Kovo 3–5 dienomis Lietuvoje šurmuliuos tradicinė Kaziuko mugė, kuri neatsiejama nuo lietuviškų patiekalų ir kepinių. Visgi, jeigu mugėje apsilankyti nepavyks ar norite pataupyti, tradicinių valgių galite pasigaminti ir patys. Pavyzdžiui, išsikepti mugės simboliu tapusių riestainių. Mieste vienas toks gali kainuoti eurą ir kelis, o namuose vos už 5 eurus jų iškepsite tiek, kad užteks visai šeimai ir draugams.
Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad nenorintys suktis virtuvėje įvairiausių konditerijos gaminių gali rasti ir parduotuvėse. Be to, vakarinėmis valandomis kepiniams taikomos ypatingos nuolaidos.
„Įvairiausi kepiniai patenka į perkamiausių prekių sąrašą. Norėdami, kad pirkėjai jų įsigytų kuo šviežesnių, duoną, bandeles, kruasanus kepame net tris kartus per dieną. O po 20 val. šviežiai duonai ir įvairiausiems kepiniams dar taikomos ir ypatingos nuolaidos – jų įsigyti galima perpus pigiau“, – sako V. Budrienė.
Naminiai riestainiai: pigu, skanu, nesudėtinga
Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ atstovė, sako, kad norint pajusti Kaziuko mugės dvasią, namuose verta pasigaminti įvairiausių šiai šventei būdingų patiekalų. Troškintų kopūstų su dešrelėmis, bulvinių blynų, virtinių ar išsikepti Kaziuko mugės simbolių tapusių riestainių. Pasak jos, pastaruosius namuose pasigaminti yra labai nesudėtinga.
„Naminiai riestainiai gaminami iš labai paprastų ingredientų, dažniausiai visuomet turimų namuose. O juos valgyti galima su pačiais įvairiausiais, tiek saldžiais, tiek pikantiškais priedais: medumi, uogiene, riešutų sviestu, tepamu sūreliu, rūkyta lašiša, kumpiu. Be to, šį kepinį pasigaminti dar ir labai nebrangu, ingredientai tešlai kainuos apie 5 eurus“, – pasakoja V. Juodkazienė ir dalijasi naminių riestainių receptu.
12 naminių riestainių reikės:
8 g sausų mielių
500 g tradicinių kvietinių miltų
6 šaukštelių cukraus
1,5 puodelio šilto vandens
Žiupsnelio druskos
Kelių kiaušinių
Kaip juos pasigaminti?
Į pusę šilto vandens kiekio įberkite sausas mieles, cukrų ir palikite kelias minutes pastovėti. Tuomet gautą mišinį gerai išmaišykite šaukštu cukrus ištirptų. Tada reikėtų pasiruošti didelį indą, kuriame bus minkoma tešla. Į jį suberkite druską, miltus ir viską išmaišykite. Tuomet supilkite vandens ir mielių mišinį, dar šliūkštelėkite šiek tiek vandens ir viską išminkykite. Tešla turėtų būti drėgna, bet nelipni. Jei ji per sausa, įpilkite dar šlakelį vandens, jei per drėgna – šiek tiek miltų.
Išminkytą tešlą uždenkite švariu virtuviniu rankšluosčiu ir palaikykite apie pusvalandį, kol ji pakils.
Tuomet tešlą išminkykite, puodeliu išpjaukite apskritimus ir viduryje padarykite skylę. Gautus riestainius dar šiek tiek palaikykite kol šie pakils.
Dideliame puode užvirkite vandenį ir apie minutę jame apvirkite riestainius. Tuomet sudėkite juos ant kepimo popieriumi išklotos skardos, patepkite kiaušinio plakiniu ir kepkite iki 220 laipsnių įkaitintoje orkaitėje 20 minučių. Prieš kepimą riestainius galite pabarstyti aguonomis, kitomis mėgstamomis sėklomis ar cukrumi bei cinamonu.