Kokybiškas miegas yra geros sveikatos ir savijautos esmė. Visiems, norintiems patirti komfortišką poilsį, būtina pasirūpinti ne tik patogia ir patvaria lova ar tinkamo minkštumo čiužiniu, bet ir šilta, kokybiška patalyne. Kai už lango spaudžia šaltukas, vėsiais vakarais dažnai norisi įsisukti į šiltą antklodę, padėti galvą ant patogios, puikiai prie galvos ir sprando pozicijos prisitaikančios pagalvės, o ankstyvais rytais net nesinori pasprukti iš minkštų patalų. Yra daugybė sintetinių (poliesteris ar akrilas) ir natūralių (medvilnė ar vilna) medžiagų, iš kurių yra siuvamos patalynės, tačiau pati seniausia, praktiškiausia ir natūraliausia medžiaga – naminių paukščių (ančių ar žąsų) pūkai ir plunksnos. Senovėje žmonės stengėsi panaudoti viską, ką turėjo, nieko neišmesdavo, todėl naminių paukščių plunksnos ir pūkai tapo puikia medžiaga patalynei gaminti. Tiesa, ši medžiaga puikiai tinkama ne tik dėl ekonominių taupymo priežasčių, bet ir dėl savo savybių. Paukščių plunksnos ir pūkai, be to, kad puikiai išlaiko šilumą, jie taip pat palaiko idealų drėgmės kiekį. Šiandien, kuomet visi itin madinga vaikytis natūralumo, tvarumo ir ekologijos, pūkinė patalynė yra išties vertingas pasirinkimas.
Kodėl pūkinė patalynė?
Pūkai ir plunksnos – natūrali, puikiai šilumą sauganti ir drėgmę sugerianti medžiaga. Įsigijusiems pūkinę patalynę, niekada neteks rūpintis dėl šilumos, nes pūkinės antklodės puikiai išlaiko šilumą, net jei aplinkos temperatūra yra vėsesnė. Įprastai lovoje, po pūkine antklode, yra išlaikoma optimali žmogaus organizmui temperatūra, todėl su šia antklode tikrai nesušalsite net ir šalčiausią naktį. Dar vienas svarbus pūkinės patalynės privalumas yra tai, kad ji sugeria drėgmę – visiškai nuo žmogaus kūno pašalina drėgmės perteklių, todėl užtikrinamas idealus miegančiojo mikroklimatas. Labai dažnai patalynės kokybė priklausomo nuo medžiagos ar audinio, iš kurio ji yra pagaminta. Patalynė iš pūkų yra labai patvari, ji ilgai tarnauja ir užtikrina aukščiausią miego kokybę. Be to, tiek pūkinės antklodės, tiek pagalvės yra labai purios ir minkštos, todėl atrodys, jog miegate ne lovoje, o tarsi ant debesų. Pūkinė patalynė yra tobulas pasirinkimas nuo alergijų kenčiantiems žmonėms, nes pūkų užpildas leidžia lengvai kvėpuoti odai, be to, tai natūrali, ne sintetinė medžiaga. Prieš gaminant antklodę iš pūkų, visada yra tikrinami tekstilės ekologiniai rodikliai – kenksmingų medžiagų (sunkiųjų metalų, pesticidų, formaldehido, aromatinių aminų, fenolių) kiekis, kuris privalo būti normos ribose. Patalynė iš pūkų yra visiškai saugi, ekologiška alternatyva, puikiai tinkanti kovojantiems su įvairiomis alergijomis. Kitas pūkinės patalynės privalumas yra tai, kad šioji puikiai išlaiko savo formą, todėl visada leidžia džiaugtis puria, nesusigulėjusia pagalve bei antklode.
Pūkai ir plunksnos
Kiekvienos pūkinės antklodės ar pagalvės kokybę užtikrina ją sudarantis pūkų ir plunksnų santykis. Kuo šis santykis yra didesnis, tuo patalynės kokybė – aukštesnė. Jei patalynėje yra daugiau pūkų, tai ji bus minkštesnė, o jei daugiau plunksnų, ji bus kietesnė. Pačios aukščiausios kokybės standartus atitinkančios pūkinės antklodės ir pagalvės bus pagamintos iš 90 % purių ir išdirbtų pūkų bei 10 % plunksnų. Toks santykis užtikrina idealų gaminio standumą, todėl pūkinė patalynė puikiai išlaiko savo formą net ir po ilgo naudojimo. Dažnas pirkėjas gali vengti pūkinių patalų, nes nenori, kad dalis pūkų ar plunksnų iškristų iš patalynės. Žinoma, jei pūkinės antklodės ir pagalvės yra pagamintos kokybiškai, tai niekad nenutiks. Įprastai pūkinės patalynės gamybai naudojamas iš 100 % medvilnės pagamintas impilinis audinys, kuris yra nepralaidus plunksnoms ir pūkams. Todėl nerimaujantys dėl pūkų ir plunksnų miegamajame gali nuraminti – pūkinė patalynė yra tikrai patvari ir kokybiška, jokie pūkai iš jos neišlys.
Kaip prižiūrėti pūkinę patalynę?
Kaip ir iš kitų medžiagų (medvilninės, vilnos ar šilko) pagamintą patalynę svarbu tinkamai prižiūrėti, taip ir pūkinė patalynė turi tam tikrą priežiūros taisyklių rinkinį. Pūkinius patalus svarbu laikas nuo laiko vėdinti ir purenti. Geriausia išvėdinti šaltuoju metų laiku kieme ar balkone ir taip užtikrinti, kad patalynė ilgiau tarnaus ir išlaikys savo formą bei išliks gaivi. Dažniausiai, turintiems pūkinę patalynę, rekomenduojamas cheminis jos valymas. Jo metu pūkai ir plunksnos išimami ir išvalomi cheminiu būdu, o po tokio valymo patalynė atrodo lyg nauja. Visgi, jei nusprendėte patalynės švara rūpintis namuose, svarbu atkreipti dėmesį į keletą aspektų. Pūkinę antklodę reikia skalbti dideliame vandens kiekyje, naudojant skystą muilą ir tik trečdalį įprastų skalbimo priemonių (minkštiklio, gaiviklio) kiekio, be to, svarbu niekada nenaudoti baliklio. Tokią antklodę geriausia skalbti net 60 laipsnių temperatūroje, nes joje lengviausiai žūsta visi nepageidaujami mikroorganizmai. Kad pūkinė antklodė būtų tinkamai išskalbta, ją būtina skalbti vieną, be kitų nešvarių skalbinių. Pūkinės pagalvės nerekomenduojama skalbti, tačiau jei vis dėlto nusprendėte tai padaryti, prieš skalbiant pagalvę, reikia ją įdėti į skalbimo maišą ar bent jau užvilkti pagalvės užvalkalą. Tiek antklodę, tiek pagalvę būtina kuo geriau išdžiovinti, geriausia tam tinka džiovyklė. Prie džiovinant patalynę, svarbu suteikti jai formą, o patalynei išdžiuvus, būtina ją gerai išpurtyti.