Vasario 23 d. Vilkaviškio rajono savivaldybės meras Algirdas Neiberka buvo išvykęs į Vilnių, kur dalyvavo pirmajame šiais metais Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) valdybos posėdyje. Jame didžiausias dėmesys buvo skiriamas savivaldybių finansiniams instrumentams, tarp jų – galimybėms dalyvauti įgyvendinat Europos Sąjungos (ES) investicijų projektus.
Finansų ministras Rimantas Šadžius pristatė LSA valdybos nariams Finansų ministerijos (FM) siūlymą suteikti savivaldybėms teisę visą sausio 1 dienai sukauptą praėjusių metų likutį naudoti kitais metais, pirmiausiai padengiant praėjusių metų įsiskolinimus, o likusią sukauptų lėšų dalį – kitoms savivaldybės reikmėms, tarp jų – ir investicijų projektams finansuoti.
Šis siūlymas pateiktas atsižvelgus į LSA argumentus ministerijai dėl 2014 priimto Fiskalinės sutarties įgyvendinimo konstitucinio įstatymo, kuriuo nuo šių metų savivaldybėms net kelis kartus sumažintos grynojo metinio skolinimosi investicijoms galimybės. Toks apribojimas turės ypač neigiamos įtakos savivaldybių dalyvavimui įgyvendinant ES investicijų projektus, nes savivaldybės turės juos didžiąja dalimi „kofinansuoti“ ne iš pasiskolintų, o iš savų lėšų.
Kaip vieną iš būdų padidinti savivaldybių galimybes dalyvauti įgyvendinant ES investicijų projektus finansų ministras pristatė naują instrumentą – sąlyginę subsidiją savivaldybių projektų nuosavo indėlio finansavimui iš valstybės biudžeto lėšų.
LSA valdyba taip pat priėmė nutarimą kreiptis į Vyriausybę ir Švietimo ir mokslo ministeriją su prašymu skirti savivaldybėms pakankamą specialiosios tikslinės dotacijos sumą 2016 metais Mokinio krepšeliui (MK) finansuoti, nes į šį krepšelį įtrauktos ir neformaliojo vaikų švietimo krepšelio lėšos.
Posėdyje dalyvavęs užsienio reikalų viceministras Raimundas Karoblis su savivaldybių vadovais aptarė ES Baltijos jūros regiono strategijos teikiamas galimybes dalyvauti regioninių projektų veikloje bei apžvelgė finansinius instrumentus, kuriuos gali naudoti savivaldybės. Pasak viceministro, norint suaktyvinti savivaldybių įsitraukimą į minėtos strategijos įgyvendinimą, Lietuvos savivaldybėse planuojama organizuoti renginius, o antroje metų pusėje kartu su LSA tarptautinių ryšių komitetu ketinama surengti konferenciją, skirtą savivaldos vaidmeniui įgyvendinant strategiją.
Vidaus reikalų ministerijos Viešojo valdymo politikos departamento direktorius Paulius Skardžius valdybos nariams pristatė atstovų į Lietuvos delegaciją ES Regionų komitete skyrimo tvarkos pakeitimus, kurie numato galimybę atstovus į šią delegaciją skirti ir koalicijoms. Valdybos nariai pritarė šiam pakeitimui, kuris įsigaliotų nuo 2020 metų.
Valdyboje taip pat aptartas pasirengimas šių metų LSA narių atstovų suvažiavimui.
Parengta pagal LSA informaciją
LSA nuotr.