, daugiau nebuvo apžiūrima.
Marijampolės ligoninės gydytojas, politikas Gediminas Akelaitis įžvelgia sisteminę problemą, kurią kelia šalyje vykdoma sveikatos apsaugos politika. Amandos mirtis tik parodo, kad mūsų sveikatos priežiūros sistema nefunkcionuoja. Nėra sąlygų gabiems medikams dirbti regione, nes čia jie netobulėja, sunku pragyventi. Taip viskas grįžta antru galu.
Amandą pirmadienį ištiko klinikinė mirtis. Kas dar tėvus nustebino, jog jiems nebuvo pranešta apie tokią jų dukros būklę. Medikai šią situaciją paaiškino paprastai – apie kritinę būklę tėvų neinformuojame, nes to nenumato galiojantys teisės aktai.
Advokato padėjėjas, UAB „Justicija“ teisininkas Edvinas Štrimaitis – „laukiame informacijos apie ligos gydymo istoriją“
Šiuo metu yra renkama informacija apie ligos gydymo istoriją, apie mergaitės mirties priežasties nustatymą. Tik gavus ir išanalizavus visą minėtą informaciją bus galima kelti klausimą dėl galimos gydymo įstaigos atsakomybės.
Advokato padėjėjas, UAB „Justicija“ teisininkas teigia, jog Lietuvos teismų praktikoje laikomasi nuostatos, kad sveikatos priežiūros įstaigos atsakomybė už joje dirbančių gydytojų kaltais veiksmais teikiant sveikatos priežiūros paslaugas padarytą žalą pacientams yra deliktinė civilinė atsakomybė (CK 6.283, 284 straipsniai). Deliktinės civilinės atsakomybės institutas yra grindžiamas visuotine pareiga laikytis tokio elgesio taisyklių, kad savo veiksmais ar neveikimu nepadarytų žalos kitam asmeniui (CK 6.263 straipsnis).
E.Štrimaičio aiškinimu gydytojų civilinė atsakomybė už netinkamą gydymą yra profesinė atsakomybė, tai yra specialisto atsakomybė už netinkamą profesinių pareigų vykdymą, ji yra specifinė neteisėtų veiksmų ir kaltės, kaip civilinės atsakomybės sąlygų, aspektais. Gydytojo profesinės atsakomybės pobūdis yra nulemtas sveikatos priežiūros, kaip visuomenės veiklos srities, reikšmingumo ir su tuo susijusios būtinybės garantuoti tinkamą sveikatos priežiūros paslaugų teikimą visuomenei. Gydytojas, kaip profesionalas, turi specialiųjų žinių, t. y. žmogui gyvybiškai svarbiais klausimais žino ir gali daugiau negu kiti, be to, jis turi pripažintą teisę specialiąsias žinias taikyti ir kvalifikaciją patvirtinančius dokumentus; specialisto turima kvalifikacija sukuria teikiamų paslaugų kokybės prezumpciją, žmogus, pasikliovęs specialistu, turi jaustis saugus, todėl atitinkamos profesijos asmeniui yra taikomi griežtesni atidumo, atsargumo bei rūpestingumo reikalavimai.
“Sūduvos gido” informacija