Siekdama ūkininkams palengvinti ir supaprastinti galvijų, avių bei ožkų kergimo apskaitą bei kergimo įvykio deklaravimą, Žemės ūkio ministerija keičia Ūkinių gyvūnų kergimo apskaitos taisykles. Naujosios taisyklės turėtų įsigalioti nuo 2025 m. sausio 1 d.
Šiuo metu reproduktoriaus laikytojas kergimą turi pats įregistruoti Ūkinių gyvūnų registre (ŪGR) per 14 darbo dienų nuo reproduktoriaus iškėlimo iš ūkinių gyvūnų bandos, kurioje buvo vykdomas kergimas, bet ne vėliau kaip iki pirmo gauto palikuonio registravimo dienos. Keičiamose Ūkinių gyvūnų kergimo apskaitos taisyklėse numatoma, kad kergimą bus galima įregistruoti per 30 dienų nuo jo pradžios, t. y. nebereikės laukti kergimo sezono pabaigos, kuris kartais trunka ir visus metus. Tikimasi, kad tokiu būdu duomenys bus tikslesni.
Pasikeitus įvykiams (iš bandos išvedus reproduktorių arba atskiras pateles, papildžius bandą naujomis patelėmis ir kt.), kergimo deklaravimo duomenys turės būti atnaujinami, tačiau jei bandoje pokyčių nebus, atnaujinti kergimo duomenis pakaks vieną kartą per 12 mėnesių. Jeigu duomenys kergimo žiniaraštyje nebus atnaujinti 12 mėnesių ir daugiau, gautiems palikuonims tėvas nebus priskiriamas. Tokiu atveju palikuonio laikytojas VĮ Žemės ūkio duomenų centrui turės pateikti DNR tyrimų protokolo, patvirtinančio palikuonio tėvą, kopiją. Tai galios ir tais atvejais, jei bus pavėluota deklaruoti kergimo įvykį ar norima papildyti palikuonio kilmę.
ŽŪM nori panaikinti ir šiuo metu galiojančią nuostatą, jog klaidingai į ŪGR suvestus kergimo duomenis turi teisę taisyti tik Žemės ūkio agentūra prie Žemės ūkio ministerijos (ŽŪA). Duomenis taisyti ar papildyti galės pats laikytojas, o ŽŪA tikrins kergimo deklaravimo duomenis ir, kilus įtarimui dėl jų teisingumo, atliks patikras vietoje.
Taisyklėse numatoma, kad duomenys apie kergimus, vykdytus 2024 m., turės būti deklaruoti iki 2025 m. sausio 31 d.