Kiekvieno lietuvio virtuvėje rasime paprastą geltoną svogūną. Jis yra tarsi maisto gaminimo abėcėlės pirma raidė – svogūną kepiname pirmiausia, kai gaminame padažą, svogūną dedame į salotas, svogūnu gardiname cepelinų įdarą ir, galų gale, įkandus uodui kiekviena senelė pirmiausia skubės į daržą svogūno laiško. Lietuvių meile svogūnams galima neabejoti, tačiau ką svogūnas veikia kitų pasaulio šalių virtuvėse? Dabar, kai galime įsigyti maisto produktų iš viso pasaulio, verta susipažinti su skirtingomis svogūnų rūšimis ir šalia geltonojo svogūno virtuvėje atrasti vietos ir kitiems jo giminaičiams.
Geltonieji svogūnai
Geltonieji svogūnai yra stipriausio skonio, tačiau troškinami tampa švelnūs ir įgyja šiek tiek saldumo. Todėl jie yra populiariausi visame pasaulyje, juos rasite tiek Japonijos, tiek Ispanijos parduotuvėse. Jei recepte nenurodyta, kokios rūšies svogūną naudoti, greičiausiai turimas galvoje būtent geltonasis svogūnas. Svogūnai žmonėms buvo žinomi dar 4 tūkst. metų prieš Kristų, yra išlikę duomenų, kad Cheopso piramidžių statytojų mityboje buvo gausu svogūnų – nes jie turėjo jiems suteikti tvirtybės ir apsaugoti nuo ligų.
Raudonieji svogūnai
Šie svogūnai yra ne tokie aštrūs kaip geltonieji, todėl jie dažniau pasirenkami salotoms, kur juos valgysime žalius. Taip pat dėl savo spalvos jie yra naudojami kaip dekoracija ar akcentas lėkštėje, ypač mėgstami kavinių, nes maistui suteikia ne tik pikantiško skonio, bet ir jį papuošia. Originaliai skirtingos raudonųjų svogūnų rūšys auga Rumunijoje ir Italijoje.
Baltieji svogūnai
Šios spalvos svogūnai yra populiariausi Pietų Amerikoje. Jie yra kiek drėgnesni nei geltonieji jų pusbroliai, todėl puikiai tinka troškiniams. Meksikiečių virtuvėje jie naudojami gaminant salsą, taip pat dedami į karštas salotas. Savo skoniu jie panašūs į geltonuosius, nors yra kiek švelnesni.
Saldieji svogūnai
Saldieji svogūnai yra geltonos spalvos išorėje ir balti viduje – kaip ir geltonieji svogūnai. Tačiau jų skonis subtilesnis ir švelnesnis, taip pat kitokia ir jų sandara. Saldieji svogūnai auga storesniais žiedais, todėl juos itin patogu naudoti kepant svogūnų žiedus tešloje ar norint svogūnus kepti ant grotelių. Šią svogūnų veislę Džordžijos valstijoje (JAV) sodininkai išvedė maždaug 1930-aisiais metais.
„Perliniai“ svogūnai
Maži ir saldūs svogūnėliai yra populiarūs visame pasaulyje. Lietuvoje šių svogūnų dažniausiai galima įsigyti marinuotų. Daugiausia jų auginama Vokietijoje, Nyderlanduose ir Italijoje. Iš tikrųjų tai nėra speciali svogūnų rūšis, kuri užauga tik iki labai nedidelio dydžio. „Perliniai“ svogūnai – tai bet kokios rūšies maži svogūnai (1–2 cm skersmens), kurie buvo paruošti valgymui specialiame marinate. Todėl „perlinių“ svogūnų gali būti tiek baltų, gelsvų ar rausvų. Ieškokite dailios išvaizdos svogūnų ir geriausio jų kainos ir kokybės santykio „Iki“ akcijos kataloguose!
Valgomieji svogūnėliai
Tai česnakinių šeimos augalo smulkūs svogūnėliai, kurie klaidingai vadinami svogūnais. Dažnai jie pavadinami ir anglišku pavadinimu „šalotai“, tačiau iš tiesų tai yra labiau česnako nei svogūno giminaitis. Šie svogūnėliai yra švelnesnio skonio nei įprasti svogūnai, todėl yra tinkami salotoms, kiaušinienėms, daržovių pyragams ar panašiems patiekalams. Šie svogūnėliai pas mus atkeliavo iš Azijos ir dabar yra mėgstami viso pasaulio virtuvėse.