Galbūt ir šiandien Darius Jermala (31 m.) dirbtų samdomą darbą, jei ne vienas nemalonus nutikimas. Kai po sunkios darbo dienos Darius netikėtai namuose prarado sąmonę ir atsidūrė ligoninėje, sužinojo sergąs epilepsija. Paskambinus vadovui paprašyti laisvos dienos, išgirdo tai, ko niekas tokioje situacijoje nesitikėtų… Po tokios patirties D. Jermala nutarė įgyvendinti slapta puoselėtą svajonę – pradėti šeimos verslą.
Kelionės laikas – knygoms
Darius Jermala savo karjerą pradėjo dirbdamas inžinieriumi didelėje elektros tinklų bendrovėje, svajojo kilti karjeros laiptais. Vyras mena, kad į darbą Vilniaus pakraštyje esančioje bendrovėje kasdien veždavo įmonės autobusas ir kelionė pirmyn atgal trukdavo daugiau nei valandą laiko.
„Kol kiti kolegos kalbėdavosi arba miegodavo, aš skaičiau knygas. Kitiems gal keistai atrodžiau ankstų žiemos rytą ar sutemus pakeliui namo su mini šviestuvėliu skaitydamas knygą, tačiau per autobuse praleistą laiką perskaičiau apie pusšimtį knygų. Apie ekonomiką, finansų valdymą, populiariąją psichologiją, lyderystę. Jau tada pradėjau svajoti apie savo verslą, tačiau jokių konkrečių planų neturėjau“, – pasakoja Darius. Tuo pat metu 24 metų vaikinas magistrantūroje studijavo inžinerijos mokslus. Jau buvo sukūręs šeimą, tad, neslepia, darbas ir studijos vienu metu buvo nemenkas iššūkis. Išeidavo iš namų apie 6:30 val., o grįždavo, būdavo, ir 22:00 val. Neretai savaitgaliais su žmona vykdavo į ekonomikos seminarus – vylėsi, kad vieną dieną šių žinių prireiks.
„Tikrai neatvyksi į darbą?“
„Tuo metu netikėtai sužinojau, kad sergu epilepsija. Pirmas priepuolis ištiko po intensyvios darbo dienos, kai teko pavaduoti dar 2 kolegas. Buvau namie ir pjausčiau daržoves. Rankoje tuo metu laikiau didelį virtuvinį peilį, tad visa laimė, kad šalia buvo žmona ir viskas baigėsi be didesnės nelaimės. Atsibudau ligoninėje. Kilo daug neaiškumų – kas nutiko? Kodėl būtent dabar? Kokios to priežastys? Savijauta buvo blogesnė nei pačių blogiausių pagirių, kurias yra tekę patirti jaunystėje. Kai tik sugrįžo dalis jėgų, iš karto nusprendžiau paskambinti vadovui ir paprašyti laisvadienio, tačiau, kai nupasakojau situaciją ir savijautą, vadovo klausimas pribloškė: „O tikrai negalėsi atvykti į darbą?“ Tai buvo tas lūžio taškas, kai supratau, kad samdomas darbas – ne man“, – ne pačius maloniausius prisiminimus iš atminties traukia Darius.
Po šio įvykio vyras dar labiau ėmė gilintis į prekybos verslą. Dėl finansinių įsipareigojimų bankui ir dėl to, kad šeima neturėjo daug santaupų, samdomo darbo mesti negalėjo, todėl nuosavą elektroninės prekybos parduotuvę kūrė laisvu nuo darbo metu. Pirminę parduotuvę padėjo sukurti studijų laikais įgyti programavimo pagrindai bei draugų patarimai, nes, kaip žinia, IT srityje viskas greitai tobulėja.
Pelną dalija į 3 dalis
„Biudžetas buvo labai ribotas – pirmųjų, bandomųjų prekių krepšelio, kurį įsigijome iš tiekėjų, vertė buvo viso labo 11 eurų. Prekės keliavo ilgai, tačiau buvo labai smagu, kai prasidėjo pirmieji pirkimai. Prekės už 1 eurą pardavimas suteikdavo tiek pat džiaugsmo, kiek šiandien pardavus už 1000“, – šypsosi pašnekovas, verslo pradžią prieš kelerius metus atsiminęs.
Verslas pamažu judėjo į priekį, pardavimai augo, didėjo ir laiko sąnaudos. Vos pradėjęs prekybos verslą D. Jermala tapo Bendrystės Ekonomikos (Economy of Communion) nariu, t.y. nutarė savo pelną padalinti į tris dalis: vieną skirti nepasiturintiesiems (nepelno siekiančioms organizacijoms arba nepriteklių patiriantiems fiziniams asmenims), kitą dalį – edukacijai, trečią investuoti į verslo auginimą.
„Esame pirmieji Bendrystės Ekonomikos nariai Lietuvoje. Kai tik turime pelno, visada jo dalį skiriame aukai. Savo asmenine verslo patirtimi noriai dalinamės ir su draugais“, – sako verslininkas.
Pradžia nebuvo lengva
Verslo pradžioje prekės buvo sandėliuojamos namuose – vyras dabar su nostalgija ir šypsena prisimena, kaip jos visos tilpo vienoje spintoje, tačiau tuo metu atrodė, kad jų yra labai daug. Ir prekių atsiimti klientai ateidavo į namus, kur jas paduodavo kūdikį auginanti žmona. Darius tebedirbo elektros tinklų kompanijoje.
„Tačiau žmonai buvo tikras iššūkis rasti reikiamą prekę, pakonsultuoti žmones, nes visą informaciją žinojau aš. Derinti darbą su verslo plėtojimu darėsi vis sudėtingiau, todėl nusprendėme surizikuoti ir su žmona apsikeisti vietomis. Sūnui Mykolui buvo apie 1,5 metų, kai žmona grįžo į savo darbą, o aš išėjau iš savojo, prižiūrėjau sūnų namie ir vysčiau verslą“, – pasakoja.
Vyras kasdien su mažyliu eidavo į paštą ir paštomatus išsiųsti siuntas bei atsiimti gautas. Tai, mena, nebuvo lengvas laikas. Tad kai mažylis pradėjo lankyti darželį, o verslininkas prieš daugiau nei du metus išsinuomojo patalpas prekybai, palengvėjo.
Tai padėjo atskirti darbą nuo šeimos ir nepersidirbti, nes, kaip sako Darius, turint savo verslą darbo niekada netrūksta. Investicijos gaunamos iš šeimos lėšų, verslas neauga dideliais šuoliais, tačiau buvo keli proveržiai, kai darbo krūvis gana smarkiai didėjo. Kartą Darius tinkamai neapskaičiavo darbo krūvio ir klientas jį aptiko biure gulintį ant žemės po ką tik patirto epilepsijos priepuolio, sunkiai besiorientuojantį aplinkoje. Klientas nepasimetė, iškvietė greitąją pagalbą, o kitą dieną grįžo ir įsigijo norėtą prekę.
Ieško, kas geriausia
„Dažnai žmonės klausia, kodėl pas mus tokios skirtingos prekės. Jiems atsakau, kad prekiaujame tuo, ką patys esame išbandę ir galime rekomenduoti. Aš esu dviračių mėgėjas, todėl ieškojau ir radau kokybiškų ir nebrangių dviračių aksesuarų. Žmona yra sveikos gyvensenos entuziastė – tad radome kokybiškų eterinių aliejų, difuzorių, natūralių maisto papildų. Kad pradžiuginčiau žmoną, net ir tamsiuoju metų laiku biure naudodamas LED augalams skirtas lemputes auginu žirnių daigus, svogūnų laiškus ir kitas daržoves. Tokiu pavyzdžiu ir klientams parodau, kad net ir nepatyręs augintojas gali bet kokiu sezonu namuose užsiauginti daržovių“, – šypsosi verslininkas.
O kai klientai užklausia, kodėl verslui pasirinktas Duper.lt pavadinimas, Dariaus atsakymas trumpas: „Siekiu, kad klientui kiltų asociacija su super prekės kokybe, super aptarnavimu ir super greitu pristatymu.“
O kadangi Dariaus vyresnysis sūnus jau išreiškė norą ateityje perimti Duper.lt verslą, vyrui tai yra puiki motyvacija stengtis ir auginti verslą.
Galerijoje – asmeninio archyvo nuotraukos