Prakeiktas ir praloštas Zaleskių dvaras, – tokiu pavadinimu radau pasakojimą tarpukario spaudoje.
Anot legendomis paremtų prisiminimų, „Mes su vežiku per daug neskubėjome, ir sustojome pailsinti arklius. Dulkių debesiui išsisklaidžius buvome kaip tik pusiaukelėje tarp Laukuvos ir Kvėdarnos. Atsidūrėme visai šalia paslaptingo dvaro.
Kaip pasakojama, kadaise čia stovėjo bažnyčia. Ir nedidelis miestelis šalia. Dabar vidurnaktyje, per mėnesieną matėsi riogsantys dvaro trobesiai, parkas ir kiek toliau senas kapinynas. Laiko tėkmėje sugriuvus šventovei, išnyko ir miestas. O jų vietoje įsikūrė dvarelis.
Sakoma, kad dvaras priklausė grafų Zaleskių giminei. Vienas iš jų buvo itin didelis kortų mėgėjas. Lošdavo dieną ir naktį. Kuomet pritrūkdavo svečių dvare, jis lėkdavo į Vilnių, Peterburgą, Paryžių.
Laimei lošime turėjo stačiai pavydėtiną sėkmę. Manoma, kad per vienus metus grafas išlošė keliolika dvarų. Ši laimė grafą lydėjo iki tol, kol jis buvo nevedęs. Tuoj po vedybų netrukus pradėjo pralošinėti. Po pirmagimio gimimo pasitaikė itin juodas periodas. Net ir dvarą, kuriame siūbavo lopšys, magnatas sugebėjo prapilti kortomis.
Ši paskutinė nesėkmė taip sujaudino grafą, kad jis pasileido traukiamas ketverto eikliųjų žirgų. Svečiai ir žmona liko be žado. Su gėrimų taurėmis rankose visi nustebę žiūrėjo vienas į kitą. O iš karieta skriejančio grafo lūpų sklido prakeiksmai tarp Laukuvos ir Kvėdarnos stovinčiam rūmui.
Ar tai tyčia ar netyčia, bet netrukus arkliai pasibaidė. Ir tik ryte svečiai surado Lokystos upės krante sudaužytą karietą ir negyvą nelaimingąjį grafą.
Po šitų įvykių dvare pradėjo vaidentis. Po vidurnakčio rūmų menėse pasigirsdavo dundėjimas. Prie rūmų stabteldavo grafo karieta. Sakoma, kad dvarininko siluetas ilgai šmėžuodavo parko alėjose. Buvo girdimas tylus murmėjimas: tebūna prakeiktas tas dvaras.
O dvaras vis dar eina iš rankų į rankas. Pirmojo pasaulinio karo metu čia šeimininkavo kaizerio vyrai. O laukus dirbo apylinkių gyventojai.
Ir kas gi dabar norės jį nupirkti, tą kažkada prakeiktą, nelaimingą dvarą?“
1936m.