Lygiai už mėnesio, spalio 13-ą dieną Lietuvos vyks Seimo rinkimai, po kurių paaiškės kas keturis metus priims svarbiausius šalies sprendimus.
Aktyviai rinkimams ruošiasi ir Marijampolės apygardoje mandato siekiantys vienmandatininkai, kurių šįmet – devyni.
Kol kandidatai rinkimus bando pelnyti simpatijas, pateikdami savo idėjas reklaminiuose plakatuose, „Sūduvos gidas” kviečia pažvelgti į politikus atidžiau.
GEDIMINAS AKELAITIS (TAUTOS IR TEISINGUMO SĄJUNGA (CENTRISTAI, TAUTININKAI)
Pirmasis kandidatas, sieksiantis patekti į Seimą, 70-metis Gediminas Akelaitis.
Kazlų Rūdoje gimęs politikas, 1978 metais baigė Kauno medicinos institutą ir dar tais pačiais metais įsidarbino Marijampolės ligoninėje gydytoju ortopedu-traumotologu, kurioje dirba iki šiol.
1989 metais G. Akelaitis aktyviai įsitraukė į politinę veiklą, o nuo 1990 metų yra renkamas Marijampolės savivaldybės tarybos nariu, yra vienas iš Krikščionių Sąjungos signatarų, kurios nariu buvo nuo 2020 iki 2024 metų.
Politikui būti pastebėtam rinkėjų netrukdo ir viešumą pasiekiantys skandalai – šių metų vasarį medikas socialiniame tinkle „Facebook” paviešino FK „Sūduva” legionieriaus žaidėjo asmeninius duomenimis, teigdamas, kad negali suprasti kokiu vardu ir pavarde yra asmuo, o šiomis dienomis, kandidatas pasidalino Europos Komisijos vadovės Ursulos von der Leyen nuotrauka, teigdamas, kad ji yra „niekieno nerinkta, galimai korupcijos supančiota, globalistų statytinė, vyriausia „eurosojūzo” ginekologė”.
G. Akelaitis yra vedęs, moka rusų bei vokiečių užsienio kalbas, registravo turto už kiek daugiau nei 67000 eurų.
–
DAINIUS GAIŽAUSKAS (LIETUVOS VALSTIEČIŲ IR ŽALIŲJŲ SĄJUNGA)
Antrasis kandidatas – 49 metų politikas iš Marijampolės Dainius Gaižauskas.
1999 metais marijampolietis įgijo aukštąjį universitetinį išsilavinimą Lietuvos teisės akademijoje.
Penkiolika metų D. Gaižauskas darbavosi ir Kriminalinėje policijoje viršininku bei komisaru, vėliau – vyresniuoju komisaru Kovos su korupcija policijos sistemoje padalinyje, Marijampolės apskrities vyriausiajame policijos komisariate, Imuniteto skyriuje.
2011 metais kartu su D. Gaižausku praeityje dirbę pareigūnai liudijo, jog viršininko veiksmai buvo nukreipti prieš pareigūnus, drįsusius jam pasipriešinti prieš dešimtmetį Lietuvą drebinusioje vadinamojoje Kalvarijos kriminalistų byloje, bet D. Gaižauskui pasitraukus iš tarnybos, tyrimas buvo nutrauktas.
Nuo 2016 metų renkamas Seimo nariu, kur nuolat užima pareigas Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete, yra Seimo delegacijos NATO Parlamentinėje Asamblėjoje pirmininko pavaduotojas.
Anglų, lenkų ir rusų kalbas įvaldęs marijampolietis yra sukuręs šeimą, domisi sportu, IT bei kibernetiniu saugumu.
Vienas didžiausių dabartinės Vyriausybės kritikų, metinėje gyventojo (šeimos) turto deklaracijoje nurodė turto už kiek daugiau nei 146 tūkst. eurų.
–
IRMA NORBUTAITĖ (LIBERALŲ SĄJŪDIS)
Liberalų sąjūdis savo kandidate iškėlė įmonės „AB FASA” pardavimų vadybininkę Irmą Norbutaitę.
47 metų kandidatė, 2008 metais baigė VGTU, kur studijavo vadybą ir verslo administraciją.
Liberalų sąjūdžio iškeltai kandidatei tinka posakis, kad mokytis niekada nevėlu – užpernai I. Norbutaitė VDU universitete baigė dar vienas studijas – marketingo ir pardavimų mokslus, o šiuo metu pati dėsto Marijampolės profesinio rengimo centre.
Nuo 2000 iki 2007 metų dirbo logistikos vadove, vėliau – pardavimų vadove.
2010-2016 metais draudimo kompanijoje „PZU Lietuva” Irma Norbutaitė ėjo skyriaus vadovės pareigas, tad akivaizdu, kad kandidatė į Seimo narius neturi sukaupusi didelės politinės patirties.
Irmos Norbutaitės hobiai – kelionės bei fotografija akivaizdžiai atsispindi socialinėje erdvėje – čia galima išvysti akimirkas iš ne vienos tolimos kelionės.
Marijampolietė yra netekėjusi, nurodė turinti turto už kiek daugiau nei 146000 eurų.
–
KAROLIS PODOLSKIS (LIETUVOS SOCIALDEMOKRATŲ PARTIJA)
Vienas iš kandidatų Marijampolės apygardoje – Lietuvos socialdemokratų partijos atstovas Karolis Podolskis.
Politikas išsiskiria savo ištikimybe politinėms pažiūroms – LSDP nariu jau yra 18 metų – nuo pat 2006 metų.
2008 metais K. Podolskis įgijo socialinio darbo bakalaurą Marijampolės kolegijoje, vėliau tą pačią specialybę baigė Klaipėdos universitete, o 2013-aisiais metais įgijo viešosios politikos magistrą Mykolo Romerio universitete.
Per savo darbinę karjerą, K. Podolskis dirbo jaunimo reikalų srityje, buvo Švietimo, socialinių reikalų ir paslaugų priežiūros skyriaus vyresniuoju specialistu, užėmė direktoriaus pavaduotojo ūkio reikalams pareigas Marijampolės kultūros centre.
2011-2016 metais politikas darbavosi LR Seimo kanceliarijoje Seimo nario padėjėju-sekretoriumi, o 2016-2017 metais ėjo Vyriausybės atstovo Marijampolės apskrityje pareigas.
Pastaruosius septynis metus, kandidatas į Seimo narius yra dešinioji Marijampolės savivaldybės mero Povilo Isodo ranka – užima Marijampolės savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas.
Nuosaikumas ir skandalų vengimas yra bruožai, leidžiantys Marijampolės savivaldybės administracijos direktoriui, tikėtis gerų rezultatų rinkiminėje kovoje.
K. Podolskis yra vedęs, turi du vaikus. Politikas mėgsta sportą, skaityti knygas, keliauti.
Privalomasis registruoti turtas siekia 22000 eurų.
–
GINTARAS SKAMAROČIUS (NACIONALINIS SUSIVIENIJIMAS)
Penktasis kandidatas, sieksiantis pelnyti rinkėjų pasitikėjimą – Nacionalinio susivienijimo kandidatas Gintaras Skamaročius.
54 metų politikas, yra baigęs Lietuvos žemės ūkio akademiją, kur įgijo inžinieriaus mechaniko specialybę.
Kandidatas į Seimą pasižymi turininga biografija – 1995-1997 metais G. Skamaročius dirbo Marijampolės švietimo centre (koordinatorius kultūriniams ryšiams), buvo Marijampolės rajono tarybos ir valdybos nariu (1997-2000 metais) bei Europos pasienio regionų asociacijos VK nariu (2000-2012 metais).
Marijampolės rajone gimęs politikas darbavosi ir Marijampolės ligoninėje (2010-2018 m.) – projektų koordinatoriumi.
Visuomeninių veiklų sąrašą papildo ir Marijampolės R.Stankevičiaus pagrindinės mokyklos tarybos pirmininko pareigos (2011-2013 m.), bei Marijampolės regiono plėtros tarybos nario statusas (2018-2021 m.).
Šiuo metu kandidatas eina asociacijos „Nemuno euroregionas” direktoriaus pareigas (1998-2022 metais VšĮ Nemuno euroregiono Marijampolės biuro direktoriaus pareigos). Nuo 2021 metų G. Skamaročius dirba ir vyr. specialistu Sūduvos regionui Etninės kultūros globos taryboje, o nuo 2022 metų – projektų vadovu Kristijono Donelaičio draugijoje.
Tautiškumą pabrėžiantis ir teisybės ieškotoju laikomas G. Skamarovičius, yra nenuilstantis kandidatas rinkimuose – 2019 ir 2023 m. kandidatavo į Marijampolės savivaldybės mero kėdę, o 2020 m. išbandė savo jėgas Seimo rinkimuose.
Politikas geba kalbėti net keturiomis užsienio kalbomis (anglų, lenkų, rusų, vokiečių), yra vedęs, turi keturis vaikus. VRK politikas nurodo, kad privalomas registruoti turtas sudaro kiek daugiau nei 18000 eurų.
–
KĘSTAS SPŪDYS (DEMOKRATŲ SĄJUNGA „VARDAN LIETUVOS”)
Šeštasis kandidatas į Seimą – 41 metų marijampolietis Kęstas Spūdys.
Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos” atstovas, yra studijavęs Vilniaus universitete vadybą ir verslo administravimą (2006 m.), bei ekonomiką (2009 m.).
Nepaisant su verslo susijusių baigtų mokslų, politikas ilgą laiką dirbo žemės ūkio srityje: 2008-2013 metais ėjo projektų vadovo pareigas agro verslo konsultavimo įmonėje UAB „Investra”, vėliau pirmininkavo Tautkaičių ŽŪB, ŽŪB „Gulbinas” bei Suvalkijos ŽŪB.
2014-2020 metais K. Spūdys papildė savo gyvenimo aprašymą direktoriaus pareigomis UAB „Suvalkijos žemė”.
2019 metais marijampolietis pasuko į politiką, kai buvo išrinktas į Marijampolės savivaldybės tarybą, kurioje dirba ir iki šiol.
Politikui teko sunki užduotis vadovauti Kalvarijos savivaldybės administracijai (2020-2022 m.), kai šalį gaubė koronaviruso epidemija.
Visgi, karjera Kalvarijoje ilgai netruko, kai Kalvarijos savivaldybės Taryba išreiškė nepasitikėjimą, teigdama, kad K. Spūdys nesutelkė administracijos darbuotojų konstruktyviam darbui, nuolat vengė asmeninės atsakomybės, naudojo psichologinį smurtą, užsiėmė nepotizmu.
Politikas šią informaciją griežtai neigė ir tikino, kad tai eilinė šmeižto prieš akcija.
Seimo nario padėjėju šiuo metu taip pat dirbantis K. Spūdys yra vedęs, domisi aktyviu laisvalaikio praleidimu, registravo turto už beveik 77000 eurų.
–
BEATA VALUNGEVIČIENĖ (LIETUVOS REGIONŲ PARTIJA)
Savo laimę rinkimų loterijoje išmėgins ir 45 metų amžiaus Lietuvos regionų partijos atstovė, marijampolietė Beata Valungevičienė.
Kandidatė į Seimą, savo politinę karjerą tęsia jau trečioje partijoje (2018-2019 m. buvo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos, 2022 m. Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos” nare).
Politikė turėjo nemenkų užmojų tapti S. Skvernelio įkurtos partijos vadove, tačiau žiniasklaidoje atsiradus pranešimams apie ryšius su su praeityje teistais, prieštaringai vertinamais verslininkais, šio tikslo atsisakė.
2001 m. B. Valungevienė įgijo anglų kalbos pedagogės specialybę Marijampolės aukštesniojoje pedagogikos mokykloje.
Vėliau „krimto” anglų filologijos mokslus VDU, kol galiausiai nusprendė KTU dar įgyti ir vadybos žinių.
Visgi, pabėgti nuo švietimo sistemos marijampolietė net nesiruošė – 2005-2010 metais dirbo metodininke M. Lukšienės švietimo centre, dvidešimt metų dirbo mokytoja Marijampolės „Šaltinio” progimnazijoje.
VRK puslapyje pateikiama informacija atskleidžia, kad B. Valungevičienė yra Lietuvos anglų kalbos mokytojų asociacijos narė, kvalifikcijos kėlimo programų rengėja ir įgyvendintoja, lektorė, mediatorė, fasilitatorė.
Švietimo ekspertė – konsultantė. Vadovėlių, metodinių rekomendacijų, bendrųjų ugdymo programų autorė, kuri aktyviai prisideda prie pilietiškumo puoselėjimo ir projektų įgyvendinimo.
Nuo 2008 metų B. Valungevičienė eina direktorės pareigas IĮ „L.T.T.”, 2019 metais tapo specialiste Nacionalinėje švietimo agentūroje, o nuo 2020 m. vadovauja Marijampolės moksleivių kūrybos centrui.
Marijampolietė yra ištekėjusi, savo pagrindiniais pomėgiais įvardija knygų skaitymą, savišvietą, keliones.
Metinėje gyventojo (šeimos) turto deklaracijoje nurodo privalomo registruoti turto už net 368 tūkst. eurų.
–
ANDRIUS VYŠNIAUSKAS (TĖVYNĖS SĄJUNGA-LIETUVOS KRIKŠČIONYS DEMOKRATAI)
Vienas ryškiausių ir labiausiai matomų kandidatų – 36 metų marijampolietis Andrius Vyšniauskas.
Ištikimybę partijai rodantis politikas, pastarosios gretose yra jau nuo 2006 metų.
Akivaizdu, kad anksti įstojęs į TS-LKD gretas, marijampolietis matė save politikos pasaulyje, todėl atitinkamai rinkosi ir studijas: 2010 metais VDU įgijo politikos mokslų balalaurą, o dar po dviejų metų – Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute tapo lyginamosios politikos magistru.
Tenka pripažinti, kad aktyvumas neliko nepastebėtas ir jau 2011 metais, A. Vyšniauskas įsidarbino Ministro Pirmininko tarnyboje, kur dirbo Ministro Pirmininko Andriaus Kubiliaus padėjėju jaunimo politikai ir ryšiams su visuomene, o A. Kubiliui tapus Seimo nariu – užėmė jo patarėjo pareigas.
2015-2020 metais A. Vyšniauskas atstovavo Marijampolės gyventojams miesto savivaldybės taryboje, bei tuo pačiu užėmė svarbias pareigas TS-LKD partijoje – buvo partijos kampanijų vadovas.
Atkaklumas ir tvirta pozicija patiko rinkėjams, todėl 2020 metais A. Vyšniauskas buvo išrinktas į Seimą, kuriame aktyviai darbuojasi, dažnai yra matomas TV ekranuose.
Visgi, pastarųjų mėnesių įvykiai smarkiai smogė politiko reitingams – rugpjūtį Seimas panaikino A. Vyšniausko teisinę neliečiamybę, kai Generalinė prokuratūra metė įtarimus dėl piktnaudžiavimo, sukčiavimo ir dokumentų klastojimo, vadinamajame „čekiukų skandale”, politikui dar būnant Marijampolės savivaldybės tarybos nariu.
Politikas sustabdė savo narystę Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijoje ir pasitraukė iš konservatorių frakcijos Seime seniūno posto, o STT prieš kelias dienas A. Vyšniauskui pateikė oficialius įtarimus.
Lietuvos šaulių sąjungos narys yra sukuręs šeimą, savo didžiausiais hobiais įvardija sportą, keliavimą, bitininkystę, knygų skaitymą.
Metinėje gyventojo (šeimos) turto deklaracijoje nurodė, kad privalomasis registruoti turtas vertas 177 tūkst. eurų.
–
KASTYTIS ŽUROMSKAS (POLITINĖ PARTIJA „NEMUNO AUŠRA”)
Paskutinis ir visiškai nežinomas Marijampolės bei Sūduvos krašto gyventojams kandidatas į Seimo narius – 33 metų vilnietis Kastytis Žuromskas.
2015 metais VGTU baigęs aplinkos apsaugos inžineriją, K. Žuromskas vos prieš metus nusprendė pasukti į politiką.
Į politiką, K. Žuromskas atėjo iš verslo pasaulio – 2015-2018 metais vyras dirbo nekilnojamo turto kompanijoje „RE/MAX”, kur užėmė brokerio, komandos vadovo bei kompanijos vadovo pareigas.
Pasitraukęs iš įmonės, užėmė verslo plėtros vadovo pareigas sutelktinio finansavimo platformoje „Profitus”, o šiuo metu vadovauja MB „Redplyta”, kuri vykdo finansines konsultacijas.
Vilnietis yra aktyvus Lietuvos šaulių sąjungos narys, mėgsta sportą, yra vedęs.
Privalomo registruoti turto nurodė už beveik 118 tūkst. eurų.
2024 m. Seimo rinkimams, Marijampolės vienmandatei rinkimų apygardai yra skirtas 54-tas numeris. Ją sudaro 16 atskirų apylinkių, iš kurių pagal rinkėjų skaičių didžiausia yra Tarpučių apylinkė (3669 rinkėjai), o
mažiausią – Šunskų, kuriai priskirti 742 teisę balsuoti turinys asmenys.
Pastaroji apylinkė šiems rinkimams buvo perkelta iš Sūduvos Šiaurinės apygardos, nes Marijampolės vienmandatės apygarda artėja prie apatinės leistinos rinkėjų skaičiau ribos.
Iš viso Marijampolės apygarda vienija beveik 33 tūkst. rinkėjų.
Seimo rinkimai vyks spalio 13 dieną.