Neretai girdime pasakojimus apie tai, kaip elektroninę cigaretę traukia vos 10 metų amžiaus vaikas, o ką jau kalbėti apie vyresnius jaunus žmones. Praktika rodo, kad neretai kvepiančią cigaretę parūkyti sūnui ar dukrai leidžia net tėvai, įsivaizduodami, kad ji nepadaro tokios žalos kaip įprastinė. Deja, bet toks požiūris yra labai toli nuo tiesos.
Jau nekalbant apie tai, kad nepilnamečiams draudžiama net turėti bet kokias cigaretes, šiuo metu plinta pavojingas „maras“ – elektroninėmis cigaretėmis rūkyti narkotines medžiagas, kurios stebina net visko mačiusius ir gali pasiųsti bet kurį eksperimentuotoją į komos būseną ir tai būtų dar ne blogiausia eksperimento pabaiga.
„Tai, kas pardavinėjama vaikams visai šalia mokyklų arba per nepilnamečius „dilerius“ mokyklose, yra tikrai labai pavojinga. Ištyrę platinamo skysčio medžiagas, nustebo net kriminalinės laboratorijos darbuotojai, nes skystyje sumaišytos net 4 gyvybei mirtinai pavojingos medžiagos“, – taip savo kalbą pradėjo Marijampolės AVPK pareigūnai vykusiame pasitarime su Savivaldybės ir švietimo įstaigų vadovais.
Kad būtų paprasčiau įsivaizduoti, būtų galima šį skystį palyginti su kokaino, amfetamino, heroino ir LSD mišiniu. Kadangi šis skystis gaminamas juodojoje rinkoje, užtektų vieno miligramo paklaidos ir jo parūkęs vaikas atsisveikintų su šiuo pasauliu.
Marijampolės savivaldybėje vyko tarpinstitucinis pasitarimas tarp policijos, vaikų teisių apsaugos pareigūnų, Visuomenės sveikatos biuro specialistų ir mokyklų vadovų apie nevaldomą elektroninių cigarečių rūkymo protrūkį visoje šalyje.
Pasitarimo metu buvo pristatyta situacija, kuri leidžia suprasti, kad Marijampolė nėra išimtis – visose mokyklose yra rūkomos elektroninės cigaretės, o nusikalstamų, skystus narkotikus platinančių grupuočių areštavimas įrodo, kad šie elektroninėms cigaretėms skirti narkotikai platinami ir mokyklose, ir šalia jų.
Pasitarime buvo priimtas sprendimas apie kiekvieną elektroninės cigaretės rūkymo atvejį mokykloje pranešti policijos pareigūnams. Taip pat buvo paneigtas mitas, kad jei nusikaltimą daro nepilnametis asmuo, jis negali būti patrauktas atsakomybėn. Nors nepilnametis negali būti teisiamas ir siunčiamas į pataisos namus, jis dalyvauja kitokioje procedūroje, kurios pasekmė – apgyvendinimas nepilnamečių socializacijos centre.
Bus dar intensyviau platinama informacija apie draudimą mokyklose turėti ir naudoti elektronines cigaretes, taip pat tikimasi, kad pedagogų ir policijos pareigūnų pavojaus šauksmą išgirs ir tėvai, kurie neįvertina elektroninių cigarečių grėsmės ir skirs daug daugiau dėmesio stebėti, ką daro jų vaikai.