Šiandien Šakių kultūros centre vyksta regioninė plėtros konferencija „Sūduva 2033“.
Konferencijos idėja – veiksmingiausių sprendimų paieška, regiono klestėjimui dešimtmečiui į priekį.
Konferencijoje savo mintimis dalinasi centrinės ir vietos valdžios atstovai, verslininkai, bendruomenės, kultūros, sporto ir kitų sričių lyderiai.
Po sveikinimo kalbų, renginys startavo diskusija „Žmonės dažnai pervertina tai, ką gali padaryti per metus, ir nuvertina tai, ką gali padaryti per dešimt metų“.
Joje savo mintimis dalinosi Vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius, LR Prezidento patarėjas Paulius Baltonas, Lietuvos PPA rūmų l.e.p. prezidentas Sigitas Gailiūnas, Marijampolės savivaldybės meras Povilas Isoda, Lietuvos pramoninkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius, Šakių rajono savivaldybės meras Raimondas Januševičius, Vilkaviškio rajono savivaldybės meras Algirdas Neiberka, Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis, Susisiekimo viceministras Mindaugas Tarnauskas.
Lietuvos pramoninkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius pastebėjo, kad Suvalkijos regione išduodama bene daugiausiai individualios veiklos pažymėjimų šalyje, o tai parodo šio krašto žmonių darbštumą.
Nors šalia Suvalkijos ir ypač Šakių rajono yra okupacinės šalies teritorija, tačiau prezidento manymu, tai gali tapti itin svarbiu postūmiu verslininkams – prisidėti prie karinės infrastruktūros gerinimo, NATO padalinių bazių įkūrimo ir aptarnavimo, įveiklinant savo verslus, nes Sūduvos regionas ir jo lokacija idealiai tinka gamyboms pramonei.
Visgi, ne visos naujienos geros – pastebima, kad regionuose dirba vis mažiau žmonių, padidėjęs nedarbo lygis – pastarieji traukia į didesnius miestus. Kaip viena dažniausių tokių išvykimų priežastimi įvardijamas reikiamų darbų vietų nebuvimas šalia gyvenamosios vietos.
Lietuvos pramoninkų konfederacijos prezidentas pastebi didelį grūdinių kultūrų, žemdirbystės kultūrų eksporto kiekį, bet su maža pridėtine verte. Anot pašnekovo, regionas turi puikiai išvystytą infrastruktūrą, mažesnes nekilnojamojo turto kainas, tačiau eksporto metu išvežama visa žaliava, todėl būtina eksportuoti ne žaliavas, bet gaminti produktus vietoje, o informacinių technologijų dėka galima pasiekti bet kurį ES pilietį, tad surasti klientų rinkoje nebus sudėtinga.
V. Janulevičius pastebėjo, kad regione itin sunku vystyti vėjo energetikos projektus dėl saugumo sprendimų, susijusių su Rusija, tačiau saulės energetikos projektai turi didelį perspektyvą. Be to, būtina mažinti ir anglies dioksido emisiją, nes šiam akcentui pastaruoju metu skiriamas itin didelis dėmesys visame Pasaulyje.
Diskusijos dalyviai sutartinai sutarė, kad siekti spartesnės regiono plėtros trukdo ir tai, kad verslai susiduria su per didelėmis biurokratinėmis kliūtimis. Verslo atsargumą investuoti lėtina ir mokestinės lengvatos regionuose neturėjimas.
Marijampolės savivaldybės meras Povilas Isoda pridėjo, kad Marijampolėje viena iš didžiausių problemų tampa nekilnojamojo turto objektų verslams trūkumams, tačiau savivaldybės yra per daug kontroliuojamos įvairių institucijų.
Manoma, kad šią problemą galima išspręsti, tačiau tam būtini ne tik savivaldybių lygmens, bet nacionaliniai sprendimai.
Šakių rajono savivaldybės mero Raimondo Januševičiaus įsitikinimu kertiniai dalykai sėkmingam regionų vystymuisi yra demokratija ir švietimas, verslo skaidrumas, bendradarbiavimas, pasitikėjimas vieni kitais. Meras įsitikinęs, kad visų šių elementų pagrindas – aiški švietimo sistemos piramidė.
Ne vienus metus svetur dirbęs ir gyvenę R. Januševičius mano, kad patirties pasisėmimas už savo krašto naudų yra naudinga ir būtina, tačiau galiausiai reikia grįžti į savo kraštą ir kurti jo gerovei. Nemaža problema tampa ir gyventojų skaičiaus mažėjimas, prie ko prisideda ir tai, kad vis daugiau studentų išvykusių studijuoti svetur, nebegrįžta dirbti į savo miestą – čia silpnesnė švietimo, sveikatos sistema, prastesnė gyvenimo kokybė, mažesni atlyginimai.
Artimiausiu metu su LR Sveikatos apsaugos ministru Arūnu Dulkiu turėsiantis susitikimą meras, sieks įrodyti, kad sveikatos sistema regione turi išlikti, nes tai vienas iš kertinių aspektų siekiant išlaikyti ir pritraukti jaunų šeimų kūrimąsi, tačiau tam reikalingas nacionalinio lygmens palaikymas.
Vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius teigė, kad šiuo metu yra priimami sprendimai dėl nekilnojamojo turto mokesčio delegavimo savivaldybėms.
Tiek meru, tiek vicemeru anksčiau buvęs A. Abramavičius pridėjo, jog Suvalkijos ir Marijampolės regionas yra itin kompaktiškas, kas verslams suteikia pranašumus, tačiau tam būtina aktyviau plėtoti tinkamos infrastruktūros gerinimo sprendimus.
LR VRM vicemero teigimu, praeityje atskyrus Marijampolės rajoną, ir Kazlų Rūdai bei Kalvarijai tapus atskiromis savivaldybėms, šis sprendimas šiam kraštui tapo privalumu, nes Marijampolė netapo dominuojančiu regiono centru.
Tai leido atskiroms savivaldybėms lengviau vystyti bei stebėti savo prioritetines sritis.
Po diskusijos, bei idėjų pietų konferencijos dalyviai klausosi Mariaus Stasiukaičio, VšĮ „Investuok Lietuvoje“ strategijos vadovo, Romualdos Stragienės, VšĮ „Inovacijų agentūra“ direktorės bei Arūno Tarnausko, UAB „Gulbelė“ direktoriaus, Kauno pramonės, prekybos ir amatų rūmų prezidiumo nario pranešimų, apie sėkmingų regioninių iniciatyvų pavyzdžius.
Visą dieną vykstanti konferencija vakare finišuos regioninės plėtros idėjų džiazo renginiu.