Marius ŽITKUS
Ne vieną šimtmetį nusipelniusius Lietuvai valstybės veikėjus auginantis ir ugdantis Sūduvos kraštas istorinių tradicijų nekeičia. Derlingose Suvalkijos lygumose sėkmingai noksta naujoji jaunųjų politikų karta, netrukus į savo rankas perimsianti krašto, o galbūt ir valstybės valdymo vairą.
Šį pavasarį šalyje įvykę savivaldybių tarybų rinkimai ypač sėkmingi buvo Marijampolės savivaldybėje veikiančių politinių organizacijų jauniesiems atstovams. Sūduvos regiono sostinės savivaldybės taryboje šiuo metu darbuojasi net 8 politikai, kuriems dar nėra sukakę 35 metai.
Jaunieji Marijampolės politikai aktyvūs ir pastebimi ne tik savivaldybės mastu. Keletas iš jų talkina Seimo ir Vyriausybės nariams, vadovauja šalies politinio jaunimo organizacijoms ir turi ambicijų savo galimybes išbandyti artėjančiuose kitų metų rinkimuose į Seimą. Jauni, patriotiški ir neslepiantys noro puoselėti Marijampolę bei paversti ją regionų lydere. Kas jie?
Marijampolės savivaldybės taryboje savo politines idėjas realizuojantys jaunieji politikai atstovauja keturioms partijoms. Po vieną jaunimo atstovą taryboje turi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) ir Darbo partija. Gausiausias politinio jaunimo būrys – Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) gretose.
„Sūduvos gido“ kalbinti jaunieji savivaldybės tarybos nariai kone sutartinai tvirtina, kad jauni žmonės turi visas galimybes sėkmingai reikštis savivaldos politiniame gyvenime, jų balsą vyresnieji kolegos girdi, o visa tai puikiai iliustruoja rinkėjų išreikštas pasirinkimas ir suteikti mandatai.
Povilas Isoda (27 m.)
Marijampolės savivaldybės mero Vidmanto Brazio pavaduotojas Povilas Isoda įsitikinęs, kad jaunų žmonių perspektyvos savivaldybės politikoje neblogos. Antrąją kadenciją taryboje besidarbuojantis P. Isoda teigia, kad jam patikėtos atsakingos pareigos rodo, jog vyresniųjų kolegų požiūris į jaunus žmones yra palankus, jaunimo balsas girdimas ir vertinamas.
Į politiką įsiliejęs nuo studijų laikų, P. Isoda pasakoja, kad aktyvi veikla studentiškame judėjime paskatino norą būti tarp lyderių, nešančių pokyčius, siūlančių naujas idėjas ir nebijančių prisiimti atsakomybės. Save komandos žaidėju vadinantis P. Isoda yra ne tik Marijampolės savivaldybės mero V. Brazio pavaduotojas, bet ir pastarojo pavaduotojas socialdemokratų skyriuje. „Daug dėmesio skiriu partinės veiklos plėtrai, strateginių dokumentų ir programų rengimui, ideologiniam švietimui“, – pasakoja jaunasis politikas. P. Isoda yra skyriaus Prezidiumo ir Tarybos bei socialdemokratų partijos Tarybos narys. Marijampolės savivaldybės vicemeras tikina, kad svarbiausias jo tikslas – sėkmingai įgyvendinti partijos rinkimų programoje numatytus darbus: „Marijampolę matau kaip savivaldybę, kurioje dirba laisvi, darbštūs, atsakingi ir kūrybingi žmonės, turintys gerai apmokamus darbus, gaunantys kokybiškas viešąsias paslaugas, joje lengva plėtoti verslus ir visuomenines iniciatyvas, gyvenimui, darbui ir poilsiui pritaikyta infrastruktūra“. Ne tik politikoje, bet ir gyvenime socialdemokratiškas vertybes propaguojantis P. Isoda įsitikinęs, kad jo atstovaujamos partijos įgyvendintos idėjos leistų pasiekti pažangos ne tik ekonomikoje, bet ir žmonių gyvenime.
Ramūnas Burokas (30 m.)
„Nuo pat studijų laikų buvau visuomeniškas, visada traukė savanoriška, visuomeninė veikla, kurianti naudą miestui,“ – pasakoja Marijampolės savivaldybės tarybos narys Ramūnas Burokas. Noras prisidėti prie socialinių problemų sprendimo paskatino save išbandyti politikoje. Dalyvavimo politikoje pradžia R. Burokas įvardina 2011 metus, kuomet pradėjo dirbti LSDP Marijampolės skyriaus atsakinguoju sekretoriumi. Kol kas jaunojo politiko karjera klostosi puikiai. Seimo narių Juro Poželos ir Vido Mikalausko padėjėju dirbantis R. Burokas nuo 2013 m. vadovauja Lietuvos socialdemokratinio jaunimo sąjungai, o šiais metais išrinktas LSDP pirmininko Algirdo Butkevičiaus pavaduotoju.
„Kadangi nemažai laiko praleidau Švedijoje, Danijoje ir Norvegijoje, esu skandinaviškos socialdemokratijos šalininkas. Esu tikras, kad individualistinį interesą reikia suderinti su visuomeniniu, atskirą interesą – su bendruoju interesu, o visuomenė turi funkcionuoti harmoningai,“ – harmoningos visuomenės idėjas išpažįsta R. Burokas.
Jaunasis politikas neabejoja, kad Marijampolės savivaldybės taryboje jam drauge su kolegomis pavyks užbaigti svarbiausius miesto infrastruktūros darbus. R. Burokas, vadovaujantis Korupcijos prevencijos komisijos darbui, tvirtina, kad dedamos didžiulės pastangos į savivaldybės darbą įtraukti daugiau viešumo, skaidrumo ir atvirumo.
R. Buroką džiugina augantis jaunų žmonių aktyvumas rinkimuose, kuris, pasak pašnekovo, rodo, kad jau subrendo nauja pilietiškai ir politiškai aktyvių žmonių karta. „Jaunimas Marijampolės savivaldybėje taryboje ne tik girdimas, bet ir vertinamas,“ – tikina pašnekovas. Politiko teigimu, gebėjimas būti išgirstam priklauso nuo naudojamų argumentų racionalumo, retorikos ir gebėjimo įtikinti kolegas.
„Mūsų miestą ir regioną matau kaip vietą, kurioje gera gyventi visiems. Tai vieta, kurioje yra puikios sąlygos pradėti verslą ir jį sėkmingai plėtoti, kur pramonės, statybos ir paslaugų sektoriuose kuriamos ir inovatyvios prekės bei paslaugos, o vertę kuriančių darbuotojų gaunamos pajamos leidžia jiems saugiai kurti šeimą, auginti vaikus, turiningai leisti laisvalaikį, investuoti ir ugdyti save bei savo šeimą. Čia yra kraštas, kuriame norėčiau, kad augtų ir mano vaikai,“ – ateitį Sūduvoje planuoja perspektyvus politikas.
Karolis Podolskis (30 m.)
Marijampolės savivaldybės tarybos LSDP frakcijos seniūnui Karoliui Podolskiui dabartinė kadencija – antroji. Seimo nario Albino Mitrulevičiaus padėjėju-sekretoriumi dirbantis politikas rinkėjų valia įvairius savivaldybės klausimus sprendžia penktus metus.
K. Podolskis sako, jog politika paviliojo supratus, kad drauge su bendraminčiais galima įgyvendinti įvairius naudingus projektus ir kurti tas viešąsias gėrybes, kuriomis galėtų naudotis žmonės. „Pagrindinė idėja, varanti į priekį – tai siekis diegti socialinę atsakomybę visuose priimamuose sprendimuose ir darbuose, kad visuomenė gyventų geriau, kad sprendimų naudą pajustų tiek prasčiau gyvenantis, tiek pasiturintis, kad būtų rūpinamasi pažeidžiamiausiais visuomenės sluoksniais, o rinkos ekonomika tarnautų visiems mūsų piliečiams, o ne tik kažkuriai daliai,“ – dalyvavimo politikoje motyvus vardina K. Podolskis. Jaunas politikas savivaldybės taryboje darbuojasi Plėtros, ūkio ir verslo vystymo komitete, savivaldybei atstovauja Marijampolės regiono plėtros taryboje.
K. Podolskis įsitikinęs, kad per pastaruosius metus drauge su kolegomis Marijampolės labui nuveikė nemažai. Politiką džiugina faktas, kad jis yra dabar vykstančio politinio proceso, kuriančio miesto gerovę, dalimi ir savo akimis mato, kaip keičiasi Marijampolė. „Esu įsitikinęs, kad Marijampolė ateityje bus stiprios pramonės, tvirtas ekonominis regiono centras, su idealiai sutvarkyta infrastruktūra. Tapsime miestu, kuris taps pavyzdžiu kitoms savivaldybėms,“ – šviesią miesto ateitį regi K. Podolskis.
Jaunasis politikas norėtų, kad aktyvaus jaunimo mieste būtų daugiau. „Norint kažką keisti, reikia labiau įsitraukti į visuomeninį miesto gyvenimą ir prisidėti savo idėjomis,“ – aktyvumo jauniems žmonėms linki K. Podolskis.
Jonas Grabauskas (32 m.)
Jonas Grabauskas, nepaisant jauno amžiaus, pelnytai gali save vadinti patyrusiu politikos vilku. Marijampolės savivaldybės taryboje jaunas politikas posėdžiauja jau trečiąją kadenciją iš eilės. „Marijampolės autobusų stoties“ direktoriaus pavaduotoju dirbančio J. Grabausko kelias į politiką, kaip ir kitų jaunų Marijampolės socialdemokratų, prasidėjo dar studijų laikais. Politikas teigia, kad buvo ir tebėra įsitikinęs, kad patys žmonės turi spręsti, kaip keisis miestas, kuriame jie gyvena, kokie svarbiausi sprendimai bus priimti. Tokia pasaulėžiūra ir paskatino norą aktyviai dalyvauti savivaldos gyvenime, realizuoti savo idėjas bei darbus.
J. Grabauskas, taryboje atstovaujantis LSDP, sako, kad kertiniai partijos ideologijos principai: žmogaus laisvė, socialinis teisingumas ir solidarumas, – labiausiai atitinka jo politines pažiūras.
„Marijampolės savivaldybė – tai vidutinio dydžio miestas, kuriame išvystyta pramonė, švietimo, kultūros ir sporto sritys. Tai saugus ir tvarkingas miestas, kuriame patogu gyventi jaunimui ir senjorams, nes čia sutvarkyta poilsio parkų infrastruktūra, išplėtotas pėsčiųjų ir dviračių takų tinklas. Čia gera dirbti ir leisti laisvalaikį bei auginti vaikus,“ – savo vizijos aktyviai siekia ilgametis tarybos narys.
J. Grabauskas pritaria kolegoms dėl sveikintino jaunų žmonių, gyvenančių savivaldybėje, politinio aktyvumo, tačiau mano, kad neužtenka tik „apkalbėti“ priimtus sprendimus ar atliktus darbus – reikia nelaukti malonės iš kitų, o dėti pastangas, kad norimi pasikeitimai įvyktų.
Į didžiąją šalies politikos sceną jaunasis socialdemokratas kol kas nesitaiko – sako, kad savivaldos reikalai yra arčiau širdies, nes čia greičiau priimami ir įgyvendinami reikalingi sprendimai, greičiau matomi rezultatai. Savo ateitį J. Grabauskas sieja su Marijampole.
Artūras Visockis (27 m.)
Artūro Visockio politinės veiklos pamatus paklojo aktyvi visuomeninė veikla Marijampolės kolegijos studentų atstovybėje, kuriai teko vadovauti. Ieškodamas naujų patirčių, įstojo į Lietuvos socialdemokratinio jaunimo sąjungą. 2013 m. pradėjo aktyviai reikštis LSDP.
Šiuo metu A. Visockis vadovauja savivaldybės Jaunimo reikalų tarybai, yra Seimo nario Juozo Oleko padėjėjas ir LSDP Marijampolės skyriaus atsakingasis sekretorius.
„Esu socialdemokratas, todėl visuomet pasisakau už nuolatinį savivaldos stiprinimą, už stiprią bendruomenę, už efektyvius socialinių problemų sprendimo būdus, už didelį dėmesį švietimo klausimams, už piliečių solidarumą ir lygias galimybes visiems žmonėms,“ – teigia A. Visockis.
Jaunąjį politiką džiugina tai, kad nors savivaldybės taryboje jis darbuojasi nepilnus metus, jau gali pasidžiaugti sėkmingų kai kurių politinių idėjų įgyvendinimu.
„Manau, kad mes geru keliu einame link europietiško vidutinio dydžio miesto statuso,“ – nedvejoja jaunasis politikas ir sako, kad atsakingas socialdemokratų požiūris į miesto problemas neabejotinai leis sukurti patrauklaus, vakarietiško miesto struktūrą.
Marijampolės savivaldybės Jaunimo reikalų tarybos pirmininką žavi jaunų žmonių ryžtas būti pilietiškais, naujų požiūrių ir neblėstančio entuziazmo demonstravimas, kuris skatina konstruktyvias diskusijas ir leidžia išryškinti geriausias alternatyvas.
„Jaunas amžius man netrukdo dirbti ir diskutuoti su vyresniais kolegomis, priešingai, tai tik stiprina dialogą ir leidžia dalintis skirtingomis patirtimis,“ – patyrusių politikų draugija džiaugiasi A. Visockis. – „Šiuo metu esu patenkintas savo pareigomis. Manau tai, kas šiandien man patikėta, yra labai svarbu ir reikia stengtis maksimaliai įgyvendinti užsibrėžtus darbus bei idėjas. Ar teks eiti kitas pareigas, parodys tik laikas ir žmonių pasitikėjimas“.
Kęstutis Mažeika (33 m.)
LŽVS Marijampolės skyriaus narys ir sąjungos tarybos narys Kęstutis Mažeika spėja visur. Žemės ūkio mokslų daktaro laipsnį turintis savivaldybės tarybos narys demonstruoja, jog politinę karjerą galima sėkmingai vystyti dirbant akademinį darbą. Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU) Užkrečiamųjų ligų katedroje paskaitas skaitantis aktyvus jaunas žmogus šioje mokslo įstaigoje vadovauja Karjeros centrui. Visuomenine veikla susidomėjo mokyklos suole, vėliau save realizavo LSMU veikloje, buvo išrinktas studentų atstovybės prezidentu. Studijuodamas doktorantūroje susidūrė su politinio trumparegiškumo pasekmėmis, kuomet pelningai veislininkystės srityje dirbanti įmonė buvo likviduota. „Tai ir buvo pagrindinis motyvas ir iššūkis, noras įnešti permainų, pakeisti nusistovėjusį politikų biurokratų stereotipą ir atstovauti paprastiems žmonėms,“ – pasiryžimą aktyvią dienotvarkę papildyti politine veikla prisimena K. Mažeika.
LVŽS atstovaujantis veiklus mokslininkas sako, kad propaguoja decentralizaciją ne tik valstybės, bet ir savivaldybės lygmenyje, nori, kad lygias galimybes vystymuisi turėtų visi regionai. „Pasisakau už tiesioginius seniūnų rinkimus, noriu kad žmonės išsirinktų patikimą ir jiems tinkamiausią seniūną,“ – vieną iš siekių įvardina K. Mažeika.
Jaunasis politikas nestokoja ir daugiau idėjų. Norėtų, jog gimtasis Marijampolės regionas būtų klestintis, o neviltį miesto žmonių, ne visuomet patenkintų vietos valdžia, akyse pakeistų tikėjimas geresne ateitimi. „Siekiu, kad problemos būtų sprendžiamos nepriklausomai nuo žmogaus politinių pažiūrų ir socialinio statuso, bet profesionaliai, operatyviai ir objektyviai. Žengus šiuos žingsnius, galėsime kalbėti apie mūsų regiono išskirtinumą, prioritetines ūkio šakas ir investicijas,“ – sako K. Mažeika.
Marijampolietį džiugina aktyvėjantis miesto jaunimas, turintis puikių pasiūlymų ir ir idėjų savivaldybės gyvenimo kokybei gerinti, tad, negailėdamas savo užimto laiko, K. Mažeika skiria susitikimams su gyventojais.
„Yra posakis, kad prastas karys tas, kuris nenori tapti generolu. Šiuo metu darau tai, kas man patinka ir tai, ką geriausiai išmanau, tobulėju bei kaupiu patirtį. Ir toliau aktyviai dalyvausiu politinėje veikloje, o jeigu žmonės manimi pasitikės ir nuspręs, kad aš vienoje ar kitoje vietoje tinkamiausias, aš ir toliau atsakingai sieksiu pateisinti lūkesčius ir mūsų regiono progreso,“ – galimybės siekti politiko karjeros neatsižada LVŽS Marijampolės skyriaus vadovas. Tikėtina, kad perspektyvus ir veiklus mokslininkas varžysis kitąmet vyksiančiuose rinkimuose į šalies parlamentą Suvalkijos vienmandatėje apygardoje.
Andrius Vyšniauskas (28 m.)
Andrius Vyšniauskas – pirmasis iš jaunųjų politikų pademonstravo ryžtą siekti Seimo nario mandato kitąmet įvyksiančiuose rinkimuose. A. Vyšniausko ambicijas palaiko atsinaujinimo siekianti TS-LKD, oficialiai politiką patvirtinusi kandidatu Marijampolės apygardoje.
Energingai į savivaldybės tarybos veiklą įsijungęs politikos debiutantas, regis, nesijaučia naujoku. „Šalia politikos esu jau seniai, maždaug dešimtmetį. Pradėjau nuo jaunimo organizacijų, jaunųjų konservatorių judėjimo. Teko dirbti įvairių politikų padėjėju ir organizuojant rinkimines kampanijas. 2011 m. buvau pakviestas į tuomečio Ministro Pirmininko Andriaus Kubiliaus komandą, kur kuravau jaunimo politikos ir komunikacijos sritis. Visgi būti šalia kitų politikų yra viena, o prie pokyčių šalyje ir savo mieste prisidėti tiesiogiai yra kas kita. Mačiau ir matau daug klaidų, kurias daro senoji mūsų šalies politikų karta, o ypač Marijampolės politikai. Būtent tai mane ir paskatino nebestovėti šalia, o pačiam imtis pokyčių savo mieste ir savo šalyje įgyvendinimo, pasukti į politiką,“ – kelio pradžią į aktyvią politiką prisimena A. Vyšniauskas.
Šiuo metu Seimo opozicijos lyderio Andriaus Kubiliaus padėjėju dirbantis jaunasis konservatorius sako, kad darbinėje veikloje kuruoja regioninės politikos klausimus, kurie ypač aktualūs dabar, matant didžiulius skirtumus tarp regionų.
„Tikiu sąžininga ir teisinga, saugia ir sparčiai ekonomiškai augančia Lietuva,“ – optimistiškai šalies ateitį regi A. Vyšniauskas. Savivaldybės taryboje politikas sieka ekonominio augimo, skaidrumo ir gero viešųjų proceso administravimo procesų.
Tarybos narį džiugina jau įgyvendintas tikslas suteikti išskirtinumą Marijampolei – 2018 metais, minint valstybės šimtmetį, miestas taps Lietuvos kultūros sostine.
„Ar mano balsas girdimas? Taip, manau, kad girdimas. Esu aktyvus tarybos narys, gilinuosi į visus darbotvarkės klausimus ir stengiuosi išdėstyti mūsų, opozicijos, požiūrį į juos. Tiesa, ne kartą susidūriau su kitų tarybos narių, ypač socialdemokratų, nenoru mane įtraukti į svarbias kontrolės priežiūrą vykdančias komisijas. Jie nepanoro, kad mano balsas būtų girdimas Etikos ir Antikorupcijos komisijose, Jaunimo reikalų taryboje. Manau, kad tai parodo baimę, jog aktyvus tarybos narys gali išgirsti ar pamatyti kiek per daug,“ – sako ryžtingiems pokyčiams Marijampolėje nusiteikęs A. Vyšniauskas.
Vaida Giraitytė (32 m.)
Vienintelė moteris tarp jaunųjų savivaldybės tarybos narių toli gražu nėra politikos naujokė. Šiuo metu Socialinės apsaugos ir darbo ministrės Algimantos Pabedinskienės patarėja dirbanti V. Giraitytė yra sukaupusį nemenką politinės veiklos bagažą. Praėjusios tarybos kadencijoje politikė dirbo tarybos sekretoriaus pareigose, pastaruosiuose rinkimuose į Europos parlamentą savo laimę bandė Darbo partijos sąraše.