Pusė Lietuvos gyventojų sumažino savo elektros suvartojimą ir atsakingiau stebi savo įpročius.
Taip rodo „Luminor“ banko užsakymu atlikta apklausa. Vis dėlto, maždaug kas ketvirtas apklaustasis neketina imtis jokių veiksmų, kad sumažintų mokesčius už elektros energijos suvartojimą.
Norėdami sumažinti elektros sąskaitas, net pusė Lietuvos gyventojų (51 proc.) teigia kasdien namuose naudojantys mažiau elektros energijos ir atsakingiau stebintys savo vartojimo įpročius. Šį atsakymą dažniau nei kitos demografinės grupės rinkosi vyriausi – 56 metų amžiaus ir vyresni – tyrimo respondentai (61 proc.).
Siekdami gauti mažesnes sąskaitas už elektrą, dalis šalies gyventojų (16 proc.) namuose jau įdiegė papildomus efektyvaus energijos vartojimo sprendimus. Tokį taupymo būdą dažniausiai pasirinko didesnes nei vidutines pajamas vienam namų ūkio nariui per mėnesį gaunantys šalies gyventojai (39 proc.). Dalis apklausos dalyvių (po 11 proc.) taip pat sumažino savo būsto šildymą elektra.
Išaugus energijos kainoms, didinti namų energijos vartojimo efektyvumą siekiant sutaupyti tampa vis svarbiau, teigia „Luminor“ banko kredito produktų skyriaus vadovė Olga Kazanavičienė.
„Matome, kad klientai domisi tvariais, ilgalaikėje perspektyvoje ekonomiškai efektyviais sprendimais ir neretai šiam tikslui ima paskolą. Apklausa taip pat rodo, kad didelė dalis gyventojų žino, jog net ir gana paprastų energijos taupymo sprendimų įgyvendinimas kasdieniame gyvenime gali padėti pamažinti energijos suvartojimą, o kartu sumažinti ir išlaidas būsto išlaikymui“, – pasakoja banko ekspertė.
Praėjusiais metais, apie 20 proc. visų „Luminor“ banko suteiktų vartojimo paskolų buvo skirtos pagerinti būsto kokybę, dėmesį atkreipia O. Kazanavičienė.
„Taip pat, šiuo laikotarpiu, kai elektros rinkoje vyrauja nežinia, iš klientų girdime, kad jie investuoja ne tik į saules elektrines, bet ir kitus elektros taupymo sprendimus – keičia senus katilus, šilumos siurblius, atnaujina nuosavo namo rekuperacines sistemas. Taip pat jie tikrai aktyviai domisi APVA programa“, – teigia ekspertė.
Papildomų veiksmų imtis ketina ne visi
Vis dėlto, tyrimo duomenimis, daugiau nei penktadalis respondentų iki šiol nepriėmė jokių sprendimų, kaip sumažinti elektros suvartojimą (27 proc.). Šį atsakymą dažniausiai pasirinko jauniausi, 18–25 metų amžiaus respondentai (35 proc.).
„Nepaisant pernai padidėjusių elektros energijos kainų, dalis gyventojų dar nesiėmė veiksmų elektros energijos suvartojimui mažinti. Didžioji jų dalis – jauni šalies gyventojai. Bent iš dalies tokiam jų pasirinkimui įtakos gali turėti faktas, kad tai yra studentiško amžiaus žmonės, dalis kurių vis dar gyvena su tėvais ar nuomojamuose būstuose, tad kol kas nenori ar negali investuoti į savo gyvenamąją vietą“, – teigia „Luminor“ banko kredito produktų skyriaus vadovė.
Tiesa, apie penktadalis apklausos respondentų (21 proc.) teigia uždirbantys tiek, kad gali apmokėti mėnesio sąskaitas net ir kylant kainoms. Tokį atsakymą dažniausiai pasirinko 26–35 m. amžiaus gyventojai (27 proc.), kurių gyvenamoji vieta yra didieji šalies miestai (25 proc.).
„Jau keletą metų iš eilės didžiausias vidutinis darbo užmokestis šalyje yra fiksuojamas Vilniaus apskrityje. Apklausa parodė, kad 43 proc. gyventojų, kurių mėnesinės pajamos viršija 1 tūkst. eurų, yra linkę mažiau nerimauti dėl augančių paslaugų išlaidų. Be to, 12 proc. gyventojų teigia taip pat turintys santaupų netikėtoms išlaidoms, todėl didesnės mėnesio sąskaitos jų negąsdina“, – sako O. Kazanavičienė.
„Luminor“ apklausa buvo atlikta 2022 m. gruodį bendradarbiaujant su tyrimų agentūra „Spinter tyrimai“. Apklausos metu buvo apklausta daugiau nei 1 tūkst. 18–75 metų amžiaus respondentų Lietuvoje.