Šilumos siurbliai kaip šildymo būdas tikrai patenka tarp trijų populiariausių sprendimų. Visgi reikėtų atidžiai įvertinti, kokios rūšies siurblį pasirinkti – jie gali būti skirtingi. Apie oras-oras sistemas girdėjo daugelis, tačiau šių įrenginių veikimo principas vis dar kelia daugybę klausimų. Yra manančių, kad šie šilumos siurbliai yra paprasčiausias oro kondicionierius, tačiau tai nėra visiška tiesa. Panagrinėkime, kaip veikia šilumos siurbliai oras-oras: veikimo principas yra tikrai paprastas!
Kaip veikia šilumos siurbliai oras-oras?
Trumpai paaiškinsime, kaip veikia šilumos siurbliai oras-oras: veikimo principas yra pagrįstas šiluminės energijos perkėlimu iš vieno oro srauto į kitą. Jei pamenate fizikos pamokas mokykloje, suvokti veikimą padės termodinamika – šiluma natūraliai pasiskirsto ir juda iš šaltesnio kūno į šaltesnį. Būtent tokia paprasta taisykle ir yra pagrįstas šilumos siurblių veikimas. Dėl to internete galima rasti įvairių palyginimų, teigiančių, kad šie šildymo įrenginiai veikia kaip šaldytuvas ar oro kondicionierius – nors tai nėra visiška tiesa, visur naudojama termodinamika.
Šilumos siurbliai oras-oras yra sudaryti iš dviejų blokų – vidinio ir išorinio. Šie blokai veikia sinchroniškai, tačiau svarbiausia funkcija atitenka elementams išorėje. Išorinis blokas iš aplinkos oro „surenka“ šilumą ir perduoda ją vidiniam blokui, kuris paskirsto šilumą su oro srautu po patalpą. Procesui palaikyti naudojame elektros energija, tačiau reikalingas jos kiekis skiriasi ir priklauso nuo temperatūrų išorėje ir viduje skirtumo.
Ką reiškia šilumos siurblio oras-oras pavadinimas?
Besidomint šildymo sprendimais, gali kilti klausimas dėl šilumos siurblio pavadinimo. Jis parinktas ne atsitiktinai ir nusako įrenginio rūšį. Štai oras-vanduo sistemose šilumas surenkama iš aplinkos oro ir perduodama vandeniu į šildymo sistemą, pavyzdžiui, radiatorius. Kiek kitokie yra šilumos siurbliai oras-oras: veikimo principas čia yra toks pats, bet šiluma perduodama į kitą terpę – orą. Yra ir kitų sprendimų, pavyzdžiui, geoterminis šildymas, kuriame naudojami žemė-vanduo.
Oras-oras sistemos turi ir privalumų, ir trūkumų. Visų pirma, reikėtų išskirti tokių siurblių kainą: naudojant orą sistema yra gana paprasta, tad jos ir kaina yra mažesnė, palyginti, pavyzdžiui, su oras-vanduo šilumos siurbliais. Dėl mažos kainos ir paprasto įrengimo oras-oras siurbliai yra naudojami ne tik namuose, bet ir sodybose, garažuose.
Vis dėlto orinė sistema savo pritaikymu yra ribota. Ją iš tikrųjų galima naudoti visur, kur yra elektros energija – tai vienintelis reikalavimas. Kadangi nenaudojamas vanduo, kuris užšąla žemoje temperatūroje, oras-oras šilumos siurbliai tinka naudoti ir nuolat nešildomose patalpose. Visgi jie gali šildyti tik vieną patalpą, nėra galimybės autonomiškai reguliuoti temperatūrą tik tam tikroje zonoje.
Efektyvumu ir ekonomija oras-vanduo sistemos lenkia oras-oras šilumos siurblius, o štai geoterminis šildymas kainuoja dar pigiau. Visgi pasirinkimą daugeliu atveju lemia mažesnės įrengimui reikalingos investicijos.