Daiva BARTKIENĖ
„ŪP“ korespondentė
Spalio 28-osios savivaldybės tarybos posėdyje iš pareigų savo noru atsistatydino Šakių savivaldybės administracijos direktorius Evaldas Sniečkus. Valdžios krizė Šakiuose pradėjo bręsti dar pernai, kai pačioje metų pabaigoje buvo įtarta, jog direktoriaus pavaduotoja Inga Cibulskienė galėjo pažeisti Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymą.
Nevykdė komisijos reikalavimo
Iki tapdama Šakių savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja kaunietė I. Cibulskienė dirbo teritorijų planavimo paslaugas teikiančios įmonės UAB „Archigrupė“ direktore. Tą pačią sritį kuruoti jai buvo pavesta ir Šakių savivaldybės administracijoje. Prieš pat Naujuosius metus savivaldybės Antikorupcijos komisiją pasiekė informacija, kad I. Cibulskienė proteguoja savo pačios parengtus projektus. Komisija nusprendė dėl kilusių įtarimų kreiptis į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją.
Tyrimą atlikti VTEK įpareigojo I. Cibulskienės tiesioginį viršininką – Šakių savivaldybės administracijos direktorių E. Sniečkų. Nors šis teigė tyrimą atlikęs ir duomenų, kad pavaduotoja būtų pažeidusi įstatymus, neradęs, VTEK negavo tai patvirtinančių dokumentų. Nieko nedavė ir antrasis raginimas. Balandžio pradžioje VTEK pati nusprendė atlikti tyrimą, o Šakių savivaldybės administracijos direktoriui už nurodymo nevykdymą surašė Administracinės teisės pažeidimo protokolą ir paskyrė minimalią 150 Eur baudą. E. Sniečkus tai įvertino kaip politinį susidorojimą.
Tačiau bylą išnagrinėjęs Šakių rajono apylinkės teismas sprendimo nepakeitė: nustatė, kad E. Sniečkus reikalavimo nevykdė, nes pateikti duomenys neįrodė, jog buvo atliktas išsamus tyrimas ir priimtas įstatymo reikalavimus atitinkantis sprendimas – liko neišaiškintos skunde nurodytos aplinkybės, nepateikta motyvuota išvada.
Pavaduotojos kaltė nenustatyta
Spalio 11 d. E. Sniečkus Šakių rajono merui Juozui Bertašiui įteikė atsistatydinimo prašymą. Jame nurodoma, kad iš pareigų traukiasi dėl to, jog VTEK komisija kreipėsi į teismą, o šis du kartus konstatavo, kad direktorius padarė administracinės teisės pažeidimą ir skyrė jam baudą.
„Tokiomis sąlygomis, kai negaliu vadovautis įstatymais, o jais besivadovaudamas esu pripažįstamas kaltu, nenoriu ir negaliu dirbti“, – tarybos posėdyje Šakių politikams kartojo E. Sniečkus. Administracijos direktorius įsitikinęs, kad tyrimą dėl I. Cibulskienės veiklos teisėtumo turėjo pradėti meras, nes ji yra valstybės tarnautoja.
Beje, rugpjūtį VTEK užbaigė Šakių savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos I. Cibulskienės veiklos tyrimą ir nerado neginčijamų duomenų, kad ji, eidama tarnybines pareigas, asmeniškai būtų derinusi, tvirtinusi ar kaip kitaip paveikusi savo pačios pradėtų rengti projektų tvirtinimo procedūras.
Šakių savivaldybės taryba spalio 28 d. paskyrė I. Cibulskienę laikinai eiti savivaldybės administracijos direktorės pareigas. Naująjį direktorių tikimasi rasti per mėnesį.
Pareikalavo maksimalaus priedo
Iš Šakių kilęs, tačiau Vilniuje iki 2015 m. vykusių savivaldybių tarybų rinkimų dirbęs E. Sniečkus yra inžinierius, įgyvendinęs ne vieną ambicingą verslo projektą. Šakių politikai pasitiko jį nesvetingai – ne iš karto pritarė mero J. Bertašiaus pasirinkimui ir pasipriešino pasiūlymui skirti administracijos direktoriui 50 proc. atlyginimo priedą.
I. Cibulskienę pavaduotoja pasirinko pats E. Sniečkus, neslėpęs, kad su architekte jo keliai jau buvo susikirtę ir anksčiau. E. Sniečkui atsisakius pareigų, I. Cibulskienė pavaduoti jį sutiko tik jeigu bus skirtas 60 proc. atlyginimo dydžio priedas. Kai kurie tarybos nariai tokį I. Cibulskienės reikalavimą prilygino šantažui.
Šakių savivaldybės administracijos direktoriaus atlyginimas – 1 937 Eur, jo pavaduotoja uždirbo 1 123 Eur. Paskyrus maksimalų įstatymų leidžiamą 60 proc. atlyginimo dydžio priedą, I. Cibulskienės atlyginimas beveik nesiskirs nuo buvusio direktoriaus algos. Kartą per mėnesį, kai direktoriaus pavaduotoja turės vaikus auginantiems tėvams skirtą laisvadienį, ją pavaduos Biudžeto ir turto skyriaus vedėja Egidija Grigaitienė – jai paskirtas 20 proc. priedas prie atlyginimo.
Ne pyragai ir merui
Permainos Šakių savivaldybėje gal ir nebūtų tokios svarbios, jei šakiečiams negrėstų likti dar ir be mero.
2015 m. sausio mėnesį Kauno apygardos teismas priėmė apkaltinamąjį nuosprendį – pripažino J. Bertašių kaltu dėl prekybos poveikiu ir nubaudė 5,5 tūkst. Eur bauda. Nuosprendis apskųstas Lietuvos apeliaciniam teismui, tačiau bylos nagrinėjimas jame ilgam įstrigo.
Praėjusių metų kovo 19 d. vykusiuose tiesioginiuose mero rinkimuose už J. Bertašių balsavo beveik 4 300 Šakių rajono gyventojų. Jei Lietuvos apeliacinis teismas nepanaikins Kauno apygardos teismo nuosprendžio, J. Bertašiui gali tekti atsistatydinti iš einamų pareigų.
Šakių savivaldybės opozicijoje dirbantys socialdemokratai ne pirmą kartą kelia viešumon klausimą, dėl kokių priežasčių beveik dvejus metus nenagrinėjamas J. Bertašiaus skundas. Spalio mėnesio savivaldybės tarybos posėdyje jungtinės opozicinės frakcijos seniūnas Bernardinas Vainius įteikė prašymą Lietuvos apeliacinio teismo pirmininkui Algimantui Valantinui. Jame reikalaujama paaiškinti, kodėl taip neįtikėtinai ilgai užsitęsė teismo procesas.
Kartu su J. Bertašiumi nuteista Marijampolės profesinio rengimo centro Kudirkos Naumiesčio skyriaus vedėja Marija Jurgilienė nuosprendžio neskundė ir sumokėjo 11,2 tūkst. Lt baudą.
Specialiųjų tyrimų tarnyba išsiaiškino, kad už Šakių savivaldybės tarybos sprendimą įrengti Kudirkos Naumiestyje asfaltuotą vairavimo aikštelę merui buvo atsilyginta 245 t smėlio iš valstybei priklausančio, bet Marijampolės profesiniam rengimo centrui patikėto valdyti karjero. Pasisavinto smėlio vertė – 1 335 Lt (386 Eur).
Dauguma šakiečių mero padaryto nuostolio valstybei nusikaltimu nelaiko, nes mano, kad vairavimo mokymo aikštelė Kudirkos Naumiesčio profesinio rengimo centrui yra gerokai svarbesnė už mero sūnaus namo statybai paaukotą smėlį.
Autorės nuotraukos