Vakcinavimo procesas Marijampolėje įgauna vis didesnį pagreitį – apie 12 000 gyventojų jau yra paskiepyti pirmąja vakcinos doze, o tai viršija šalies vidurkį. Norinčių skiepytis senjorų kasdien daugėja, o vakcinavimo centras dirba beveik kiekvieną dieną. Apie tai, kaip vyksta marijampoliečių skiepijimas, kurioms prioritetinėms grupėms priskiriami asmenys skiepijami ir apie ateities planus pasakoja vakcinavimo koordinatorė, Marijampolės savivaldybės mero patarėja Agnė Pavelčikienė.
Ilgą laiką buvę pasyvūs senjorai pastaruoju metu aktyviai ieško galimybės pasiskiepyti. Kas galėjo turėti įtakos tokiam jų nuomonės pokyčiui?
Bandėme susisiekti su dauguma Marijampolės savivaldybėje gyvenančių 65 metų amžiaus ir vyresnių asmenų tik pradėjus gauti vakcinų siuntas. Nebuvo taip, kad senjorai nenorėjo skiepytis, greičiau – jie nenorėjo skiepytis „AstraZeneca“ vakcina. Ši tendencija buvo ir yra panaši bemaž visoje šalyje. Pradėjus gauti gausesnes „Pfizer“ vakcinos siuntas, norintys skiepytis senjorai suskubo ieškoti galimybių kuo greičiau pasiskiepyti. Kadangi nemažai vyresnių žmonų yra registruoti privačiose klinikose, kai tik pradėjome gauti didesnes „Pfizer“ ir „Moderna“ vakcinų siuntas, paskirstėme joms, kad senjorai būtų kuo greičiau suskiepyti. Tačiau susidomėjimas yra toks didelis, kad nusprendėme organizuoti skiepijimus be išankstinės registracijos (gyva eile) Marijampolės vakcinavimo centre, taip suteikiant galimybę pasiskiepyti vyresniems asmenims, nepriklausomai, kokioje gydymo įstaigoje jie registruoti. Skaičiuojame, kad jau virš 50 proc. senjorų yra sulaukę pirmojo skiepo.
Tačiau vis tiek yra vyresnių žmonių, kurie vis dar dvejoja skiepytis ar ne net ir tarp senjorų populiaria „Pfizer“ vakcina. Kaip paskatinti abejojančius, kad saugotų save ir skiepytųsi?
Skiepijimasis yra savanoriškas veiksmas ir mes nežadame ką nors versti tai daryti. Dvejojančius skatinčiau kuo greičiau apsispręsti, nes netrukus pradėsime kitų prioritetinių grupių asmenų skiepijimą. Bandydami padėti abejojantiems senjorams apsispręsti, kūrėme informacinį videofilmuką, kuriame savo patirtimi dalijosi jau paskiepyti senjorai ir kvietė jų pavyzdžiu sekti savo bendraamžius. Taip pat šį šeštadienį vėl organizuojame gyvą skiepijimosi eilę, o mobili medikų komanda važiuos į atokiausius savivaldybės kampelius, kad ten gyvenantiems senjorams būtų patogu gauti skiepą.
Taip pat norisi priminti, kad Marijampolės PSPC pacientai gali registruotis internetu per esveikata sistemą arba telefonu (8 343) 94 029, ir pasidžiaugti, kad iš tiesų šis būdas pasiteisino ir balandžio 28 dieną bus skiepijami visi užsiregistravusieji. Privačiose klinikose besigydančius senjorus vakcinacijai turi kviesti jų šeimos gydytojai, o jeigu skambučio nesulaukiama jau ilgą laiką, kviečiame pasinaudoti galimybe pasiskiepyti mūsų organizuojamuose skiepijimuose pagal gyvą eilę vakcinavimo centre.
Kalbant ne apie senjorus, kurių dar prioritetinių grupių asmenys šiuo metu skiepijami?
Kaip kad nurodė LR sveikatos apsaugos ministras, revakcinacija AstraZeneca vakcina gali būti vykdoma anksčiau nei po dvylikos savaičių, jei to pageidauja žmonės, todėl šią savaitę vyksta pedagogų, panorusių paankstinti antrą skiepą, revakcinacija AstraZeneca vakcina. Taip pat tęsiamas įmonių darbuotojų skiepijimas. Įmonių atstovai siunčia mums norinčių skiepytis darbuotojų sąrašus ir mes, matydami, kad turime vakcinų, kviečiame darbuotojus skiepytis, nes tai padeda didesnėse įmonėse išvengti ligos protrūkių. Šiuo metu sąraše yra daugiau nei 3000 įmonių darbuotojų ir sąrašas nuolat papildomas, todėl prašome kantrybės. O kitą savaitę gausime 2000 „Pfizer“ vakcinos dozių, iš kurių 1200 skirta revakcinacijai. Likusios – internetu užsiregistravusiems skiepytis senjorams ir atokiausiose vietose gyvenantiems vyresniems žmonėms.
Kokie artimiausi planai skiepijimo procese?
Turėsime tęsti 65 metų amžiaus ir vyresnių gyventojų vakcinaciją, bet tikimės, kad nesiskiepijusių jau bus likę labai nedaug, todėl pratęsime švietimo darbuotojų vakcinaciją ir didelį dėmesį skirsime lėtinėmis ligomis sergančiųjų skiepijimui. Todėl noriu paprašyti, kad lėtinėmis ligomis sergantys žmonės jau dabar pradėtų ruoštis – pasirūpintų pažymomis, kurios įrodytų priklausymą būtent šiai prioritetinei grupei. Taip pat planuojame daryti gyvų eilių akcijas lėtinėmis ligomis sergantiems, manome, kad tai paspartins skiepijimo procesą.
Atkreipiame dėmesį, kad pagal galiojančius teisės aktus lėtinėmis ligomis sergantys asmenys yra:
- gaunantys imunosupresinį ar imunomoduliuojantį gydymą;
- sergantys cukriniu diabetu su komplikacijomis;
- sergantys lėtinėmis širdies-kraujagyslių ligomis;
- sergantys lėtinėmis plaučių ligomis su kvėpavimo nepakankamumu;
- sergantys lėtinėmis kepenų ligomis;
- asmenys, kuriems diagnozuota tetraplegija;
- asmenys, kuriems diagnozuotas nutukimas ir kūno masės indeksas yra 35 ir daugiau;
- asmenys, sergantys nervų ir raumenų sistemos ligomis (uždegiminė polineuropatija, kitos polineuropatijos, generalizuota miastenija, pirminės raumenų ligos, kitos miopatijos, mioneuralinių jungčių ir raumenų sutrikimai sergant kitomis ligomis), ir patiriantys kvėpavimo sutrikimus;
- asmenys, kuriems diagnozuotos imunodeficitinės būklės dėl hiposplenizmo, asplenijos po procedūros, blužnies atrofijos, išskyrus įgimtą aspleniją, kiti patikslinti imunodeficitai;
- asmenys, sergantys onkologine liga, kuriems po aktyvaus gydymo ir (ar) ligos remisijos praėjo daugiau nei 24 mėn., bet ne daugiau nei 60 mėn.;
- organo (-ų) ar audinio (-ių) transplantacijos laukiantys recipientai.
Pasiskiepiję pirmąja doze gyventojai jau pradeda galvoti apie revakcinaciją. Kokia tvarka galioja šiam procesui?
Asmenys, pasiskiepiję privačiose klinikose, visą informaciją apie tai gauna iš savo šeimos gydytojo. Marijampolės vakcinavimo centre ar Marijampolės PSPC pasiskiepijusieji „Pfizer“ ir „Moderna“ vakcinomis revakcinacijai turi ateiti kortelėje nurodytą dieną. Jei gauname informaciją, kad vakcinos pristatymas vėluoja, kaip jau keletą kartų buvo su „Moderna“, skelbiame informaciją viešai ir stengiamės, kiek leidžia žmogiškieji ištekliai, pranešti asmeniškai. Revakcinacija „AstraZeneca“ vakcina bus vykdoma penktadieniais ir šeštadieniais, atsižvelgiant į gaunamų vakcinų kiekius. Ir planuojame, kad po pirmo skiepo turėtų būti praėję 12 savaičių, nes visi tyrimai rodo, kad būtent tada vakcina geriausiai veikia. Tačiau pageidaujantiems skiepytis antra doze anksčiau taip pat bus sudaryta galimybė. Tik reikia prisiminti, kad antra „AstraZeneca“ vakcinos dozė negali būti suleista anksčiau nei 4 savaitės po pirmojo skiepo.
Marijampolės savivaldybės administracijos informacija