Mokyti vaikus finansinio raštingumo nuo mažų dienų, įtraukti juos į šeimos finansų planavimą, daugiau dėmesio tam skirti ugdymo procese – tai Vaikų tarybos suformuluoti pasiūlymai ugdymo įstaigoms, tėvams ir visai visuomenei.
Vaikų tarybos nariai, patariamasis vaiko teisių gynėjų balsas, svarstė, kodėl jau nuo mažų dienų vaikams svarbu ugdyti ir gilinti finansines žinias ir ką šioje srityje dar galėtų nuveikti ugdymo įstaigos bei tėvai.
Tarybos nariai siūlo mokyklos bendruomenėms į mokyklas pakviesti patirtimi pasidalinti ekspertus, dalintis informacija apie renginius ir informacinius šaltinius apie vaikų finansinį raštingumą, akademijas, būrelius. O tėvams vertėtų labiau įtraukti vaikus į šeimos biudžeto planavimą ir mokyti juos planuoti savo išlaidas.
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė sako, jog vaikams mokytis ir juos mokyti finansinio raštingumo yra ne ką mažiau svarbu nei išmokti skaityti, rašyti ar skaičiuoti. Šios atsakomybės, pasak jos, turėtų imtis suaugusieji – tėvai, mokytojai.
„Siekiant ugdyti šiuolaikišką ir intelektualią jaunąją kartą, kuri ateityje mokėtų išmintingai valdyti savo finansus, jau nuo mažų dienų reikėtų atlikti finansinio raštingumo „namų darbus“ tiek šeimoje, tiek ugdymo įstaigose. Tėvams svarbu kalbėtis su savo vaikais apie pinigus, jų vertę, formuoti reikiamus įpročius rodant asmeninį pavyzdį, kaip pinigus galima užsidirbti ir kaip juos prasmingai panaudoti. Darželiuose ir mokyklose tęsiant šeimoje pradėtą darbą, vaikus supažindinant su finansiniais terminais, skiriant dėmesio jų finansinių įgūdžių lavinimui – ilgainiui galima tikėtis, kad vaikai šioje srityje jausis drąsiau ir labiau užtikrintai“, – sako Tarnybos vadovė.
Jai pritaria ir Vaikų tarybos narė Aurora Degesytė bei atkreipia dėmesį, kad šiuolaikiniams vaikams ypatingai reikia daugiau žinių ir praktinių užsiėmimų, padėsiančių suprasti pinigų vertę ir išmokti asmeninių finansų valdymo.
„Finansinis raštingumas yra labai svarbus, bet, deja, dar nėra paplitęs vaikų kasdienybėje. Tai labai aktuali tema, nes vaikai nuo pat mažens turėtų suprasti pinigų vertę, iš kur atsiranda pinigai ir mokėti planuoti savo išlaidas. Mokyklose galėtų būti vykdomos paskaitos apie pinigus ir finansinį raštingumą, būti pristatomos praktinės situacijos, su kuriomis moksleiviai ateityje gali susidurti, bei galimi sprendimo būdai. Tikiuosi, kad ateityje finansinis raštingumas taps dažnesnis mūsų gyvenime“, – sako Vaikų tarybos narė A. Degesytė.
Vaikų tarybos posėdyje dalyvavęs Vilniaus privačios gimnazijos plėtros vadovas Klaudijus Melys atkreipė dėmesį, kad finansinis raštingumas vaikams auga ir tampa vis reikšmingesnis. Lietuvoje ir pasaulyje vis daugėja finansinio raštingumo iniciatyvų vaikams, tad šalies ugdymo įstaigoms svarbu pritraukti ekspertus, padėsiančius vaikams išmokti planuoti savo finansus. „FinTech plėtros amžiuje finansinis raštingumas Lietuvoje turi būti priskiriamas prie bazinių raštingumo kompetencijų“, – sako K. Melys.
Kilus klausimams, vaiko teisių gynėjai kviečia žmones pasikonsultuoti skambinant nemokamu tel. 8 800 10 800, taip pat galima rašyti žinutę interneto svetainėje vaikoteises.lrv.lt esančiame pokalbių laukelyje. Pranešti apie vaiko teisių pažeidimą galima artimiausiame vaiko teisių apsaugos skyriuje, užpildant formą Tarnybos interneto svetainėje arba skambinant bendruoju pagalbos numeriu 112.